Zlenice-Hláska

Zlenice-Hláska

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Benešov

Popis

Pozůstatky hradu Zlenice, nazývaného též Hláska, se nacházejí u soutoku říčky Mnichovky s řekou Sázavou nedaleko obce Senohraby.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pozůstatky hradu Zlenice, nazývaného též Hláska, se nacházejí u soutoku říčky Mnichovky s řekou Sázavou nedaleko obce Senohraby. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob cestování (autem, autobusem, vlakem) vždy vás to zavede k vlakovému nádraží, kde začíná žlutá značka a vede až ke zřícenině Zlenice.

  vlakové

   Od nádraží vede cesta kousek po silnici, než odbočí k trati. Chvíli jdeme podél kolejí, chvíli nás to zavede do lesa na lesní pěšinku.

  cestou

   Občas projdeme kolem lesních chatiček. Potom začneme scházet dolů do údolí, v jehož spodní části teče říčka Mnichovka. Za námi se objeví dvojitý tunel, jedna část  pro přitékající potůček, druhá pro pěší.

  cestou

  Pokračujeme od něj ještě asi 100 metrů a přijdeme na malé rozcestí. V tuto chvíli je to tu špatně značené, neboť jsou zde pokácené stromy a zřejmě padla za vlast i potřebná žlutá značka ukazující další směr cesty.  Tady se musíte dát vpravo. My se dali jak jinak, přesně opačně. Radíme řídit se pravidlem, ať už jdete odkudkoliv, jděte po proudu říčky Mnichovky a nemůžete zabloudit.

  říčka

   Po chvilce vidíme skrz stromy prosvítat zbytky hradu. Ty jsou však na opačném břehu, než po kterém jdeme právě my. Trochu znejistíme, až si v dáli všimneme dřevěného můstku přes vodu. Velký oddych...

  říčka

  Pak již následuje krátké stoupání na malý kopec k pozůstatkům hradu Zlenice.

  Zlenice-Hláska

  Moc záznamů se o něm nedochovalo. Byl pravděpodobně postaven na začátku 14.století a jeho zakladateli byli páni z Dubé. Jak je již tradicí u těchto hradů, vystřídalo se zde několik majitelů. V době poděbradských válek kolem roku 1460 byl hrad dobyt a zničen. Od té doby jen chátral.

  Zlenice-Hláska

  A je to vidět. Pozůstatků opravdu moc nezbylo. Nejzachovalejší jsou zbytky vysoké věže, zvané Hláska, která zřejmě sloužila k pozorování okolí. Dříve nebyl kopec tak zalesněn jak nyní, takže bylo vidět do širokého okolí.

  Zlenice-Hláska

  Dále zde vidíme zdivo obytných budov a torzo vstupní brány. Hluboký příkop naznačuje, že zde nejspíše býval padací most. Na to, že tu ještě něco stojí, má zásluhu i Občanské sdružení Zlenice, které se o hrad stará a částečně ho opravuje.

  pozůstatky

  Je zde vybudován oddechový koutek, kde lze posedět na dřevěných lavičkách, občerstvit se z vlastních zásob a přitom si třeba představovat, jak to tu asi dříve mohlo vypadat.

  posezení

  Pokud hrad navštívíte v sezóně, můžete využít služeb převozníka a nechat se převést na druhý břeh řeky Sázavy do vesničky Zlenice. Nemůžeme to však potvrdit, neboť jsme tu byli mimo sezónu.

  Zlenice-Hláska

  Zpět od hradu do Senohrab se vracíme po druhém břehu říčky Mnichovka po nové cyklostezce. Cestou krásným údolím narazíme na památník Mistra Jana Husa k 500 výročí jeho upálení. V Hrušově se pak napojíme na zelenou značku a vyjdeme k vlakovému nádraží.  

  mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Křížová cesta Počepice

  Křížová cesta Počepice

  Křížová cesta se 14 kamennými kříži zpestřená obrázky dětí základní školy.

  Kostel sv. Jakuba

  Kostel sv. Jakuba

  Pod svícnem bývá tma, aneb historický poklad je schován ve stínu Kutné hory ...

  rozhledna Vysoký vrch

  rozhledna Vysoký vrch

  Pozoruhodná volně přístupná rozhledna se ukrývá na zalesněném Vysokém vrchu na Kladensku.

  Kutná hora

  Kutná hora

  Významná městská památková rezervace.

  Jelínkův most

  Jelínkův most

  Dvojitý skalní most, překlenující asi 9 metrů hlubokou skalní puklinu na vrchu Kotýz v CHKO Český kras.