Pozůstatky hradu Zlenice, nazývaného též Hláska, se nacházejí u soutoku říčky Mnichovky s řekou Sázavou nedaleko obce Senohraby. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob cestování (autem, autobusem, vlakem) vždy vás to zavede k vlakovému nádraží, kde začíná žlutá značka a vede až ke zřícenině Zlenice.
Od nádraží vede cesta kousek po silnici, než odbočí k trati. Chvíli jdeme podél kolejí, chvíli nás to zavede do lesa na lesní pěšinku.
Občas projdeme kolem lesních chatiček. Potom začneme scházet dolů do údolí, v jehož spodní části teče říčka Mnichovka. Za námi se objeví dvojitý tunel, jedna část pro přitékající potůček, druhá pro pěší.
Pokračujeme od něj ještě asi 100 metrů a přijdeme na malé rozcestí. V tuto chvíli je to tu špatně značené, neboť jsou zde pokácené stromy a zřejmě padla za vlast i potřebná žlutá značka ukazující další směr cesty. Tady se musíte dát vpravo. My se dali jak jinak, přesně opačně. Radíme řídit se pravidlem, ať už jdete odkudkoliv, jděte po proudu říčky Mnichovky a nemůžete zabloudit.
Po chvilce vidíme skrz stromy prosvítat zbytky hradu. Ty jsou však na opačném břehu, než po kterém jdeme právě my. Trochu znejistíme, až si v dáli všimneme dřevěného můstku přes vodu. Velký oddych...
Pak již následuje krátké stoupání na malý kopec k pozůstatkům hradu Zlenice.
Moc záznamů se o něm nedochovalo. Byl pravděpodobně postaven na začátku 14.století a jeho zakladateli byli páni z Dubé. Jak je již tradicí u těchto hradů, vystřídalo se zde několik majitelů. V době poděbradských válek kolem roku 1460 byl hrad dobyt a zničen. Od té doby jen chátral.
A je to vidět. Pozůstatků opravdu moc nezbylo. Nejzachovalejší jsou zbytky vysoké věže, zvané Hláska, která zřejmě sloužila k pozorování okolí. Dříve nebyl kopec tak zalesněn jak nyní, takže bylo vidět do širokého okolí.
Dále zde vidíme zdivo obytných budov a torzo vstupní brány. Hluboký příkop naznačuje, že zde nejspíše býval padací most. Na to, že tu ještě něco stojí, má zásluhu i Občanské sdružení Zlenice, které se o hrad stará a částečně ho opravuje.
Je zde vybudován oddechový koutek, kde lze posedět na dřevěných lavičkách, občerstvit se z vlastních zásob a přitom si třeba představovat, jak to tu asi dříve mohlo vypadat.
Pokud hrad navštívíte v sezóně, můžete využít služeb převozníka a nechat se převést na druhý břeh řeky Sázavy do vesničky Zlenice. Nemůžeme to však potvrdit, neboť jsme tu byli mimo sezónu.
Zpět od hradu do Senohrab se vracíme po druhém břehu říčky Mnichovka po nové cyklostezce. Cestou krásným údolím narazíme na památník Mistra Jana Husa k 500 výročí jeho upálení. V Hrušově se pak napojíme na zelenou značku a vyjdeme k vlakovému nádraží.