Kozákov

Kozákov

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Semily

Nadmořská výška

744 m n. m.

Popis

Kdyby praotec Čech nebyl línej a došel až na Kozákov ... ten by koukal, ten by viděl.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kdyby praotec Čech nebyl línej a došel by až na Kozákov - jé ten by koukal, ten by viděl. Tím nechci pomlouvat Říp, naopak jen chci podtrhnout, že každý kdo vyleze na Kozákov za dobré viditelnosti, prostě stojí a zírá ... taky je na co, ideální kruhový výhled nabízí za krásného počasí snad čtvrtinu Čech.

  Besedice

  Pohled na Kozákov přes Besedice, na jaře když kvetou sady - to je ta země květy oplývající

  S tím kam KOZÁKOV přiřadit mám tak trochu osobní geografický problém. Pro mně je Kozákov kopec sám o sobě a za sebe, vévodí si krajině mezi Turnovem, Semilama a Železným Brodem a nabízí pohled na vše okolo. Ale dozvíte se že: Kozákov (744 m.n.m.) je nejvyšší hora Českého ráje, Pojizeří a Podkrkonoší, že tvoří jihovýchodní konec Ještědsko-kozákovského hřebenu. Asi jo?! Je sopečného původu, tvořen melaryfem a třetihorním čedičem. Část jeho sopečné hmoty skončila až dole v řece Jizeře. Sopečná činnost se nám postarala o jeho poklady, dodnes je opředen pověstmi o drahokamech, které se v okolí nacházejí.

  Kozákov
  Pohled ze Vzdychánku na Klokočské skály

  Na samotném vrcholu je Riegrova turistická chata postavená v r. 1928, její historie, čí je a komu patřila během let, by vydala na samostatnou slohovou práci. Pro turisty je důležité, že je zde restaurace s možností ubytování (v zimně otevřeno přes víkend). Samotný vzled chaty dostavá silně na prdel všemi anténami, satelity a moc tomu nepomohla ani kovová konstrukce věže vojenské rozhledny - tento hrubý nelad je jediné na čem oko spočině opravdu nerado. Vedle chaty je ještě venkovní občerstvení "Kozáček", které Vás teké nenechá padnout hlady.
   

  Kozákov

  Pohled k Ještědskému hřbetu

  Rozhledna je přístupna za příznivého počasí, dospělý za 20Kč, říjen-březen vikend 10-16 / květen-září 9-17 bez pondělků. Mimo uvedené si můžete sjednat prohlídku na: tel.724 096 226, kct.semily@seznam.cz.  Kovová věž z r. 1995 je vysoká 48 m, veřejnost má přístup na ochoz ve výšce 24 m a vede k němu 120 schodů. Z rozhledny je překrásný pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, České středohoří, Český ráj a Orlické hory. Ach ta široká hluboká panoramata, ale pokud se dole údolích začnou líhnout mlhy nebo je inverze i pak je co fotit.

  Kozákov

  Pohled k Semilům a Krkonoším

  Na Kozákov vede silnice ze dvou stran, v zimě je sjízdná pouze jedna ve směru od Bačova. Motoristé a cyklisté mohou vyjet na parkoviště před Riegrovou chatou. Přijet lze i od obce Komárov horskou silničkou. Zato turistických značek se tu sejde hned celý zašmodrchaný uzel a cyklisty sem přivedou cyklostezky. Při pěkném počasí má vyhlídka 200 návštěvníků/den, jen na tradiční každoroční novoroční výstup dorazí více než tisícovka lidí.


  Kozákov

  Pohled k Troskám přes startovací plošinu paraglaidistů

  Na Kozákově jsou ideální podmínky pro paraglidisty (padáčkáře), kteří se tu snaží vzlétnout, aby následně mohli pozorovat celou oblast z ptačí perspektivy. Je radost a zábava sledovat lidičky, jak se snaží zapřahnout svůj padák do větru, aby se pak mohli nehlučně vznášet nad krajinou a kochat se. V současné době je možno objednat i let v tzv. tandemu, kdy se na let trvajíc cca 10-15min. svěříte profesionálovi (cena je 1.100 Kč za let). Na své si přijdou i nadšenci horských kol, kteří se určitě při výjezdu na vrchol trošku zapotí a při zpáteční cestě by si měli dát pozor, aby dobrzdili. Pokud jsou na severním svahu Kozákova příznivé sněhové podmínky je v provozu lyžařský vlek dlouhý 450 m, končící kousek od chaty a zvláště v zimě okolí nabízí podmínky pro lyžařskou turistiku.

  Kozákov

  Kozákov

  Když na to člověk kouká, fandí a má chuť letět také ...

  Kudy?
  Jestli půjdete na Kozákov ze Sedmihorek, Turnova, Malé Skály, Železného Brodu, Bitouchova či Semil nechám na Vás. Vždy to budete mít řádně dokopce - po žluté, modré, červené či zelené - a vždycky můžete začít na stanici ČD. Na druhou stranu z Kozákova to máte kamkoliv z kopce o:))).

  Kozákov

  Orintační mapa výletu ... turistických tras i cyklostezek skutečně hafo

  Takže tentokrát nabízím jen jednu trasu výletu - pro pěší: od ČD v Železném brodě se začnete škrábat po modré do kopce, přes Pipice až na Vzdychánek (není ta čeština krásná) - tam narazíte na červenou od Koberov - pěkně zadýchaní si povzdychnete a rádi pohlédnete na zubaté panaroma Klokočských skal dole v údolí - pak už se škrábete po červenomodré do kopce dokud Vás nevysvobodí chata s rozhlednou navchru Kozákova. Až se pokocháte, občerstvíte a dostatečně pobavíte koukáním na paragladisty, můžeme pokračovat ve výletu: vrátíte se asi 0,5 km zpět po trase, po které jste přišli a v mlází odbočíte doleva po červené turistické značce ta Vás protáhne z kopce kolem Drábovny, nabídne výhled na sady k Besedicím s Ještědem na pozadí a přes Vesec podeve ovocnými sady do Klokočí (tady se můžete občerstvit v hospůdce u místních hasičů - je směrem na hrádek Rotštejn, ke kterému si můžete zajít) - turistická červená vás protáhne škvírou zvanou Klokočské průchody a po horní hraně Klokočských skal svede až k Dlaskovu statku nebo do Turnova (stanice ČD). Nahoře na Klokočkách se nezapomeňte ještě ohlédnout a zamávat Kozákovu narozloučenou. Řádně vychovaný pes si to může mimo měst běžet skoro celé vpohodě navolno.

  Klokočkské

  Přes Klokočské skály cestou do Turnova

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Na výletě mi udělala radost kytička zdravící na Vzdychánku pocestné. Z žlutofialové krasavice se vyklubal
  Černýš hajní
  (Melampyrum nemorosum)
  Jednoletá, 15 – 40 cm vysoká bylina. Je poloparazit, tzn. že se vyživují normálním i parazitickým způsobem. Černýši jsou velmi proměnliví, jejich proměnlivost není plně prozkoumána, proto není možné přesně určit počet druhů - u nás je cca 7. druhů Odkud jméno ? Možných způsobů vzniku slova černýš je hned několik. Podle jednoho vzniklo jméno v době, kdy ještě nebylo čištění obilných zrn dokonalé jako dnes. Pokud totiž byla do žita přimíchána semena černýše, chléb z něj vyrobený byl zabarven dočerna, druhá možnost je že při sušení rostlina zčerná, na třetí možnost navádí jeho latinské pojmenování - které volně přeloženo značí černá a obilí?: takže si můžete vybrat. Roste při krajích smíšených či lestnatýc lesů, křovinách a loukách. Není chráněný.

  Černýš

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kopicův statek a galerie ve skalách

  Kopicův statek a galerie ve skalách

  Sochařská galerie pod širým nebem, plná postav z našich dějin a lidového moudra.

  dřevěná zvonice, Vyskeř

  dřevěná zvonice, Vyskeř

  Dřevěná zvonice s historií sahající až do roku 1504 stojí na hřbitově v obci Vyskeř

  hrad Brada

  hrad Brada

  Nepatrné pozůstatky hradu Brada s památníkem na vzpomínku bitvy z roku 1866.

  hrad Valečov

  hrad Valečov

  Hrad Valečov patří mezi nejkrásnější skalní hrady u nás.

  Bartošova pec

  Bartošova pec

  Unikátní pseudokrasový systém - soubor tří ponorů a jednoho vývěru - voda, která se ztrácí na 3 různých místech a zpět na denní světlo se dostává jediným otvorem - Bartošovou pecí.