Kounovské kamenné řady

Kounovské kamenné řady

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Rakovník

Nadmořská výška

525 m n. m.

Popis

Jedno z nejzáhadnějších míst na našem území a jedinou památkou tohoto druhu ve střední a východní Evropě.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kounovské kamenné řady jsou jedním z nejzáhadnějších míst na našem území a jedinou památkou tohoto druhu ve střední a východní Evropě.

  Kounovské kamenné řady

  Nacházejí se mezi lounským a rakovnickým okresem kousek od obce Kounov. Lze k nim přijít po žluté značce z Kounova nebo po naučné stezce od Mutějovického nádraží.

  Kounovské kamenné řady

  Vydáváme se cestou od nádraží po naučné stezce. Zpočátku jdeme do strmého kopce, občas kamenitou cestou, takže tudy to není vhodné ani pro kočárek ani pro kola.  Projdeme kolem několika informačních tabulí, z kterých se dozvídáme něco o zdejší krajině, přírodě a geologickém složení této oblasti.

  informační

  Přejdeme velké pole a již vcházíme na území Kounovských kamenných řad. Jsou ukryty poměrně nenápadně v lese. Jde celkově o 14 řad kamenů ležících ve směru od severu k jihu.

  Kounovské kamenné řady

  Řady jsou od sebe vzdáleny v rozmezí od 15 do 30m. Podle dřívějších průzkumů zde leží asi 2239 kamenů, jejichž velikost se pohybuje od 20cm až do 1m.

  Kounovské kamenné řady

  Výjimku tvoří 3 obrovské několikatunové kameny s názvy Pegas, Gibon I.a Gibon II.

  Kounovské kamenné řady

  Kámen Gibon II. zde již nenajdete, neboť byl v roce 1982 údajně převezen do hájovny. Pegas i Gibon I. lze najít naopak snadno podle směrovek. Ovšem při představě obrovských kamenů budete zklamáni, neboť tyto kameny vykukují jen málo nad povrch.

  Pegas-

  Celé místo Kounovských kamenných řad na nás dýchá mystickou atmosférou. Je zde naprosté ticho a i kdyby tady bylo více návštěvníků najednou, ani je nevidíte, neboť každý brouzdá jednotlivými řadami, které jsou dlouhé v průměru 200 až 300m a oddělené někdy i dosti hustým uspořádáním stromů. Navíc je toto území dosti veliké, takže se tu cítíte naprosto osamoceni.

  Kounovské kamenné řady

  Doposud se nepodařilo vysvětlit, z jaké doby a k jakému účelu tyto kamenné řady sloužily. Je několik teorií od méně pravděpodobných - navigační linie UFO, pohřebiště, keltské závodiště, tržiště, vymezování polí až po reálnější - astronomická observatoř, prehistorické kultovní místo nebo prehistorický kalendář. Pro ty reálnější hovoří fakt, že v blízkosti kamenných řad byly objeveny pozůstatky hradiště. Navíc uprostřed 10 řady stával velký menhir, který mohl sloužit jako pozorovatel. Od něj směr k největšímu balvanu Gibonu I. odpovídal východu slunce při letním slunovratu a opačný směr k Pegasu zase odpovídal západu slunce v době zimního slunovratu.

  schema

  Záhadou zůstává, proč tyto kameny nejsou z této oblasti. Proč by sem zdejší obyvatelé dopravovali kameny odjinud, když jich tady byl dostatek. Kamenné řady totiž tvoří křemence, kdežto tento kraj je celý opukový…

  Kounovské kamenné řady

  Máte-li rádi záhady a mystickou atmosféru, navíc klidná a tichá místa v krásné přírodě, je to ten pravý výlet pro vás. Třeba právě vy přispějete k vysvětlení existence Kounovských kamenných řad.

  mapa

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  kaple Povýšení sv.Kříže

  kaple Povýšení sv.Kříže

  Pozůstatky kaple z roku 1714 jsou v současné době chráněnou kulturní památkou.

  hrad Michalovice

  hrad Michalovice

  Gotický hrad Michalovice stojí na strmém trojúhelníkovém ostrohu nad údolím řeky Jizery.

  Do Litně za historií železnice

  Do Litně za historií železnice

  Železniční stanice Liteň je úvraťovou stanicí jednokolejné regionální železniční trati 172 Zadní Třebaň - Lochovice.je zastavením C 2 modré trasy Naučné stezky Liteň otevřené v roce 2013.U nádraží je informační panel.

  Jesenický viklan

  Jesenický viklan

  Za Jesenickým viklanem se musíte vydat na Rakovnicko do obce Jesenice

  Wiehlova hrobka rodiny Daubků v Litni

  Wiehlova hrobka rodiny Daubků v Litni

  Liteň nabízí výlet z Prahy na kole, autem nebo vlakem. Pro milovníky památek a architektury nabízí prohlídku novorenesanční hrobky rodiny Daubků. Autorem pohřební kaple je významný architekt konce 19. století Antonín Wiehl - autor Slavína