skalní hrad Hynšta

skalní hrad Hynšta

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Mnichovo Hradiště

Popis

Tajemstvím zahalené pozůstatky skalního hradu Hynšta.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • O záhadném skalním hradu Hynšta  se žádné písemné zprávy nedochovaly. Není však jisté, zda se jednalo vůbec o hrad. Nenapovídá tomu jeho poloha, neboť byl postavený na dosti odlehlém místě uprostřed skal.

  Hynšta

  Podle archeologických nálezů a zbytků hradu se usuzuje, že Hynšta byla postavena v době mezi 13. a 14. století stejně jako další skalní hrady v okolí (Staré hrady, Drábské světničky, Klamorna). Jedna z teorií hovoří o jakémsi útočišti kláštera, kam se lidé uchylovali se svým majetkem v dobách válek a nebezpečí.

  skalní

   Máme rádi záhady a tajemná místa, a tak jsme byli zvědaví, jak to tam dnes vypadá. Vydáváme se tedy za tajemnem z obce Příhrazy.

  koupaliště

   Z parkoviště vstupujeme po žluté značce přímo do přírodní rezervace Příhrázské skály. Vycházíme po schodech do poměrně prudkého kopce.

  cestou na Hynštu

   Během cesty vidíme z okrajů skal spousty skalních bloků, které zde zřejmě hojně využívají horolezci. Pak přicházíme k rozcestníku U věže. Směrová šipka na Hynštu ukazuje 0,5km po červené.

  Příhrazské

  Přicházíme k místu, kdy se potkáváme s modrou značkou. Pokračujeme ještě dále asi 100m po červené. Je tu mini rozcestí, které není nijak značené. Červená zde odbočuje vlevo na Srbsko, vpravo vede neznačená vyšlapaná cestička, ani jednou se nedáme a pokračujeme rovně po modré.

  rozcestí

   Ale pouze necelých 100 metrů. Po pravé ruce je mýtina s vysázeným mladým borovicovým lesíkem a hned za ním zahneme vpravo z cesty do lesa.

  na

   Bohužel tu není žádný ukazatel a ani žádná vyšlapaná pěšinka, která by naznačovala nějakou cestu. Proto každý, kdo trefí na Hynštu, zaslouží obdiv. My jsme to poprvé nenašli a povedlo se nám to až o týden později na druhý pokus. Zvláštní je, že popojdete po odbočení několik desítek metrů a značení hradu je pak skoro na „každém“ stromu. To nás už bez problému zavede k cíli.

  cestou na Hynštu

   Celou pevnost tvořilo kdysi 5 skalních plošin oddělených navzájem znatelnými příkopy s přitesanými skalními stěnami. Většina je obehnána hlubokými nepřístupnými stržemi.

  U Hynšty

   V jednom skalním bloku je vytesaný otvor ve skále. Před ním a na stromě čteme nápis Hynšta – modlitebna.

  Hynšta

  Tak hrad nebo modlitebna? Vysvětluje se to tím, že v 17.století, v době pronásledování českých bratří se stoupenci této víry ukrývali ve zdejších prostorách a jednu z vytesaných světnic používali jako svoji modlitebnu.

  Hynšta

  Modlitebna je jedna poměrně velká místnost vysekaná ve skále. Její rozměry jsou přibližně 8x7m.

  Hynšta

  Uprostřed je středový pilíř, který podpírá strop.

  Hynšta

  Místnost nemá žádné okénko, takže světlo do ní proniká pouze vchodem. Vstupuje se do ní několik metrů dlouhou vytesanou chodbou.

  Hynšta

  Mezi chodbou a modlitebnou je kus prostoru bez skály.

  Hynšta-modlitebna

  Vpravo dole před vchodem je vytesaný kruhový obrys ve skále. Jde pravděpodobně o pozůstatek studny. Pokud ano, musela být hluboká, vzhledem ke spodní vodě, minimálně 35m.

  Hynšta

  Z toho vyplývá, že to zřejmě nebylo jen přechodné útočiště nebo příležitostně navštěvovaná modlitebna.

  Hynšta

  Otazníků je mnoho, důkazů málo. Skalní hrad Hynšta tak zůstane i nadále zahalen tajemstvím dobře ukrytým v lesích Českého ráje.

  MAPA

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kopicův statek a galerie ve skalách

  Kopicův statek a galerie ve skalách

  Sochařská galerie pod širým nebem, plná postav z našich dějin a lidového moudra.

  Zastavení u Motýlí louky

  Zastavení u Motýlí louky

  Motýlí louka je téměř dětský zážitek z lovu, když se chceme dotknout křehké motýlí krásy.

  Zastavení u bílého pole

  Zastavení u bílého pole

  Zastavení v polích odkud je zajímavý výhled na tři dominanty Českého ráje.

  Židovský hřbitov v Turnově

  Židovský hřbitov v Turnově

  Stařičký židovský hřbitov si zachovává své tajemno i usurpovaný dálnicí

  Zastavení u modrého pole

  Zastavení u modrého pole

  Pohádkově modré pole působí neskutečně v české krajině ...