Modlivý důl je poutní místo nacházející se v lese u obce Svojkov na Novoborsku.
Tvoří ho asi 1 km dlouhé skalnaté údolí vedoucí pod vrchem Slavíček a Tisový. Údolí zakončené nádhernou skalní kaplí se původně jmenovalo Smolný důl, to podle milířů a smolných pecí, kde se pálilo dřevěné uhlí a získavala smola.
Název Modlivý důl vznikl o něco později, kdy se k němu vázalo několik dosti pochmurných pověstí. I proto v něm na počátku 18.století pověsil dělník ze Svojkova obrázek Panny Marie a Ježíše, aby tím odehnal prokletí temného místa. O několik desítek let později totéž zopakoval pomocník sládka svojkovského pivovaru.
Místo začali navštěvovat pocestní, a čím víc se šířily pověsti o vyslyšených modlitbách, tím jich přicházelo stále více. Navíc zde v roce 1772 nechala hraběnka Cervelliová vybudovat dřevěnou kapličku, do níž byl vložen zbožný obrázek pivovarského dělníka. Od prosebníků pak přibývaly další a další prosby na lístečkách rozvěšené po stromech v okolí kapličky.
Na konci 18.století zde nechala majitelka panství hraběnka Alžběta Kinská vytesat do skály novou kapli. Práce vykonal sloupský sochař Antonín Wagner a kapličku vyzdobil ještě gotickými oblouky. Dovnitř byly umístěny zbožné sochy.
Neustálé procesí lidí se nelíbilo zdejší vrchnosti, proto nechala kapli vyklidit, prosební lístečky sesbírat a na čas tak procesí ustala. Znovuoživení poutního místa přinesly až morové epidemie v roce 1832 a 1850, kdy sem opět začaly proudit davy věřících. Jezdíval sem se pomodlit i poslední korunovanný český král Ferdinand V. Dobrotivý ze svého zámku v nedalekých Zákupech.
Od roku 1903 má kaple podobu Lurdské jeskyně, světoznámého mariánského poutního místa.
Romantickým údolím Modlivého dolu vede turisticky značená cesta. Vcházíme na ní od rozcestníku ve Svojkově, kde je přes silnici bezplatné parkoviště.
Na počátku údolí projdeme kolem dřevěného kříže, odkud dříve začínala křížová cesta.
Po lesní cestě přicházíme k lesní tůňce, nazývané Pramen u Strážce.
Jak je psáno na kameni, znovu byla obnovena v roce 2000. Strážci jsou zde zřejmě skokani, kterých je přímo u tůňky několik a dále v celém okolí jich vidíme taky hodně. Zřejmě tu mají ideální podmínky pro svůj žabí život..
Údolí se postupně zužuje v úzkou rokli sevřenou strmými pískovcovými skalami. Zdejší skalnaté věže mají i svá jména od horolezců, kteří je využívají na své výstupy.
Po schodech pak vstupujeme na uzavřené prostranství s lavičkami a s úžasnou kaplí vytesanou do skály.
Na oltáři je vysvěcena socha Panny Marie z roku 2001, která nahradila původní ukradenou sochu.
Ještě o kus dále zakončuje rokli pozůstatek bývalého oratoria, prázdného výklenku ve skále, kde dříve byla umístěna skalní plastika "Ukřižování" od sochaře Josefa Maxe staršího ze Sloupu. Dnes je v něm už pouze kříž.
Kdo ho chce vidět zblízka, musí ale vyšlápnout několik schodů do příkrého kopce.
Každého 1.května se koná před kaplí v rámci zahájení mariánského měsíce mše svatá, kterou již několikrát celebroval biskup Josef Koukl.
Na skále naproti kapli je malý horolezecký hřbitov s destičkami jmen zesnulých lezců.
Podél něj pak ještě pokračujeme dále po okruhu se dvěma jeskyněmi, který nás zavede zpět do Svojkova na začátek křížové cesty.
První z nich je Hlídková jeskyně. Její umístění i výhled plně odpovídá jejímu názvu.
Ačkoliv jde o jeskyni, uvnitř je nezvykle útulná a lze v ní i chvíli posedět.
Pokračujeme dále a přicházíme k druhé jeskyni, zvané Poustevna. Ta už je o dost menší než předchozí Hlídková, ale i do této jeskyňky lze bez obav vlézt.
Přicházíme k rozcestí, kde můžeme pokračovat dolu zpět do Svojkova nebo si dát navíc ještě odbočku 300m tam a zpět a dojít na vyhlídku Dědovy kameny.
Pokud máte ještě síly, určitě doporučujeme! Jde se totiž po skalnatém okraji Tisovského vrchu s krásnými výhledy do krajiny.
K těm sice musíte několik metrů od značené cesty, ale opravdu stojí za to.
Oblast Dědových kamenů je rájem horolezců, což naznačují plechové krabičky s vrcholovými knihami na vrcholcích skalních věží.
Asi tím „nej“ je skalní věž Matterhorn, na kterou je nádherný pohled z konce této odbočky
Pak už se opět stejnou cestou vrátíme k rozcestí a poměrně strmým sestupem přijdeme zpět do Svojkova.
A kdo ještě neměl dost, může kolem svojkovského zámečku navázat na další okruh, kde se setká s dalšími jeskyněmi Starých časů nebo Kolonáda….
A ještě mapka výletu.