Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Kutná Hora

Popis

Pod svícnem bývá tma, aneb historický poklad je schován ve stínu Kutné hory ...

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pod svícnem bývá tma, aneb historický poklad je schován ve stínu Kutné hory ...
  Tak nějak to vlastně bylo i s naším výletem, plánovali jsem, že si dovolenou okořeníme historií v podobě návštěvy Kutné Hory. A tak mne kolegyně upozornila, že když už tam pojedeme, ať nezapomeneme navštívit Jakuba. Jakuba? Kterého? A tak mi vylíčila, jak v nenápadné vesnici stojí kostelík, který se zdá takový obyčejný a že se jim tam dostalo velmi profesionálního a krásného výkladu průvodkyně. Tak proč to nezkusit ...

  Tak tou vesnicí je Církvice a přilehlá osada Jakub, ležící při silnici z Kutné Hory na Čáslav. A ten kostelík, je jedna z nejceněších románských staveb na našem uzemí - kostel sv. Jakuba. Stavba byla vysvěcena r. 1165 pražským biskupem Danielem a  jejího vysvěcení se zúčastnil i sám český král Vladislav s královnu Juditou. Zakladateli by měli být Marie za Švábenic se svými syny. Jednolodní kostel s věží a apsidou má románská okna umístěná ve dvou patrech nad sebou. Výzdoba hlavní lodi je tvořena románskými plastikami z 12. století, které nesou rukopis několika autorů. Vstupní portál představuje Ježíše Krista s anděly, po straně jej pak dolňují postavy apoštolů, rytíře a světců. Celá stavba kostela na rozdíl od přilehlého hřbitova přečkala bez těžší újmy věky, zato dnes její statice dává zabrat provoz nedalekého vojenské letiště v Čáslavi. Přilehlý hřbitov podlehl poničení při několika restaurování, část bývalých hřbitovních kamenů je vystavana podél zdí, jiné nenávratně zmizely.

  Otevírací doba a vstupné úterý až neděle 9 - 17 hod. - dospělí 40,-, děti 20,-
  - prohlídku si můžete domluvit předem u paní Anny Vaňkové na tel. 737 338 158, nebo jakub@sedlec.info.

  kostel

  To že je památka přístupná vám jistě vyplynulo z předcházejících řádků. Před tehdejší paní průvodkyní, paní Hruškovou, dodnes hluboce smekám, neb ani v jedné z památek v Kutné hoře se nám tak podrobného výkladu nedostalo.  Mimo pondělí si můžete i vy domluvit prohlídku od 9 do 17 hod. A protože je kostel sv. Jakuba světoznámý, není divu, že tu narazíte i na návštěvníky s ciziny ... takže zkuste se na prohlídku objednat předem ... viz kontakty výše.

  -------- psáno pod čarou ---------------------------------------------------------------------------

  Ještě jedno poznání jsme si z tohoto výletu přivezli. Před vchodem do hřbitova stínil lavičku strom s těmito plody. Vyfotila jsem jeho plody ze zvědavosti, protože místní špačci se o ně mohli strhat ... však oni, na rozdíl ode mne, moc dobře věděli proč ...

  Moruše

  Moruše bílá (Morus alba) - je ovocný strom příbuzný fíkům.  Morušovník je světlomilný, teplomilný, dobře snáší sucho i mráz. Má létě bílé, růžové (nebo černé plody - moruše černá) tvarem podobné ostružinám, 2–4 cm velké, šťavnaté, nasládlé až sladkokyselé, velmi dobré chuti - lze z nich dělat kompoty, marmošky i víno. Moruše mívá enormně dlouhé kořeny a velmi pevné dřevo. Neroste rychle, zato vytrvale a dlouho. Krom toho moruše je pevně hloboko zarostlá na svém místě a jen tak s ní něco nehne - je to prostě ideální strom, aby byla již Ježíšem Kristem přirovnávána k víře ... tak to je zřejmně důvod, proč jsme ho nalezli u vstupu do hřbitova.
  PS: A pokud by vás s jménem tohoto stromu napadl Bourec morušový, pak věztě, že jste uhodli správně, je to jeho potrava.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Aksamitová brána

  Aksamitová brána

  Aksamitová brána je krasový útvar vzniklý propadnutím stropu jeskyně.

  Jesenický viklan

  Jesenický viklan

  Za Jesenickým viklanem se musíte vydat na Rakovnicko do obce Jesenice

  Vyhlídka na Vltavu, Klecany

  Vyhlídka na Vltavu, Klecany

  Na okraji skaliska je velký dřevěný kříž, symbol této vyhlídky....

  Lázeňský park v Poděbradech

  Lázeňský park v Poděbradech

  Lázeňský park v Poděbradech lemující vzrostlým víceřadým stromořadím lip a jírovců, plný půvabných fontán, soch, laviček, květin, upravených keřů do tvaru kuželů a provoněný teplými oplatkami s květinovými hodinami odbíjející čas.

  Vrškámen

  Vrškámen

  Neobyčejně veliký viklan ležící v poli na okraji obce Petrovice na Sedlčansku.