Kostel sv. Jakuba

Kostel sv. Jakuba

Kategorie

Sakrální památky

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Kutná Hora

Popis

Pod svícnem bývá tma, aneb historický poklad je schován ve stínu Kutné hory ...

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Pod svícnem bývá tma, aneb historický poklad je schován ve stínu Kutné hory ...
  Tak nějak to vlastně bylo i s naším výletem, plánovali jsem, že si dovolenou okořeníme historií v podobě návštěvy Kutné Hory. A tak mne kolegyně upozornila, že když už tam pojedeme, ať nezapomeneme navštívit Jakuba. Jakuba? Kterého? A tak mi vylíčila, jak v nenápadné vesnici stojí kostelík, který se zdá takový obyčejný a že se jim tam dostalo velmi profesionálního a krásného výkladu průvodkyně. Tak proč to nezkusit ...

  Tak tou vesnicí je Církvice a přilehlá osada Jakub, ležící při silnici z Kutné Hory na Čáslav. A ten kostelík, je jedna z nejceněších románských staveb na našem uzemí - kostel sv. Jakuba. Stavba byla vysvěcena r. 1165 pražským biskupem Danielem a  jejího vysvěcení se zúčastnil i sám český král Vladislav s královnu Juditou. Zakladateli by měli být Marie za Švábenic se svými syny. Jednolodní kostel s věží a apsidou má románská okna umístěná ve dvou patrech nad sebou. Výzdoba hlavní lodi je tvořena románskými plastikami z 12. století, které nesou rukopis několika autorů. Vstupní portál představuje Ježíše Krista s anděly, po straně jej pak dolňují postavy apoštolů, rytíře a světců. Celá stavba kostela na rozdíl od přilehlého hřbitova přečkala bez těžší újmy věky, zato dnes její statice dává zabrat provoz nedalekého vojenské letiště v Čáslavi. Přilehlý hřbitov podlehl poničení při několika restaurování, část bývalých hřbitovních kamenů je vystavana podél zdí, jiné nenávratně zmizely.

  Otevírací doba a vstupné úterý až neděle 9 - 17 hod. - dospělí 40,-, děti 20,-
  - prohlídku si můžete domluvit předem u paní Anny Vaňkové na tel. 737 338 158, nebo jakub@sedlec.info.

  kostel

  To že je památka přístupná vám jistě vyplynulo z předcházejících řádků. Před tehdejší paní průvodkyní, paní Hruškovou, dodnes hluboce smekám, neb ani v jedné z památek v Kutné hoře se nám tak podrobného výkladu nedostalo.  Mimo pondělí si můžete i vy domluvit prohlídku od 9 do 17 hod. A protože je kostel sv. Jakuba světoznámý, není divu, že tu narazíte i na návštěvníky s ciziny ... takže zkuste se na prohlídku objednat předem ... viz kontakty výše.

  -------- psáno pod čarou ---------------------------------------------------------------------------

  Ještě jedno poznání jsme si z tohoto výletu přivezli. Před vchodem do hřbitova stínil lavičku strom s těmito plody. Vyfotila jsem jeho plody ze zvědavosti, protože místní špačci se o ně mohli strhat ... však oni, na rozdíl ode mne, moc dobře věděli proč ...

  Moruše

  Moruše bílá (Morus alba) - je ovocný strom příbuzný fíkům.  Morušovník je světlomilný, teplomilný, dobře snáší sucho i mráz. Má létě bílé, růžové (nebo černé plody - moruše černá) tvarem podobné ostružinám, 2–4 cm velké, šťavnaté, nasládlé až sladkokyselé, velmi dobré chuti - lze z nich dělat kompoty, marmošky i víno. Moruše mívá enormně dlouhé kořeny a velmi pevné dřevo. Neroste rychle, zato vytrvale a dlouho. Krom toho moruše je pevně hloboko zarostlá na svém místě a jen tak s ní něco nehne - je to prostě ideální strom, aby byla již Ježíšem Kristem přirovnávána k víře ... tak to je zřejmně důvod, proč jsme ho nalezli u vstupu do hřbitova.
  PS: A pokud by vás s jménem tohoto stromu napadl Bourec morušový, pak věztě, že jste uhodli správně, je to jeho potrava.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  rozhledna Děd

  rozhledna Děd

  Jedna z nejstarších a nejelegantnějších rozhleden u nás stojí na vrchu Děd u města Beroun.

  hrad Týřov

  hrad Týřov

  Hrad Týřov vynikal nad ostatními hrady své doby svoji členitou siluetou s devíti věžemi.

  Vojenské technické muzeum Lešany

  Vojenské technické muzeum Lešany

  Muzeum s ukázkou tanků, obrněných vozidel, raketové techniky, vojenských automobilů, motocyklů a další vojenské techniky…

  vodní park Čabárna

  vodní park Čabárna

  Vodní park nabízející k vidění původní rostlinné a živočišné druhy této oblasti.

  Vodní tvrz Popovice

  Vodní tvrz Popovice

  V Popovicích (Benešov) na břehu Popovického rybníka stojí za výlet Vodní tvrz Popovice. Patří k unikátním dokladům vývoje panského sídla od tvrze k zámku. Původně gotická tvrz v renesanci a baroku rozšiřována. Nyní prováděna obnova.