Riegrova stezka - Galerie nad řekou Jizerou

Riegrova stezka - Galerie nad řekou Jizerou

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Semily

Popis

Riegrova stezka se svou Galerií nad řekou Jizerou je kompromisem vůle člověka a vůle přírody...

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Riegrova stezka - visutá galerie nad řekou Jizerou poblíž Semil. Riegrova stezka se line údolím Jizery. Její délka je 3 km. Stezka měla spojit Semily s Železným Brodem. Byla slavnostně otevřena v roce 1909 a pojmenována po semilském rodáku Františku Ladislavu Riegrovi.

  Galerie

  Když jsem to místo viděla poprvé  na fotografii, říkala jsem si, tam se musím jednou podívat. Už na fotce mne uchvátil kaňon řeky Jizery deroucí se údolím tvrdé žuly, která vodě nechce ani v nejmenším ustoupit.  Soutěska bývala kdysi v nejužším místě jen asi málo přes 1 m široká a nechala se přeskočit, ale protože zde docházelo k povodním, byla skála v r. 1870 odstřelena. Tím však došlo k tomu, že tato nová část údolí nebyla průchozí a tak byla zbudována tzv. galérie.

  Riegrova

  A tak jsme se vydali na Spálov u Železného Brodu: Auto jsme nechali stát na parkovišti ve Spálově u elektrárny, kde je i příjemný hotýlek s restaurací. Pokud nemáte auto, věřte že do těchto končin jezdí i vlak po trati Železný Brod - Tanvald (zastávka Spálov). My jsme šli údolím Jizery po tzv. Reigrově stezce podél řeky a zpátky pak horem přes Myší skálu, ale osobně si myslím, že jsme měli jít opačně, protože cesta podél Jizery je pohodlnější (turisticky - červená podél řeky, žlutá a modrá po horní hraně udolí).

  Riegrova

  Nevybrali jsme si ani správné roční období, ani počasí ... ale tak už to někdy chodí. Takže věřím místním, že z Myší skály a z vršku nad ní je krásný výhled, o který je škoda se ošidit. Zato cestu podél Jizery mezi Spálovem a Bitouchovem si musel člověk na přírodě tvrdě vydobít, ale procházka je to krásná a nadmíru romantická. A koncem zimy se tu prý vyskytují ledopády, který stojí určitě za vidění.

  Riegrova

  Pro pejskaře: slušně vychovaný pes může být celý výlet na volno

  Pokud budete chtít i trochu civilizace je možno si dohodnout na Spálově u soutoku Jizery a Kamenice prohlídku místní vodní elektrárny. Hotel Pod Spálovem poskytuje kvalitní služby pro hladové a žíznivé poutníky. Elektrárna je přístupná od května do září vždy v pondělí a pátek od 14.00, o víkendech pak od 10.00 a 14.00. Prohlídky pro větší skupiny lze telefonicky objednat i na kterýkoli jiný den v roce mezi 8. a 17. hodinou.

  Nedaleko odtud se u osudného mostu nachází pomníček železniční nehody - shoření vlaku u Spálova, u kterého se každoročně v čase tehdejší tragédie scházejí pamětníci a pozůstalí po obětech.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Věžické údolí s rybníkem Věžák

  Věžické údolí s rybníkem Věžák

  Věžické údolí s rybníkem Věžák patří k nejmalebnějším místům turisticky oblíbené oblasti Českého ráje.

  hradiště Klamorna

  hradiště Klamorna

  Bývalé hradiště Klamorna s pozůstatky 4 světniček vytesaných ve skalách je sice méně známým, ale o to více zajímavým místem.

  Zřícenina Zbirohy

  Zřícenina Zbirohy

  Pozapomenutá zřícenina láká k důkladnému prolezení a prozkoumání.

  Sedmihorky-Hrubá Skála-Valdštejn

  Sedmihorky-Hrubá Skála-Valdštejn

  Atraktivní okruh s nádhernou krajinou Českého ráje s vysokými pískovcovými skálami.

  Výlet na Drábovnu u Malé Skály

  Výlet na Drábovnu u Malé Skály

  Malinké nenápadné skalní město vysoko nad břehem Jizery bylo osídleno již v době kamenné.