přehrada Slapy

přehrada Slapy

Kategorie

Technické památky

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Jílové u Prahy

Nadmořská výška

271 m n. m.

Popis

Přehrada nacházející se v romantickém údolí bývalých Svatojánských proudů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Přehrada Slapy se nachází na řece Vltavě asi 40km nad Prahou těsně za obcí Třebenice. Postavena je v poměrně úzké části průtoku řeky mezi strmými svahy v místě bývalých Svatojánských proudů. 

  přehrada Slapy

  Byla první velkou stavbou vltavské kaskády s účelem regulovat tok řeky, k výrobě elektrické energie, k odběrům pitné a užitkové vody, pro rybí hospodářství a v neposlední řadě pro sportovní vyžití a rekreaci.

  přehrada Slapy

  Přípravy na stavbu přehrady započaly již během 2. světové války. V roce 1949 se začal kopat odtokový tunel a v roce 1951 začala výstavba přehrady s vodní elektrárnou umístěnou uvnitř hráze.  

  přehrada Slapy

  V roce 1955 byla stavba ukončena a elektrárna uvedena do zkušebního provozu.

  přehrada Slapy

  Ještě před napuštěním přehrady měly být přeneseny nad hladinu budoucího jezera některé zdejší památky, mezi které patřil například Ferdinandův sloup (zhotoven na paměť mocného císaře Ferdinanda III.) a socha sv.Jana Nepomuckého (z roku 1722).

  přehrada Slapy

  Ta však byla zakopána na břehu řeky a dnes je hluboko pod hladinou Slapského jezera. Nyní zde stojí replika z roku 1908 , kterou daroval strahovský opat Metoděj Zaoral.

  sv.Jan Nepomucký

  Toto vodní dílo je ojedinělé hlavně svým uspořádáním. Všechny součásti elektrárny se třemi Kaplanovými turbínami jsou totiž umístěné uvnitř betonové hráze.

  přehrada Slapy

  Na ní jsou 4 přelivová pole o rozměrech 15x8m.    

  přehrada

  Délka samotné hráze je 260m a její šířka 26m. Výška nad jejími základy činí 67,5. Jezero dlouhé 43km s objemem přibližně 270 milionů kubických metrů patří k velice vyhledávaným rekreačním místům.

  přehrada Slapy

  Podél jeho břehů je spousta pláží, kempů, hotelů. Návštěvníci a rekreanti  zde mohou provozovat různé vodní sporty, zapůjčit si lodičky, šlapadla, motorové čluny  nebo provozovat velice oblíbený jachting.

  přehrada Slapy

  Pokud navštívíte přehradu Slapy, můžete si udělat výlet do okolí po NS Svatojánské proudy. Vede podél břehu Vltavy až do Štěchovic a je opravdu na co se dívat.

  mapka

   

   

  Ubytování v okolí: http://cr.chaty-a-chalupy.cz/leto/slapska-prehrada/

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  skanzen Přerov nad Labem

  skanzen Přerov nad Labem

  Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem patřící k nejstarším v Evropě ukazuje život venkovského lidu středního Polabí od konce 18.století až do poloviny 20.století.

  hrad Michalovice

  hrad Michalovice

  Gotický hrad Michalovice stojí na strmém trojúhelníkovém ostrohu nad údolím řeky Jizery.

  Do Davle za historií železnice

  Do Davle za historií železnice

  Davle je malebný městys na Vltavě. Po pravém břehu řeky vede železniční trať Praha-Čerčany - nazývána Posázavský Pacifik. Název vznikl z rázu krajiny, kterou vlaky více než sto let jezdí a její oblibou mezi trampy a osadníky již od 2014.

  Židovský hřbitov Dražkov

  Židovský hřbitov Dražkov

  Zajímavý židovský hřbitov se nachází na okraji lesa nedaleko Kamýku nad Vltavou.

  rozhledna Špulka

  rozhledna Špulka

  V roce 2014 získala Špulka v anketě vyhlášené Klubem přátel rozhleden titul „Rozhledna roku 2014“....