Židova strouha

Židova strouha

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Jižní Čechy

Nejbližší město

Bechyně

Popis

Židova strouha je romantické kaňonovité údolí s protékajícím potokem obklopeným mohutnými skalami.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Židova strouha patří k nejkrásnějším a nejromantičtějším místům v České republice. Je to vlastně kaňonovité údolí, kterým protéká stejnojmenný potok, pramenící u jihočeské obce Bzí.

  Židova strouha

  Proč se to nazývá právě Židova strouha, tak na to existuje několik verzí vysvětlení. Vždy v tom samozřejmě hrají hlavní úlohu Židé a jejich skrývání v těchto odlehlých místech.

  Židova strouha

  Potok o délce přibližně 20km se vlévá necelé 3km od města Bechyně do řeky Lužnice. Podél něj vede značená cesta, která je častým cílem mnoha turistů.

  Židova strouha

  Nejatraktivnější a nejromantičtější je především dolní část toku, kde protéká voda kolem mohutných skalních masívů.

  Židova strouha

  I pro svoji neopakovatelnou atmosféru se tento úsek řadí od roku 1988 mezi naše přírodní památky.

  Židova strouha

  Židova strouha ale není pokaždé dobře přístupná. Potok se totiž několikrát během cesty musí přeskakovat po kamenech z pravého břehu na levý a naopak, takže si občas připadáte jako kamzík.

  Židova strouha

  Za zvýšeného stavu vody to však v některých úsecích není možné a tak nezbývá nic jiného než potok jednoduše přebrodit nebo v horším případě se vrátit zpět a zkusit štěstí jindy.

  Židova strouha

  Přijít do Židovy strouhy lze od vsi Nuzice nebo z opačné strany od Bechyně. Pokud někdo ještě nenavštívil toto nádherné historické město, určitě doporučujeme.

  Bechyně

  Od bechyňského náměstí T.G.Masaryka scházíme dolu k Lužnici po 220 schodech.

  cestou z Bechyně

  Přejdeme po mostě spojujícího Bechyní se Zářečím.

  cestou z Bechyně

  To je známé kromě neskutečně krásné dobové architektuře, také jako jedno z tradičně nejpostiženějších míst při povodních.

  Zářečí

  Projdeme kolem „Kalouskova“, což je místo, které obývá náš bývalý ministr financí a za posledním baráčkem se dáváme nenápadnou, ale značenou odbočkou do kopce.

  cestou k Židově strouze

  Vyjdeme na pole a ještě než budeme pokračovat dále po polní cestě, odskočíme si necelých 150 metrů vpravo k dřevěnému kříži.

  cestou k Židově strouze

  Odtud je úžasný výhled na řeku Lužnici a na bechyňské panorama s jeho nádherným zámkem. Mimo jiné, roste zde spousta pěkně velkých a sladkých borůvek…

  cestou k Židově strouze

  Vrátíme se zpět na pole a pak už pokračujeme téměř bez zastávky až do místa, kde se potok Židova strouha vlévá do Lužnice.

  Židova strouha

  Po můstku lze přejít na vyvýšený skalní ostrůvek, z kterého je vidět na druhém břehu Lužnice další zajímavé místo dřevěnou visutou lávkou.

  Židova strouha

  Poté jako když vstoupíme do pohádky. Ocitáme se v hluboké rokli. Po straně se klenou vysoké skalní stěny, pod nimiž protéká potok. Vodní proud způsobuje erozi stěn, takže se místy již vytvořily převisy nad korytem potoka.

  Židova strouha

  Nechybí tu ani obrovský převis na souši využívaný trampy a dalšími milovníky přírody k příležitostnému přespání.

  Židova strouha

  Zábavným prvkem je trefování se kamínkem do prohlubně na stěně jedné ze skal. Podle množství kamínků v této „kapse“ se to podařilo již mnoha šťastlivcům a i my jsme přispěli dvěma přesnými zásahy.

  Židova strouha

  Zpět se vracíme stejnou cestou. A až nyní objevujeme nové překrásné výhledy ze Zářečí na zámek Bechyni. 

  Zářečí

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Jihočeská Kaplice

  Jihočeská Kaplice

  Jihočeské město, nacházející se na řece Malši na Soběnovské vrchovině, cca 29 km jižně od Českých Budějovic a cca 17 km jihovýchodně od Českého Krumlova, při mezinárodní silnici E55. Ve městě žije přes 7 tisíc obyvatel.

  město Bechyně

  město Bechyně

  Bechyně je nejen městem keramiky, ale i městem lázeňským..

  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna Slabošovka

  Rozhledna vysoká 35 m s vyhlídkovou plošinou ve výšce 24 m stojí cca 1 km západně od městyse Besednice. Poskytuje kruhový výhled na blízké okolí i na Blanský les, Slepičí hory, Novohradské hory.

  České Budějovice – náměstí Přemysla Otakara II.

  České Budějovice – náměstí Přemysla Otakara II.

  České Budějovice jako statutární město jsou kulturní a správní metropolí Jihočeského kraje. Leží na soutoku Vltavy a Malše. Centrem města je náměstí Přemysla Otakara II. Právě zde se nachází Magistrát města a řada dalších zajímavých objektů

  zámek Bechyně

  zámek Bechyně

  Renesanční zámek nacházející se na vysokém skalnatém ostrohu vytváří hlavní dominantu města Bechyně.