Štefánikova hvězdárna

Štefánikova hvězdárna

Kategorie

Technické památky

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Hvězdárna sloužící veřejnosti k celoročnímu pozorování oblohy velkými dalekohledy.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Štefánikova hvězdárna se nachází v petřínských sadech jen kousek od rozhledny Petřín. Byla postavena v roce 1928 Českou astronomickou společností. Velký podíl na jejím vybudování měli čeští astronomové Jaroslav Štycha a Karel Anděl.

  Štefánikova hvězdárna

  Původně měla hvězdárna pouze současnou východní kopuli, zbylé dvě, hlavní a západní byly přistavěny o 2 roky později. Nynější podobu dostala hvězdárna po rozsáhlé rekonstrukci v polovině sedmdesátých let.

  Štefánikova

  Prvním přístrojem zakoupeným pro hvězdárnu byl tkz. hledač komet, sloužící pro pozorování komet a slabých mlhovin a také Zeissův dvojitý astrograf. Oba přístroje se doposud používají. Západní kopule hvězdárny byla v roce 1976 vybavena zrcadlovým dalekohledem typu Kaksutov-Cassegrain.

  kopule s dalekohledem při pozorování oblohy

  Pro odbornou činnost byl v roce 1999 zakoupen  moderní dalekohled firmy Meade o průměru zrcadla 40 cm a umístěn do východní kopule hvězdárny.

  Štefánikova

  Hvězdárna byla pojmenována na počest M.R.Štefánika. Vystudoval astronomii na pražské Karlově univerzitě. Pracoval několik let ve Francii po boku významných francouzských astronomů. Účastnil se řady expedic po celém světě a za své vědecké práce získal cenu Francouzské astronomické společnosti, Janssenovu a Wildeho cenu Francouzské akademie věd.

  Štefánikova

   Byl výborným vojákem a dostal francouzské vyznamenání Řád rytíře Čestné legie. Při návratu do vlasti v roce 1919 zahynul při leteckém neštěstí. Jeho socha je umístěna u vchodu do hvězdárny před slunečními hodinami.

  Štefánikova

  Štefánikova hvězdárna slouží hlavně k popularizaci astronomie široké veřejnosti. Je otevřena po celý rok . Nabízí pozorování oblohy velkými dalekohledy. V denní dobu se sleduje Slunce, po setmění Měsíc, planety a hvězdná obloha. Vše pouze za jasného počasí a s odborným výkladem. Probíhá zde spousta přednášek a výstav. Je zde vystavena stálá expozice věnována historii astronomie, astronomickým přístrojům a dalších věcí týkající se této vědy.

  Štefánikova

  Velká pozornost je věnována spolupráci se školami a šíření osvěty mezi mládeží. Mezi velice atraktivní akce patří Astrobus, která probíhá o letních prázdninách. Zaměstnanci hvězdárny navštěvují letní tábory s přenosnými dalekohledy a ukazují dětem taje noční oblohy.

  mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Petřín

  Petřín

  Petřínský vrch patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším místům v Praze.

  Židovský hřbitov na Josefově

  Židovský hřbitov na Josefově

  Starý židovský hřbitov v Praze na Josefově patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

  kostel sv. Michaela Archanděla v Podolí

  kostel sv. Michaela Archanděla v Podolí

  Románský kostel sv. Michaela Archanděla v Podolí pocházející z počátku 13. století.

  Emauzy

  Emauzy

  Benediktinský klášter s moderní konstrukcí kostelních věží.

  mohyla na Bílé Hoře

  mohyla na Bílé Hoře

  Jedno z nejosudovějších míst české historie, které se zapsalo černým písmem do dějin našeho národa.