Kobylí hlava symbol Příhrazských skal

Kobylí hlava symbol Příhrazských skal

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Popis

Symbol Příhrazských skal se ukrývá před turisty v lesích - udělejte si procházku do skal.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Mám oblast Příhrazských skla ráda. Na relativně malé ploše je tu možnost mnoha zajímavých procházek různých náročností. Nabízí se tu výhledy z horní hrany skal široko do krajiny i toulání údolíčky mezi skalami. Auto je možno zaparkovat zdrama v Příhrazech u bývaleho koupaliště, občerstvení najdete hned vedle v Restauraci Pod kaštany. Když tu tak nad pivem sedíte, všimnete si obrázků a fotek velmi zvláštní skály, která je pro místní oblast symbolem - Kobylí hlavy. A tak couráte po okolí, po turistických trasách a najednou zjistíte, že tuhle skálu jste ještě nepotkali. Tak jsme se zeptali povolaných " lidí vonícíh lesem, lidí z niž se sype písek, lidí odřených od skal ": Kde že ji skrývají?"
  Narozdíl od Drábských světniček působících jako celistvá skalní hradba mohutných skalních bloků (dobře viditená z dálnice Praha - Turnov), jsou Příhrazské věže rozesety v několika údolích a kaňonech. Údajně se tu nachází 178 skalních věží, každoročních tajných lásek mnoha horolezců. Turisté, chodící po značených cestách, mnohé z nich ani okem nezahlédnou. Ač se o Kobylí hlavě tvrdí, že je dominantou oblasti a možná i celého Českého ráje  a geologickým skvostem i ona je stranou od značených cest. Trempové nám k ní prozradili cestu: když stojíte u restaurace pod Kaštany projdete mezi ubytovnou a koupalištěm a kousek nad ním narazíte na lesní cestu po té se vydáte doprava, z té na druhé odbočce (u krmelce) odbočíte doleva . Když už jste kousek pod hradbou skal , objeví se před Vámi staré dřevěné schodiště a to už máte Kobylí hlavu skoro na dosah. Je krásná ve své osamocené oddělenosti od hradby ostatních skal. Poseděli jsem na lavičkách při patě skály, s hlavami vyvrácenými nahoru prohlíželi a fotili majestátní krasavici za všech stran.

  Žeby si "Kobylka" pochutnávla na zeleni ? ...

  R.O. Bauše o ní ve svém prvním horolezeckém průvodci napsal: „Kobyla - fantastický skalní útvar v pískovcových skalách zcela ojedinělý. Má podobu obrovské hokejové hole, nebo kobylí hlavy. Tento asi 40 metrů vysoký kyj jest na všech stranách převislý a do nedávna byl považován za nelezitelný. První cestu našli němečtí, druhou čeští lezci z Turnova. Obě jsou krajně těžké a exponované.“ Momentálně na Kobylu vede pět cest a tři jejich varianty. Všechny jsou v krajní obtížnosti VIIb-IXb. I dnes, v době dokonalého lezeckého materiálu a speciálních lezeckých bot, vyžaduje výstup od lezců dobrou lezeckou techniku a výbornou fyzickou kondici.

  Pohled, který vítá příchozí ...

  Pokud půjdete po sestupu ze schodište po pěšině vedoucí doleva (né po té co jste přišli) projdete kolem lesní studánky (a možná si všimnete i bivaku) a dojdte zpět na lesní cestu, po které si to zamíříte zpět do Příhraz ke koupališti. Naši slušně vychovaní psi mohli celou cestu na volno. A dle mého osobního odhadu se dnešní sportovní kočárek či kolo se dostanou po pěšinách až pod schody u skály, ale ochránci je zde uvidí určitě neradi. Když jsme hledali Kobylí hlavu my, nemohla jsem se dostat k žádné správně podrobné mapě, tak snad Vám ta naše pomůže.

  Tentokrát je to procházka opravdu kratičká, lesem po neznačené černé trase. pro jistotu dnes připojuji i GPS

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kobylí hlava symbol Příhrazských skal

  Kobylí hlava symbol Příhrazských skal

  Symbol Příhrazských skal se ukrývá před turisty v lesích - udělejte si procházku do skal.

  hradiště Klamorna

  hradiště Klamorna

  Bývalé hradiště Klamorna s pozůstatky 4 světniček vytesaných ve skalách je sice méně známým, ale o to více zajímavým místem.

  Údolí Plakánek

  Údolí Plakánek

  Údolí s kostí, zní to trochu jak z hororu, jenže: údolí s hradem Kost = to je právě Plakánek.

  hrad Brada

  hrad Brada

  Nepatrné pozůstatky hradu Brada s památníkem na vzpomínku bitvy z roku 1866.

  Brána do pohádky u rybníku Kníže

  Brána do pohádky u rybníku Kníže

  V Jičíně u rybníku Kníže si lze prohlédnout pohádkové bytosti vodníka, vílu, rybáře a čerty.