Kobylí hlava symbol Příhrazských skal

Kobylí hlava symbol Příhrazských skal

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Popis

Symbol Příhrazských skal se ukrývá před turisty v lesích - udělejte si procházku do skal.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Mám oblast Příhrazských skla ráda. Na relativně malé ploše je tu možnost mnoha zajímavých procházek různých náročností. Nabízí se tu výhledy z horní hrany skal široko do krajiny i toulání údolíčky mezi skalami. Auto je možno zaparkovat zdrama v Příhrazech u bývaleho koupaliště, občerstvení najdete hned vedle v Restauraci Pod kaštany. Když tu tak nad pivem sedíte, všimnete si obrázků a fotek velmi zvláštní skály, která je pro místní oblast symbolem - Kobylí hlavy. A tak couráte po okolí, po turistických trasách a najednou zjistíte, že tuhle skálu jste ještě nepotkali. Tak jsme se zeptali povolaných " lidí vonícíh lesem, lidí z niž se sype písek, lidí odřených od skal ": Kde že ji skrývají?"
  Narozdíl od Drábských světniček působících jako celistvá skalní hradba mohutných skalních bloků (dobře viditená z dálnice Praha - Turnov), jsou Příhrazské věže rozesety v několika údolích a kaňonech. Údajně se tu nachází 178 skalních věží, každoročních tajných lásek mnoha horolezců. Turisté, chodící po značených cestách, mnohé z nich ani okem nezahlédnou. Ač se o Kobylí hlavě tvrdí, že je dominantou oblasti a možná i celého Českého ráje  a geologickým skvostem i ona je stranou od značených cest. Trempové nám k ní prozradili cestu: když stojíte u restaurace pod Kaštany projdete mezi ubytovnou a koupalištěm a kousek nad ním narazíte na lesní cestu po té se vydáte doprava, z té na druhé odbočce (u krmelce) odbočíte doleva . Když už jste kousek pod hradbou skal , objeví se před Vámi staré dřevěné schodiště a to už máte Kobylí hlavu skoro na dosah. Je krásná ve své osamocené oddělenosti od hradby ostatních skal. Poseděli jsem na lavičkách při patě skály, s hlavami vyvrácenými nahoru prohlíželi a fotili majestátní krasavici za všech stran.

  Žeby si "Kobylka" pochutnávla na zeleni ? ...

  R.O. Bauše o ní ve svém prvním horolezeckém průvodci napsal: „Kobyla - fantastický skalní útvar v pískovcových skalách zcela ojedinělý. Má podobu obrovské hokejové hole, nebo kobylí hlavy. Tento asi 40 metrů vysoký kyj jest na všech stranách převislý a do nedávna byl považován za nelezitelný. První cestu našli němečtí, druhou čeští lezci z Turnova. Obě jsou krajně těžké a exponované.“ Momentálně na Kobylu vede pět cest a tři jejich varianty. Všechny jsou v krajní obtížnosti VIIb-IXb. I dnes, v době dokonalého lezeckého materiálu a speciálních lezeckých bot, vyžaduje výstup od lezců dobrou lezeckou techniku a výbornou fyzickou kondici.

  Pohled, který vítá příchozí ...

  Pokud půjdete po sestupu ze schodište po pěšině vedoucí doleva (né po té co jste přišli) projdete kolem lesní studánky (a možná si všimnete i bivaku) a dojdte zpět na lesní cestu, po které si to zamíříte zpět do Příhraz ke koupališti. Naši slušně vychovaní psi mohli celou cestu na volno. A dle mého osobního odhadu se dnešní sportovní kočárek či kolo se dostanou po pěšinách až pod schody u skály, ale ochránci je zde uvidí určitě neradi. Když jsme hledali Kobylí hlavu my, nemohla jsem se dostat k žádné správně podrobné mapě, tak snad Vám ta naše pomůže.

  Tentokrát je to procházka opravdu kratičká, lesem po neznačené černé trase. pro jistotu dnes připojuji i GPS

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Rozhledna Hlavatice a její magická louka

  Rozhledna Hlavatice a její magická louka

  Přírodní rozhledna Hlavatice a Magická louka leží nad Turnovem coby vstupní místo do Českého ráje.

  Mnichovo Hradiště a okolí

  Mnichovo Hradiště a okolí

  Během výletu navštívíme cenný románský kostel v Mohelnici n. J., zříceninu renesančního zámku Zásadka, sopečný komín vypreparovaný na zemský povrch či krásný zámecký areál v Mnichově Hradišti.

  Příhrazské skály

  Příhrazské skály

  Příhrazské skály jsou ideálním místem pro rodinný výlet. Vede zde několik značených turistických cest, které nás zavedou na ty nejkrásnější místa této lokality.

  Zastavení u Motýlí louky

  Zastavení u Motýlí louky

  Motýlí louka je téměř dětský zážitek z lovu, když se chceme dotknout křehké motýlí krásy.

  skalní hrad Kavčiny

  skalní hrad Kavčiny

  Nepatrné pozůstatky skalního hradu se nachází v turisticky oblíbené oblasti Českého ráje.