hrad Krasíkov (Švamberk)

hrad Krasíkov (Švamberk)

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Tachov

Nadmořská výška

635 m n. m.

Popis

Hrad Krasíkov nebo též Švamberk se nachází v krásné krajině přírodního parku Hadovka.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Krasíkov nebo též Švamberk se nachází v krásné krajině přírodního parku Hadovka asi 3 km od Konstantinových Lázní. Patřil mezi největší a nejhonosnější hrady v západních Čechách.

  hrad Krasíkov

  Postaven byl asi ve druhé polovině 13.století a je spojován s Ratmírem ze Skviřína. První zmínka je však až z roku 1342. Kdy hrad patřil již českému rodu Švamberků. V té době byl majetkem Bohuslava ze Švamberka a po celou dobu existence hradu zůstal ve vlastnictví tohoto rodu,  jenž měl v erbu labuť.

  erb rodu Švamberků

  Bohuslavů bylo v rodě postupně několik. Bohuslav V. Patřil k největším odpůrcům husitů. Svedl s nimi dvě neúspěšné bitvy. Nakonec si husité v čele s Janem Žižkou přišli pro něj až na hrad Krasíkov. Hrad dobyli a Bohuslava na rok uvěznili. Poté se přidal na jejich stranu a po smrti Žižky se stal dokonce husitským hejtmanem. V průběhu 30leté války byl hrad vinou požáru zcela zničen. Na jejím konci už je popisován jako pustý a v následujících staletích byl z větší části rozebrán na stavební materiál.

  hrad Krasíkov (Švamberk)

  Poměrně rozlehlý areál hradu s půdorysem trojúhelníku se skládal z předhradí a vlastního hradu odděleného vyzděným příkopem.

  hrad Krasíkov (Švamberk)

  Hrad zabíral asi jen třetinu plochy temene hory. Dominantu předhradí tvoří kostel sv.Maří Magdalény z roku 1652 s hrobkou rodu Švamberků, který byl vystavěn již po zániku hradu na základech někdejší dělové bašty.

  kostel sv.Maří Magdalény

  Později byl ještě obnoven a byla k němu přistavěna i vysoká věž.

  kostel sv.Maří Magdalény

  Vnitřek kostela dnes nevypadá zrovna vzhledně…

  kostel sv.Maří Magdalény

  Po roce 1945 byla kaple opakovaně vykradena a mumie Švamberků ze zdevastované hrobky pod kaplí byly zakopány na hřbitově u nedaleké Čelivi.

  hrad Krasíkov (Švamberk)

  Také tu stojí renovovaná historická budova bývalá zvonice, jež byla součástí komplexu hradu. Nyní sloužící jako zázemí k uskladnění materiálu různých kulturních akcí, které tu pravidelně probíhají.

  zvonice

  V druhé části hradu za příkopem, až na konci ostrohu je válcová věž, nejstarší pozůstatek hradu. Tloušťka zdiva věže dosahuje 3,60m.

  hrad Krasíkov (Švamberk)

  Nově k ní byla přistavěna kovová konstrukce umožňující vyjít až na její vrchol a pokochat se nádhernými výhledy na okolní krajinu přírodního parku Hadovka.

  hrad Krasíkov (Švamberk)

  hrad Krasíkov (Švamberk) - výhledy

  Na protějším Ovčím vrchu je vidět raně barokní kaple pokání ze 17.století, postavená na paměť padlých sedláků. 

  hrad Krasíkov (Švamberk) - výhledy

  Dále se tu nachází zdi paláce a klenutý sklep. 

  hrad Krasíkov (Švamberk)

  Přijet a zaparkovat se dá pod hradem u Krasíkova dvora nebo vyjet ještě po úzké asfaltce k úpatí kopce, kde je parkoviště.

  cestou na hrad Krasíkov (Švamberk)

  Nás se tam ujal jako průvodce přítulný kocourek, který s námi šel celou cestu až na hrad.

  cestou na hrad Krasíkov (Švamberk)

  průvodce kocourek

  Nejdříve jsme se obávali, že jsme ho nechtěně odlákali od jeho obydlí. Na hradě jsme ale zjistili, že tam zřejmě bydlí, protože v místech bývalé hrobky má svoje jídlo.

  na hradě Krasíkov (Švamberk)

  Takže na Krasíkově neprovází kastelán, ale zrzavý kocourek. Jako odměna za průvodcovské služby mu postačí hezky pohladit, případně mu dát i něco dobrého na přilepšenou…

  na hradě Krasíkov (Švamberk)

  O hrad se stará sdružení místních nadšenců. Hrad Krasíkov či také Švamberk patří k hojně navštěvovaným místům, neboť leží v atraktivní turistické oblasti Konstantinových Lázní s několika zajímavými naučnými stezkami a dalšími hrady jako je nedaleký Gutštejn či Volfštejn.

  mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vršíček (poutní kostel Navštívení Panny Marie)

  Vršíček (poutní kostel Navštívení Panny Marie)

  Poutní místo s kostelem Navštívení Panny Marie se nachází na Vršíčku u vsi Litohlavy.

  Hrnčířský swing v Novém Drahově

  Hrnčířský swing v Novém Drahově

  Ačkoliv je známo, že se na nádvoří nejzachovalejšího statku v Novém Drahově každý rok uprostřed léta swinguje, za povšimnutí stojí i zdejší vesnická architektura a místní keramické výrobky.

  naučná stezka Sklárna

  naučná stezka Sklárna

  Nenáročná naučná stezka seznamuje s přírodou a krajinou Žihelské a Jesenické pahorkatiny.

  Kříž Antonie Pascalina

  Kříž Antonie Pascalina

  Mramorový kříž umístěný na skále na památku princezny Antonie Pascalina s nachází v rozlehlém parku u zámku Kynžvart na vyvýšenině nedaleko monumentu císaře Františka,

  Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla

  Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla

  Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla se nachází v Karlových Varech v klidné vilové části ulice Krále Jiřího jen kousek od karlovarské kolonády.