Naučná stezka Šipín se nachází v nádherném prostředí Přírodního parku Úterský potok ležícího nedaleko Konstantinových Lázní. Hlavním lákadlem této naučné stezky je hrad Gutštejn, který přivedl do těchto končin i nás. A když už jsme tu byli a viděli informační tabuli naučné stezky, proč se po ní nevydat…
Oficiálně začíná NS Šipín u Dudákovského Mlýna, ležícího asi 3km od Okrouhlého Hradiště. Tvoří ji 7km dlouhý středně náročný okruh a tak se dá na ni napojit třeba právě u hradu Gutštejn. Pro přehlednost to vezmeme hezky popořádku od cedule s č.1. Tím je Dudákovský Mlýn, kde lze i pohodlně zaparkovat.
Je to nejnižší místo údolí, kterým protéká Úterský potok. Mlýn dříve tvořila obytná budova s mlýnicí a několika hospodářskými budovami. Nyní už z něj zbylo jen torzo. Prohlédnout si ho lze jen zvenčí, protože jde o soukromý pozemek.
Odtud pokračuje NS k zastávce č.2, což je soutok Úterského potoka s potokem Hadovky, nazývaného též Bílým potokem.
Pohled na soutok ale raději oželíme, vzhledem k zarostlému okolí a potenciálnímu výskytu klíšťat.
Krásnou cestou prostředkem kaňonu podél protékající Hadovky dojdeme k rozcestí U Starého mostu. Tady je krátké odbočení k nejatraktivnější části naučné stezky, hradu Gutštejn.
Dostat se k němu nebude asi pro všechny jednoduché. Musí se totiž překonat po lávce z kulatých klád potok Hadovka.
Již odtud je ale zřícenina hradu Gutštejn vidět mezi stromy, což je malá útěcha pro ty, kteří se neodváží přejít po lávce.
Na druhém břehu je velice známé tábořiště využívané trampy a milovníky přírody již po mnoho desetiletí.I dnes tu vidíme několik stanů.
Vyjdeme do mírného kopečka a za chvíli staneme před hradem. Už tu stojí jen jeho zřícenina, navíc s cedulí se zákazem vstupu kvůli rekonstrukci. Jenže tady žádná rekonstrukce neprobíhá, ani sebemenší náznak, a tak si toho zákazu nikdo moc nevšímá.
Navíc tu není nic, co by vyloženě ohrožovalo bezpečnost návštěvníků. Více o tomto hradu v samostatném výletu hrad Gutštejn.
Po jeho prohlídce se vracíme zpět přes potok k rozcestí U Starého mostu a začneme stoupat k Bezemínskému hradišti. Je to jedno z nejstarších slovanských hradišť v západních Čechách o rozloze téměř 4 hektary. Dnes je porostlé stromy a vysokou trávou.
Po jeho obvodu byl 2 metry hluboký příkop s valy až 4 metry vysokými místy zpevněnými kameny. Délka valů je 1140 metrů při šíři 3,5 metrů.
Z okrajů hradiště jsou nádherné výhledy do krajiny na údolí hadovky, na samotu Daňkov, na hrad Gutštejn.
Směřujeme nyní ke vsi Šipín, kde také stávalo v raném středověku hradiště, bylo však co do rozlohy mnohem menší. Již při cestě vidíme v dáli novotou zářící opravený šipínský kostel sv.Barbory.
Než k němu dojdeme, muset překonat prudké klesání, opět přechod po kulatých kládách přes potok a pak znovu vystoupat na vrchol plošiny Šipína.
V této vsi vypadá všechno jako nové. Kostel sv.Barbory s hřbitovem, objekt fary, bývalé školy a hospody.
Na okraji hradiště je šipínská vyhlídka, s údajně krásnými výhledy. Nás však dosti zklamala, neboť nám moc výhledů neposkytla.
Z Šipína sestupujeme zpět do údolí, na začátek naučné stezky k Dudákovskému Mlýnu. Cesta vede kolem romantické roubené lesní kaple zasvěcené Nanebevzetí Panny Marie, kterou nechal postavit roku 1892 majitel zdejšího panství Carl Von Löwenstein na místě u zázračné studánky. Vodou z ní si omyla oči slepá pasačka a prozřela.
Těsně před Dudákovským Mlýnem absolvujeme ještě prohlídku vojenského betonového bunkru, které se stavěly v letech 1936 – 1938 a byly součástí obranné linie tkz.“Plzeňské čáry“.
A na závěr mapka okruhu naučné stezky Šipín.