hrad Gutštejn

hrad Gutštejn

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Tachov

Popis

Malebná zřícenina Gutštejn se nachází v kopcovité a lesnaté krajině na Tachovsku.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Malebná zřícenina Gutštejn se nachází v kopcovité a lesnaté krajině na Tachovsku, asi 4km od Konstantinových Lázní.

  hrad Gutštejn

  Dostat se k hradu není složité. Přímo kolem něj vede žlutá turistická cesta. Navíc je i součástí naučné stezky Šipín vedoucí z nedalekého Šipína. Pokud tedy přijdete po této naučné stezce, čeká vás těsně před hradem malý adrenalinový zážitek v podobě přechodu přes můstek z dřevěných klád vedoucích nad potokem Hadovky.

  přechod přes potok Hadovku

  Již odtud je vidět na skalnatém vršku zřícenina hradu Gutštejn.

  hrad Gutštejn

  Můžete ale také přijet autem do těsné blízkosti hradu, k zámečku na samotu Daňkov.

  zámeček na samotě Daňkov

  Hned vedle něj je malé přírodní parkoviště, na které navádí směrovka s názvem hradu.

  parkování na samotě Daňkov

  Ke Gutštejnu je to pak již jen asi 500 metrů. Nejdříve se přijde do místa bývalého předhradí se zaplaveným sklípkem, kde stály kdysi hospodářské stavby.

  předhradí hradu Gutštejn

  Odtud se již v plné své kráse objevuje zřícenina Gutštejnu.

  hrad Gutštejn

  Překvapivě se k němu jde z této strany z vršku dolu, tedy obráceně, než bývá u hradů zvykem. Možná to byl i jeden z důvodů, proč ho v roce 1422 dobyl spolu s Pražany Jan Žižka…

  u hradu Gutštejn

  První záznam o hradu pochází z roku 1319 a je spojován s Jetřichem I. z Gutštejna. Prakticky po celou existenci hradu zůstal v držení právě pánů z Gutštejna, patřících k rozvětvenému rodu Hroznatovců. Asi nejvýrazněji se zapsal do historie Burian zvaný „Bohatý“, který zastával v roce 1485 funkci nejvyššího kancléře. Nashromáždil spoustu majetku, i když mnohdy velmi nevybíravým způsobem. Po jeho smrti připadl Gutštejn jeho synům.

  hrad Gutštejn

  Postupem času však přestal vyhovovat zvýšeným nárokům na bydlení a pohodlí, panství bylo přeneseno do nedalekých Bezdružic a hrad pak už jen chátral.

  hrad Gutštejn

  Před hradem je tabule s nápisem „Zákaz vstupu hrad v rekonstrukci“. I na internetu se lze dočíst, že tu probíhá dlouhodobá rekonstrukce. Realita dne 16.6. 2013 je ale jiná.

  hrad Gutštejn

  Hrad je celkem zarostlý a po lešení či nějakých dělnících ani památky a ani žádný sebemenší náznak, že by se tu něco dělo či v blízké budoucnosti mělo dít. I proto si nikdo z návštěvníků neláme hlavu s touto zákazovou cedulí.

  hrad Gutštejn

  Na prohlídku toho tady zase tolik není a všechny prostory jsou na první pohled celkem bezpečné. Obvodové zdi bývalých paláců jsou totiž bez stropů, takže se do žádného patra nevstupuje.

  hrad Gutštejn

  Ani do zajímavě a esteticky řešené hranolové věže se zaoblenými nárožími nelze vejít, takže prohlídka hradních zříceniny probíhá pouze zvenčí.  

  hrad Gutštejn

  To však nic nemění na tom, že je to nádherné místo a žádný milovník romantických zřícenin by si ho neměl nechat ujít. 

  hrad Gutštejn

  a ještě mapka oblasti hradu..

  mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Cheb – Krajinka II.

  Cheb – Krajinka II.

  Západní část areálu Krajinka, kterou jsem si pracovně nazval Krajinka II. navazuje na část Krajinka I. a je zařízena mobiliářem k větším pohybovým aktivitám, a to jak dětí, tak dospělých. Samozřejmostí je přilehlá restaurace.

  Přírodní památka Dominova skalka

  Přírodní památka Dominova skalka

  V CHKO Slavkovský les, nedaleko Bečova nad Teplou v západním směru, cca 1 km od vesničky Nová Ves, se nachází unikátní přírodní útvar zvaný Dominova skalka. Je nazvaný podle významného českého botanika Karla Domina.

  Bečov nad Teplou – Šibeniční vrch

  Bečov nad Teplou – Šibeniční vrch

  Vysoko nad městečkem se vypíná kopec zvaný Šibeniční vrch. Název vrchu je nepochybně odvozen od účelu stavby na jeho vrcholu. Stávalo zde totiž asi od začátku 15. století kamenné popraviště osazené šibenicemi.

  Noční Františkovy Lázně

  Noční Františkovy Lázně

  Františkovy lázně – známé západočeské lázeňské město. Výlet do Františkových lázní již je součástí tohoto profilu. Byl vložen 30.04.2016.

  kaple sv. Markéty, Dlažov

  kaple sv. Markéty, Dlažov

  Kaple sv. Markéty s vedle stojící rozhlednou se nachází na Klatovsku, na vrchu zvaném Svatá Markéta.