Faustův dům

Faustův dům

Kategorie

Ostatní

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Popis

Záhadný a tajemný dům, ve kterém žil doktor Faust, než byl odnesen ďáblem Mefistem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Dům pojmenovaný po doktoru Faustovi, vzdělanému učenci, který hledal nezodpovězené otázky v magii  a dalších podobných oborech.

  Faustův dům

  Později zjistil, že šarlatánství může být velice výnosné a tak začal objíždět knížecí dvory v Německu. V Praze údajně pobýval v domě na Starém Městě, v dnešní Melantrichově ulici.  Po zboření domu se přestěhoval do nového, na dolní roh Karlova náměstí, který tu stojí dodnes.

  Faustův dům

  Tento dům má vůbec záhadnou a magickou historii. Koncem 16.století zde pobýval anglický alchymista a šarlatán Edward Kelly, kterého císař Ferdinand I. přijal za dvorního alchymistu. Ten v domě prováděl různé pokusy a přičinil se velkou měrou o jeho tajemnou pověst. V 18.století se stal majitel domu Ferdinand Mladota ze Solopysk. Velice se zajímal o fyziku a chemii a prováděl tu pokusy, kdy i přes okna byly vidět z dálky záblesky různě barevných světel.

  Faustův dům

  V pokusech neustal ani jeho syn Josef Petr Mladota, který zase proslul, na svojí dobu neobvyklým sestrojením samohybných figurín. Na přelomu 19.století tu pobýval někdejší kaplan sousedního kostela dr.Karl Jaenig, který měl zase zajímavého koníčka ve sbírání všeho co souviselo se smrtí. Měl prý doma i lebku, zbytek šibenice a údajně spal v rakvi.

  Faustův

  Na konci 2.světové války zasáhla při amerických náletech dům bomba. Propadla střechou, udělala díru ve stropu a dopadla až do sklepa, kde však nevybuchla. Údajně kvůli 7 zazděným kočkám, které byly později ve zdech opravdu nalezeny.

  Faustův dům

  Celá dlouhá historie tohoto domu i postava doktora Fausta zavdala příčiny pro různé spekulace a pro vznik mnohých legend. Historická postava dr. Johanna Georga Fausta skutečně existovala. Středověký německý alchymista žil asi v letech 1480-1540.

  Faustův dům

  Již za jeho života kolovaly pověsti o jeho spolčení s ďáblem. Prý hledal lék na věčné mládí a uzavřel proto smlouvu o svoji duši s ďáblem Mefistofelem. Jeho duše propadla peklu a Mefisto si ho odnesl.

  Faustův dům - MAPKA

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Mánesův most

  Mánesův most

  Přes Vltavu vede v Praze poměrně dost mostů. Tím devátým v pořadí po proudu řeky je Mánesův most…

  Krannerova fontána (kašna)

  Krannerova fontána (kašna)

  Novogotický pomník císaře Františka I. kombinovaný s kašnou a fontánou.

  kostel Panny Marie pod řetězem, Malá Strana

  kostel Panny Marie pod řetězem, Malá Strana

  Kostel Panny Marie pod řetězem se nachází na Malé Straně jen kousek od Karlova mostu.

  morový sloup Nejsvětější Trojice, Praha

  morový sloup Nejsvětější Trojice, Praha

  Morový sloup Nejsvětější Trojice navrhl významný barokní architekt Giovanni Battista Alliprandi.

  Hradčanská radnice

  Hradčanská radnice

  Dům bývalé Hradčanské radnice s č.p. 173, stojí v dolní části Loretánské ulice nedaleko Pražského hradu.