Hlavenec

Hlavenec

Kategorie

Města a obce

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Nadmořská výška

195 m n. m.

Popis

Obec s výjimečným barokním pomníkem císaře Karla IV.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • První zmínka o existenci vsi Hlavenec se vztahuje k roku 1386, kdy v někdejším sídle vladyků bydlel Jan z Hlavence. Další zpráva o vsi je spojená s císařem Rudolfem II., který zde nechal vybudovat honosný lovecký zámeček. Ten tu však nevydržel dlouho a už v roce 1651 se uvádí jako pustý.

  informační

  Po 30leté válce byl Hlavenec a okolí vyhledávaným místem pro panské honitby. Konaly se zde velké a reprezentativní hony navštěvované i císaři. U příležitosti největšího honu v roce 1724 přijal císař Karel IV. lovecký řád sv. Huberta. V místě kde přijal řád, byl na náklady hraběte F.A.Šporka vystavěn pomník císaře Karla IV. se sousoším sv. Huberta. Ojedinělé barokní dílo představuje Karla IV. v antickém rouše, nad ním je sv. Hubert a dole po stranách tři reliéfy s loveckými výjevy. Sochy jsou dílem významného mistra českého baroka Matyáše Bernarda Brauna.

  barokní

  Po druhé světové válce měla obec význam zemědělský i rekreační. Nedaleko odtud v lese se nachází rozlehlé jezero Lhota, jedno z nejkrásnějších koupališť v okolí Prahy, známe i nudistickou pláží.  

  informační

  Další památkou v obci je bývalá zvonička-kaplička zasvěcení Nanebevzetí Panny Marie, pocházející z roku 1815, která po dlouhých letech prošla rekonstrukcí.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Tetín

  Tetín

  Jedna z nejstarších českých vesnic se zámkem, třemi kostely a pozůstatky hradu z doby Václava II.

  Hlavenec

  Hlavenec

  Obec s výjimečným barokním pomníkem císaře Karla IV.

  Navštivte Liteň

  Navštivte Liteň

  Liteň nabízí výlet z Prahy na kole, autem nebo vlakem do CHKO Český kras. Může být pro milovníky přírody, památek a geologie místem pobytu pro jednodenní výlety - Karlštejn, Srbsko, Koněpruské jeskyně a řada geologických zajímavostí.

  vrcholová kniha Vraní skála

  vrcholová kniha Vraní skála

  Vrcholová kniha se nachází na Vraní skále buližníkového hřebenu rozprostírajícího se na Berounsku.

  zámek Dobříš

  zámek Dobříš

  Významný rokokový zámek s výraznou fasádou.