Hlavenec

Hlavenec

Kategorie

Města a obce

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Brandýs nad Labem-Stará Boleslav

Nadmořská výška

195 m n. m.

Popis

Obec s výjimečným barokním pomníkem císaře Karla IV.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • První zmínka o existenci vsi Hlavenec se vztahuje k roku 1386, kdy v někdejším sídle vladyků bydlel Jan z Hlavence. Další zpráva o vsi je spojená s císařem Rudolfem II., který zde nechal vybudovat honosný lovecký zámeček. Ten tu však nevydržel dlouho a už v roce 1651 se uvádí jako pustý.

  informační

  Po 30leté válce byl Hlavenec a okolí vyhledávaným místem pro panské honitby. Konaly se zde velké a reprezentativní hony navštěvované i císaři. U příležitosti největšího honu v roce 1724 přijal císař Karel IV. lovecký řád sv. Huberta. V místě kde přijal řád, byl na náklady hraběte F.A.Šporka vystavěn pomník císaře Karla IV. se sousoším sv. Huberta. Ojedinělé barokní dílo představuje Karla IV. v antickém rouše, nad ním je sv. Hubert a dole po stranách tři reliéfy s loveckými výjevy. Sochy jsou dílem významného mistra českého baroka Matyáše Bernarda Brauna.

  barokní

  Po druhé světové válce měla obec význam zemědělský i rekreační. Nedaleko odtud v lese se nachází rozlehlé jezero Lhota, jedno z nejkrásnějších koupališť v okolí Prahy, známe i nudistickou pláží.  

  informační

  Další památkou v obci je bývalá zvonička-kaplička zasvěcení Nanebevzetí Panny Marie, pocházející z roku 1815, která po dlouhých letech prošla rekonstrukcí.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Jenčov

  Jenčov

  Jenčov je hradní zřícenina nacházející se v CHKO Křivoklátsko na malé skalní ostrožně nad potokem Vůznice (levostranný přítok řeky Berounky) v Křivoklátské vrchovině uprostřed hlubokých křivoklátských lesů .

  hrad Krakovec

  hrad Krakovec

  Nadčasový hrad své doby, který nedbal na žádné zásady správné obrany a bezpečnosti.

  Vrškámen

  Vrškámen

  Neobyčejně veliký viklan ležící v poli na okraji obce Petrovice na Sedlčansku.

  Do Davle za historií železnice

  Do Davle za historií železnice

  Davle je středočeský městys na Vltavě. Po pravém břehu vede trať Praha - Čerčany nazývaná Posázavský Pacifik. Název získala podle rázu krajiny a obliby mezi trampy, osadníky i již od 20. let a mezi chataři v 60. letech.

  hrad Jenčov (Jinčov)

  hrad Jenčov (Jinčov)

  Jeden z našich nejmenších hradů stojící v romantickém údolí Bělečského polesí.