Kuzov

Kuzov

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Lovosice

Nadmořská výška

414 m n. m.

Popis

Přírodní památka Kuzov s dvěma skalnatými hřebeny obklopenými borovicovým lesem.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Skalnatý vrch Kuzov je nejkouzelnější v období dubna a května, kdy jej zahalí do nádherné žluté barvy hojně zde rostoucí tařice skalní.

  Kuzov

   Je tvořen dvěma vrcholy, které jsou obklopeny všudypřítomnou borovicí černou. Území Kuzova je přírodní památkou.

  Kuzov

   Roste zde několik druhů chráněných rostlin (koniklec luční český, tařice skalní, bělozářka liliovitá, česnek tuhý), a navíc je známý jako naleziště českých granátů (jasně červené minerály pyropu). V jeho úpatí teče Kuzovský potok, lidmi přejmenovaný na Granátku, neboť zde v minulosti bylo a ještě i v současné době je, možné najít právě jasně červené malé kamínky.

  Kuzov

   Na Kuzov jdeme z vesničky Dřemčice. Z návsi se vydáváme po žluté TZ. Mineme informační tabuli popisující přírodní památku Kuzov a přijdeme k úpatí vrchu, kde teče Kuzovský potok a na zemi se povaluje rozcestník.

  Kuzov

   V tomto místě opouštíme žlutou TZ a dáme se cestičkou kolmo vzhůru do lesa. Netrvá dlouho a už mezi borovicemi vidíme první skalnaté části vrchu. Obcházíme je zprava a za chvilku staneme na prvním vrcholku Kuzova. Je odtud částečný výhled do krajiny a vypadá to tu velice příjemně.

  Kuzov

   Pokračujeme dále na druhý vrchol, který odtud ale není vidět. Stoupáme tedy lesem po pěšince ještě o něco výše. Cestou míjíme skálu připomínající velkého obra.

  Kuzov

   Hned za ním se cesta stáčí vlevo a dobýváme i druhý vrchol. Opět krásné místečko. Posedíme na skalách a vychutnáváme si nádherné výhledy do krajiny a na v dáli vystupující hrad Hazmburk a horu Říp.

  výhledy

  vrchol

  výhled

  výhled

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hrad Doubravka

  Hrad Doubravka

  Hrad Doubravka se nachází na okraji města Teplic, odtud je krásný výhled na Krušné hory

  České středohoří – vrch Číčov

  České středohoří – vrch Číčov

  Vrch Číčov náleží k Lounskému středohoří a nachází se jihovýchodně od křižovatky silnic č. 12 (Most – Lovosice) a č. 257 (Louny – Bílina) nad vesničkou Hořenec. Jde o holý čedičový kopec s kruhovým výhledem.

  Kamýk

  Kamýk

  Na strmé čedičové skále nad obcí Kamýk se nachází stejnojmenná zřícenina bývalého gotického hradu.

  vrcholová kniha Kletečná

  vrcholová kniha Kletečná

  Svým vzhledem patří Kletečná k nejelegantnějším horám Českého středohoří.

  České středohoří – vrch Srdov

  České středohoří – vrch Srdov

  Srdov je výrazný čedičový vrch nacházející se v sousedství dominantního Oblíku v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, konkrétně její západní části – Lounském středohoří.