Jelení příkop

Jelení příkop

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Praha

Nejbližší město

Praha

Nadmořská výška

250 m n. m.

Popis

Přírodní rokle s několika významnými místy a sochami nacházející se v areálu Pražského hradu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Jelení příkop se nachází v areálu Pražského hradu. Měl původně obranný charakter. Za vlády císaře Rudolfa II. byla do prostoru příkopu umístěna vysoké zvěř, která se zde i lovila. Proto se tomuto místu začalo říkat Jelení příkop.

  Jelení příkop

  Až do 90 let 20.století byl veřejnosti nepřístupný. Velkou zásluhu o zpřístupnění těchto prostor veřejnosti měl tehdejší prezident Václav Havel. A od té doby je Jelení příkop každoročně otevřen v měsících od dubna do října.

  Jelení příkop

   Cest do Jeleního příkopu vede několik a z několika stran. Do jeho spodní části lze přijít od Chotkových sadů, kde vede malá nenápadná cestička přes kamenné terasy.

  Jelení příkop

   My začínáme cestu v horní části Jeleního příkopu a vstupujeme tedy od Nového světa.

  Jelení

    Scházíme nejdříve dolu po dřevěném schodišti a lávce. Pod námi vidíme tenisový kurt.

  Jelení příkop

  Hned u něj narazíme na vojenskou ostrahu. Bezpečnost je holt bezpečnost. Cesta se zde rozdvojuje. Jdeme nejdříve pěšinkou vlevo nahoru, kde je Masarykova vyhlídka. Zde Masaryk často odpočíval a je to opravdu hezké odpočinkové místo se zajímavým a netradičním výhledem na Pražský hrad. Zpět na hlavní cestu se vracíme podél zídky s malou vinicí.

  Jelení příkop

  Přicházíme k velké informační tabuli, kde je podrobný plánek i popis zdejších zajímavých míst. A právě u jednoho se teď nacházíme. Je to domek pro medvědáře.

  Jelení příkop

  Tuto část Jeleního příkopu totiž obývali v jednu chvíli medvědi. Ty dostal Masaryk v roce 1918 darem od legionářů z Ruska. Důkazem jsou i dva kotce s mřížemi, kam byli medvědi zavíráni. Byli tu však pouze do padesátých let.

  Jelení příkop

  Hned za domkem medvědáře stojí socha Ponocného. Tu darovali v roce 1925 Masarykovi k narozeninám žáci kamenosochařské školy z Hořic.

  Jelení příkop

  Socha stojí na kraji velké louky s krátce střiženým trávníkem a lavičkami k posezení. Na jejím konci je socha Krakonoše od F.Stúpecké z roku 1957.

  Jelení

  Poté již vstupujeme do 84m dlouhého tunelu, který se nachází přímo pod Prašným mostem a spojuje horní a dolní část Jeleního příkopu. 

  Jelení příkop

  Vnitřek tunelu je zajímavě osvícený od země, což navozuje při průchodu zajímavou atmosféru. 

  Jelení příkop

  Prochází se po úzkém betonovém chodníčku a po kovovém roštu, pod kterým teče potůček Brusnice.

  Jelení

   Při východu z tunelu vcházíme do Dolního Jeleního příkopu, kde vidíme další sochařská díla. První je Památník obětem německé okupace a hned za ním stojí Pyramidální trpaslík od sochaře Kurta Gebauera. Sochař věnoval toto dílo Pražskému hradu po skončení své výstavy, která se konala v roce 1992 v hradním areálu.

  Jelení

  Pak již směřujeme do nejspodnější části příkopu. Zde je vše porostlé stále zeleným břečťanem, který obepíná i spoustu stromů.

  Jelení příkop

  Jdeme se podívat na Fíkovnu, takže vycházíme vlevo do kopečka. Obvodové zdivo Fíkovny ohraničuje prostor o rozměrech 73x12m, kde se od konce 16.století pěstovaly fíky.

  Jelení

   Odtud lze přejít do královské zahrady a k Letohrádku královny Anny (Letohrádek Belveder). Také je zde pěkný výhled na obrannou válcovou věž Daliborku, která sloužila jako vězení.

  Jelení příkop

  Seběhneme kopeček zpět dolu a napojíme se na turistickou stezku vzniklou v roce 1999. Po dřevěné lávce se dostaneme na terasy v Chotkově ulici a vyjdeme na Klárově vedle Zámeckých schodů.

  Jelení

   Jelení příkop je zajímavé a klidné místo, kam nepřijde moc turistů a tak si tam lze dobře odpočinout a příjemně zrelaxovat.  

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Pedagogické muzeum J.A.Komenského

  Pedagogické muzeum J.A.Komenského

  Pedagogické muzeum J.A.Komenského patří k nejstarším muzeím u nás a podle svého zaměření i k nejstarším ve světě.

  Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy

  Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy

  Karolinum je nejstarší dosud plně užívanou univerzitní budovou v Evropě.

  Národní památník na Vítkově

  Národní památník na Vítkově

  Památník postavený k uctění památky českých legionářů a českého odboje za I.světové války.

  Novomlýnská (Petrská) vodárenská věž

  Novomlýnská (Petrská) vodárenská věž

  Historická Novomlýnská vodárenská věž z roku 1660 stojí na Praze 1 nedaleko Štefánikova mostu.

  Veletržní palác, Praha

  Veletržní palác, Praha

  Ve Veletržním paláci jsou k vidění sbírky umění 19., 20. a 21. století.