Čertova rokle-Chudý hrádek-Martinské stěny

Čertova rokle-Chudý hrádek-Martinské stěny

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Kokořínsko, Mělnicko a Máchův kraj

Nejbližší město

Doksy

Popis

Tento okruh patří k nejkrásnějším a k nejatraktivnějším v oblasti Kokořínska.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na tento výlet mě pozval fototurista Kaiser. Kokořínsko je jeho nejoblíbenějším místem a tak se rád nechám překvapit, kam mě zavede… Vyrazili jsme směrem na Českou Lípu a po hodince jízdy autem parkujeme v Dřevčicích, necelé 2 km od městečka Dubé. Prochází tudy zelená TZ a tak se na ní hned napojíme. Na konci vesničky mineme v údolíčku krásně usazenou roubenou chalupu a po chvilce již vcházíme do pohádkové Čertovy rokle.

  Dřevčice

   Najednou jako byste se ocitli v jiném čase. Nejdříve se zastavujeme u Čertovy studánky. Pěkně udělaná kamenná studánka s mrazivou zkušeností mého průvodce,kterému se zde na pořízené fotce zjevil nadpřirozený úkaz...

  Čertova

   Po dřevěné lávce přejdeme lesní potůček a pokračujeme roklí, ve které je dosti chladno. To nám však nevadí, neboť nás zahřívá pohled na zdejší přírodu, která tu vypadá jako nedotčená. Všude kolem jsme obklopeni pískovcovými skálami, některé jsou porostlé krásně zeleným mechem a spoustou malých jehličnanů. Naprosto pohádkové prostředí. Jsou zde vybudovány nově dřevěné chodníčky a několik lávek přes potůček.

  Čertova rokle

   Po necelých 2 km přicházíme ke zřícenině Chudý hrádek. Musíme k ní ovšem vyšplhat do poměrně strmého kopečka. Tato zřícenina pochází ze 14.století. Dodnes se zachovaly pouze obvodové zdi hlavního paláce.

  Chudý hrádek

  Otvory ve zdech naznačují, že měla kdysi více pater.

  zřícenina

   Je zde i menší místnůstka vytesaná do skály, ale můžeme se jen dohadovat, k čemu asi sloužila.

  vytesaná

    V okolí zříceniny je několik pískovcových věží. Skoby ve skalách a kovové schránky na jejich vrcholech naznačují, že jsou tu i častými návštěvníky horolezci.

  u Chudého hrádku

  Sejdeme zpět dolů a pokračujeme Dolským údolím. Krátce se zastavíme v „hostinci U Dvou lopat“. Je to takové malé tábořiště, vybavené dřevěným přístřeškem, udírnou a velkým ohništěm s lavičkami. V teplých dnech tu zřejmě řada lidí táboří a není divu, neboť okolní krajina je opravdu nádherná.

  tábořiště

   Na konci údolí nám překříží cestu silnice. A právě tady se odpojíme od zelené TZ a dáme se po silnici vlevo směrem na Loubí. V této vesničce chvilku poklábosíme s jedním místním občanem o zdejším rozbitým památníku padlých a pokračujeme mezi poli k nedaleké hoře Vlhošť.

  vesnička

   Vlhošť je nejvyšším bodem CHKO Kokořínsko a velice oblíbeným místem mnoha trampů.

  Vlhošť

  Také jich po cestě několik potkáváme. Návštěvu vrcholu ale z časových důvodů odkládáme na jindy. Posedíme a občerstvíme se v Sedle pod Vlhoštěm.

  pod vrchem Vlhošť

  Poté jdeme po modré TZ zřejmě uměle vytvořenou štěrbinou mezi pískovcovými skalami.

  pod vrchem Vlhošť

  Vlhošťské

   Na velkém rozcestí u Vlhošťského dolu zahneme vlevo a směřujeme po zelené na Husu, kde má být pomník Járy Cimrmana.

  u pomníku Járy Cimrmana

  A také je. Zde se zapisujeme do zápisníčku návštěv, umístěného ve schránce na stromě u pomníčku. Musím prozradit, že můj průvodce na této cestě Kaiser, je na tomto místě už potřetí. A hned to dokládá vyhledáním svých zápisů v tomto zápisníku. Stojí zde také dřevěný altánek, kde lze posedět a vybrat další směr cesty.

  pomník

  My odtud pokračujeme po žluté přes Martinské stěny. A to je další nádherné místečko. Cesta vede po hřebenu skal, které jsou dosti vysoké a strmé. Pouze v horní části jsou mírně šikmé. Všude roste vřes a borovice.

  na

   Dojdeme až k rozcestníku Velká Řebčice, zahneme po zelené značce směrem na Dřevčiče, kde parkujeme. Výlet se vydařil, Kokořínská krajina s pískovcovými skalami je opravdu hodně atraktivní a jedna z nejhezčích u nás.

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  jeskyně Kostelíček

  jeskyně Kostelíček

  Skalní masiv s jeskyní Kostelíček stojící uprostřed nádherné kokořínské krajiny.

  skalní byt Rozbořenka

  skalní byt Rozbořenka

  Kdysi obývaný skalní byt Rozbořenka se ukrývá v lesích Šemanovického dolu v krásné přírodě Kokořínska.

  Děvínské polesí

  Děvínské polesí

  Výlet do bývalého vojenského prostoru Ralsko s velkým množstvím přírodních zajímavostí. Navštívíme rašeliniště s masožravými rosnatkami, pískovcové skalní město, vzácné stolové hory, zbytky skalního hrádku či rozsáhlou zříceninu hradu...

  hrad Helfenburk (Hrádek u Úštěku)

  hrad Helfenburk (Hrádek u Úštěku)

  Helfenburk nebo též Hrádek se nachází v malebném lesnatém údolí nedaleko města Úštěk.

  Cinibulkova stezka, Mšensko

  Cinibulkova stezka, Mšensko

  Cinibulkova stezka se nachází v nádherné kokořínské krajině u města Mšena..