vodní hrad Budyně

vodní hrad Budyně

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Libochovice

Popis

Vodní gotický hrad, později přestavěný na zámek, leží na okraji městečka Budyně nad Ohří.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kolem tohoto hradu často jezdíme a tak jsme se rozhodli jednou zastavit a podívat se na něj podrobněji. Přeci jenom název vodní hrad zní dosti lákavě.

  Budyně

  Zaparkujeme na náměstí  u kašny, která je v bezprostřední blízkosti hradu.

  kašna

   Po vstupu branou ucítíme příjemnou vůni čerstvě posekané travičky, která je všude kolem hradeb. Naproti nám úplně září krásná a zachovalá budova hradu Budyně.

  Budyně

   Stojíme na poměrně velkém nádvoří. Takto však v minulosti nevypadalo. Nyní dvoukřídlá budova hradu byla totiž původně čtyřkřídlá. Jižní a východní křídlo muselo být v roce 1823 vzhledem k zchátralému stavu zbořeno.

  Budyně

   Vedle kamenného nádvoří je do mírného svahu zasazeno několik řad dřevěných laviček, které slouží ke sledování různých akcí pořádaných právě na tomto nádvoří.

  lavičky 

  Za lavičkami je travnatá plocha ukončená kamennými hradbami, které lemují prakticky celý obvod hradu. Původní vodní příkopy už jsou dnes stěží viditelné.

  hrad

   Hrad prošel během své existence několika etapami vývoje. První zmínka o budyňské panství je z roku 1173. Ve13.století už je zmiňován zdejší objekt jako vodní hrad.

  Budyně

  Nebyl postaven na vyvýšeném místě, jak bylo u hradů zvykem a tak mu ochranu poskytovaly močálovité břehy řeky Ohře a vybudovaný vodní příkop. V 15.století ho Jan Zajíc přebudoval do stylu pozdní gotiky.  

  Budyně

  V roce 1551 byl poškozen výbuchem zdejší prachárny a následně přestavěn na renesanční zámek. Poté přišlo období úpadku hradu.

  Budyně

  Až na přelomu 19. a 20.století byl hrad znovu opraven zhruba do podoby ve které je dnes.

  hradby

  Uvnitř hradu je možné vidět nástěnné malby z 16.století, interiéry ve stylu pozdní gotiky i renesance, seznámit se s mučícími nástroji zdejšího kata, a dozvědět se něco o historii obce Budyně nad Ohří a samotného hradu.

  sochy

  Nově byla také obnovena alchymistická dílna z počátku 17.století, ve které probíhaly pokusy o výrobu elixíru mládí a výrobu zlata. Zlato se podle pověsti podařilo vyrobit a skrýt do hlubokého podzemí hradu. 

  Budyně

  To pak měla hlídat socha alchymisty, umístěná na rohu křídla zámku, která byla původně nasměrována do míst uložení pokladu. Pak však několikrát změnila místo, a tak se přesně neví, kde zlatý poklad leží…

  Budyně

   

   

   

   

   

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Srdov a Brník

  Srdov a Brník

  Jsou součástí cenného komplexu stepních a lesostepních ekosystémů...

  menhir Zkamenělý pastýř

  menhir Zkamenělý pastýř

  Zkamenělý pastýř je patrně největším menhirem u nás.

  Zřícenina hradu Oltářík

  Zřícenina hradu Oltářík

  Dojeli jsme autem do vesnice Děkovka a odtud jsme se vydali po turistických značkách na zříceninu Oltářík, odtud se vyskytl nádherný výhled do nížiny.

  vyhlídka Smrtka

  vyhlídka Smrtka

  Vyhlídka Smrtka se nachází na Českolipsku nedaleko obce Stvolínky

  vyhlídka Mlynářův kámen

  vyhlídka Mlynářův kámen

  Vyhlídka s nádherným pohledem do údolí na meandrující řeku Labe obklopenou vrchy Českého středohoří.