vodní hrad Budyně

vodní hrad Budyně

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Libochovice

Popis

Vodní gotický hrad, později přestavěný na zámek, leží na okraji městečka Budyně nad Ohří.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Kolem tohoto hradu často jezdíme a tak jsme se rozhodli jednou zastavit a podívat se na něj podrobněji. Přeci jenom název vodní hrad zní dosti lákavě.

  Budyně

  Zaparkujeme na náměstí  u kašny, která je v bezprostřední blízkosti hradu.

  kašna

   Po vstupu branou ucítíme příjemnou vůni čerstvě posekané travičky, která je všude kolem hradeb. Naproti nám úplně září krásná a zachovalá budova hradu Budyně.

  Budyně

   Stojíme na poměrně velkém nádvoří. Takto však v minulosti nevypadalo. Nyní dvoukřídlá budova hradu byla totiž původně čtyřkřídlá. Jižní a východní křídlo muselo být v roce 1823 vzhledem k zchátralému stavu zbořeno.

  Budyně

   Vedle kamenného nádvoří je do mírného svahu zasazeno několik řad dřevěných laviček, které slouží ke sledování různých akcí pořádaných právě na tomto nádvoří.

  lavičky 

  Za lavičkami je travnatá plocha ukončená kamennými hradbami, které lemují prakticky celý obvod hradu. Původní vodní příkopy už jsou dnes stěží viditelné.

  hrad

   Hrad prošel během své existence několika etapami vývoje. První zmínka o budyňské panství je z roku 1173. Ve13.století už je zmiňován zdejší objekt jako vodní hrad.

  Budyně

  Nebyl postaven na vyvýšeném místě, jak bylo u hradů zvykem a tak mu ochranu poskytovaly močálovité břehy řeky Ohře a vybudovaný vodní příkop. V 15.století ho Jan Zajíc přebudoval do stylu pozdní gotiky.  

  Budyně

  V roce 1551 byl poškozen výbuchem zdejší prachárny a následně přestavěn na renesanční zámek. Poté přišlo období úpadku hradu.

  Budyně

  Až na přelomu 19. a 20.století byl hrad znovu opraven zhruba do podoby ve které je dnes.

  hradby

  Uvnitř hradu je možné vidět nástěnné malby z 16.století, interiéry ve stylu pozdní gotiky i renesance, seznámit se s mučícími nástroji zdejšího kata, a dozvědět se něco o historii obce Budyně nad Ohří a samotného hradu.

  sochy

  Nově byla také obnovena alchymistická dílna z počátku 17.století, ve které probíhaly pokusy o výrobu elixíru mládí a výrobu zlata. Zlato se podle pověsti podařilo vyrobit a skrýt do hlubokého podzemí hradu. 

  Budyně

  To pak měla hlídat socha alchymisty, umístěná na rohu křídla zámku, která byla původně nasměrována do míst uložení pokladu. Pak však několikrát změnila místo, a tak se přesně neví, kde zlatý poklad leží…

  Budyně

   

   

   

   

   

   

   

   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  skály Milenci

  skály Milenci

  Skály Milenci tvoří dva samostatné skalní útvary stojící těsně při sobě.

  Litoměřice-skála Kočka

  Litoměřice-skála Kočka

  Malý kousek od Litoměřic se nachází skalný útvar Kočka.Zvlášťní a hezká podívaná .

  Vrchol Ostrý

  Vrchol Ostrý

  Vrchol Ostrý se nachází v Českém Střeohoří na jehož vrcholu se nachází zřícenina

  Nedvězí

  Nedvězí

  Z vrcholku Nedvězí je vidět za dobrého viditelnosti až 1/3 Čech.

  Křížová hora (Litoměřicko)

  Křížová hora (Litoměřicko)

  Křížová hora se nachází ve východní části hřebenu Dlouhého vrchu severně od Litoměřic, poblíž vsi Pohořany. Z místa je pěkný výhled na vrch Liščín, na Ploskovice a na vrch Sedlo.