Andělská Hora

Andělská Hora

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Západní Čechy a Český les

Nejbližší město

Karlovy Vary

Nadmořská výška

717 m n. m.

Popis

Romantická zřícenina Andělská Hora dominuje svojí polohou nad okolní krajinou Karlovarska.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Hrad Andělská hora byl postaven na čedičové skále někdy koncem 14.století.

  Andělská Hora

  Jeho původní název byl Engelsburg. Během husitských válek sloužil jako základna k výpadům do širokého okolí.

  Andělská Hora

  Měl postupně několik majitelů. Za třicetileté války ho vydrancovali Švédové. Poté byl opraven, ale v roce 1718 vyhořel a pak již byl definitivně opuštěn.

  info

   Zřícenina hradu se nachází v chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Je vidět již z velké dálky. Stojí jen kousek od silnice vedoucí z Karlových Varů na Prahu. Pokud  jedete po této silnici, nelze si ji nevšimnout, vystupuje totiž vysoko nad okolní krajinu.  Pro její snadnou dosažitelnost je hojně navštěvovaná turisty.

   Andělská

  Přijíždíme až těsně pod hrad k místnímu kostelu, kde lze dobře zaparkovat. Odtud je to jen několik desítek metrů po zelené TZ. Již na začátku nám cedule sděluje, že pobyt na této zřícenině, která je majetkem obce, je pouze na vlastní nebezpečí.

  vstup

  Po zdolání několika schodů se objevujeme před hlavní branou.

  Andělská Hora

  Projdeme po úzké cestičce a následuje další průchod pod zbytky bývalého hradu.

   vstup

   Poté již vcházíme do prostoru, zřejmě bývalého nádvoří. Před námi vidíme zbytky zajímavého dvoupatrového pětiúhelníkového paláce. Jeho neobvyklý tvar byl přizpůsoben zdejšímu terénu.

  zbytky

   Vcházíme dovnitř, kde jsou dva oddělené prostory. Zadní část je dokola uzavřená stěnami paláce. V první části vede cestička na hradby, odkud jsou nádherné výhledy na Krušné hory.

   výhled

  Poté jdeme k nejstarší části hradu. Na nejvyšším vrcholku skály tu stojí pozůstatky čtverhranné obytné věže. Asi by to bylo více romantické, nebýt uvnitř malého překvapení.

  Andělská Hora

  Je zde umístěn nějaký vysoký vysílač, bohužel viditelný již z veliké dálky. Opravdu dokonalé využití místa pro takovou věc… 

   Andělská Hora

   Raději postupujeme dále, kde je další místo s dalekými výhledy do okolí. Tentokráte opačným směrem na obec Andělskou horu a CHKO Slavkovský les.

  výhled

  Andělská Hora

   Prohlídka je hotová a můžeme konstatovat, že je to opravdu krásné místo s nádhernými výhledy do okolní krajiny. 

  Andělská Hora

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Skalní útvar Homolka

  Skalní útvar Homolka

  Přírodní památka Homolka se nachází v Karlovarském kraji v CHKO Slavkovský les mezi Bečovem nad Teplou a vískou Chodovem. (pozor – neplést si s městem Chodovem). Zdejší skalní útvar tvoří bývalá sopka.

  rozhledna Krásenecký vrch

  rozhledna Krásenecký vrch

  Zcela originální rozhledna připomínající svým vzhledem Babylonskou věž.

  naučná stezka Kladská

  naučná stezka Kladská

  Naučná stezka Kladská prochází nejcennějších částí národní přírodní rezervace Kladské rašeliny a bezzásahovým územím Tajga.

  Hrad Vildštejn ve Skalné

  Hrad Vildštejn ve Skalné

  Hrad Vildštějn se nachází na Chebsku. Stojí na žulové ostrožně nad městečkem Skalná. Opravený hrad je od roku 1999 v soukromém vlastnictví, je však přístupný veřejnosti. Jeho některé části jsou nadále opravovány.

  Černá věž Chebského hradu

  Černá věž Chebského hradu

  Černá věž je dominantou Chebského hradu. Je veřejnosti přístupná v rámci vstupného na hrad. Z terasy na vrcholu věže je kruhový výhled nejen na město, ale i jeho blízké i vzdálené okolí, a to i zde umístěným dalekohledem.