zámek Dobříš

zámek Dobříš

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Dobříš

Nadmořská výška

371 m n. m.

Popis

Významný rokokový zámek s výraznou fasádou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek Dobříš leží nedaleko Prahy u silnice R4 směřující na Strakonice.

  zámek Dobříš

  Historie zámku se začala psát na počátku 17.století, kdy vznikl v Dobříši při dvoře panský dům se sídlem hejtmana. Pravděpodobně právě na jeho místě nechali Mansfeldové po odkupu panství v roce 1630 postavit zámek.

  zámek Dobříš

  Současnou podobu získal za vlastnictví Jindřicha Pavla Mansfelda, který nechal zámek v letech 1745-1765 přestavět podle návrhu francouzského architekta Julese Roberta de Cotteho mladšího. Když se jeho dcera Marie Isabella provdala za Františka Gundakara Colloreda, vznikl šlechtický rod Colloredo-Mannsfeld.

  zámek Dobříš

  Zámek stvoří jednopatrová budova s půdorysem ve tvaru písmene U.Volně na něj navazuje francouzský park s ukázkou rokokové zahradní architektury a se sochami od Františka Ignáce Platzera.

  zámek Dobříš

  Zámek byl ve vlastnictví rodu Colloredo-Mansfeldů až do poloviny 20.století. Za II.světové války si v něm nacisté zřídili sídlo říšského protektora. Za normalizace v něm působilo Ministerstvo kultury a složil jako Domov spisovatelů. Až po sametové revoluci byl zámek v roce 1997 vrácen zpět v restituci potomkům rodu.

  zámek Dobříš

  Jeho současný majitel ing. Jerome Collorado-Mansfeld zámek zpřístupnil veřejnosti a lze ho tak navštívit a prohlédnout si nádherné vnitřní prostory po celou roční dobu.

  Romantický areál zámku Dobříš využili i filmaři k natočení některých scén k oběma dílům oblíbené pohádky Princezny ze mlejna. 

  zámek

  Po prohlídce zámku a jeho zahrady je možné ještě posedět ve zdejší zahradní restauraci nebo navštívit městské muzeum se sbírkou československých historických motocyklů.  

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Jelínkův most

  Jelínkův most

  Dvojitý skalní most, překlenující asi 9 metrů hlubokou skalní puklinu na vrchu Kotýz v CHKO Český kras.

  Železniční muzeum Lužná u Rakovníka

  Železniční muzeum Lužná u Rakovníka

  Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka se již od roku 1999 zabývá údržbou a provozem historických kolejových vozidel, která po dlouhých letech ve službě dělají nyní radost železničním nadšencům i všem zájemcům o historii dopravy.

  rozhledna Kuníček

  rozhledna Kuníček

  Rozhledna se zajímavou kamennou základnou se nachází nad obcí Kuníček na Sedlčansku.

  Zimní běh Litní a zámeckým parkem

  Zimní běh Litní a zámeckým parkem

  Pozvánka na sportovní výlet. V Litni na Berounsku se každoročně koná smíšený běžecký závod Zimní běh Litní a zámeckým parkem. Délka trati je 6,9 km. Letos se běží 17. 1. 2015. Reportáž z II. ročníku je pozvánkou pro všechny fototuristy.

  Lázeňský park v Poděbradech

  Lázeňský park v Poděbradech

  Lázeňský park v Poděbradech lemující vzrostlým víceřadým stromořadím lip a jírovců, plný půvabných fontán, soch, laviček, květin, upravených keřů do tvaru kuželů a provoněný teplými oplatkami s květinovými hodinami odbíjející čas.