zámek Dobříš

zámek Dobříš

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Křivoklátsko a Střední Čechy

Nejbližší město

Dobříš

Nadmořská výška

371 m n. m.

Popis

Významný rokokový zámek s výraznou fasádou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Zámek Dobříš leží nedaleko Prahy u silnice R4 směřující na Strakonice.

  zámek Dobříš

  Historie zámku se začala psát na počátku 17.století, kdy vznikl v Dobříši při dvoře panský dům se sídlem hejtmana. Pravděpodobně právě na jeho místě nechali Mansfeldové po odkupu panství v roce 1630 postavit zámek.

  zámek Dobříš

  Současnou podobu získal za vlastnictví Jindřicha Pavla Mansfelda, který nechal zámek v letech 1745-1765 přestavět podle návrhu francouzského architekta Julese Roberta de Cotteho mladšího. Když se jeho dcera Marie Isabella provdala za Františka Gundakara Colloreda, vznikl šlechtický rod Colloredo-Mannsfeld.

  zámek Dobříš

  Zámek stvoří jednopatrová budova s půdorysem ve tvaru písmene U.Volně na něj navazuje francouzský park s ukázkou rokokové zahradní architektury a se sochami od Františka Ignáce Platzera.

  zámek Dobříš

  Zámek byl ve vlastnictví rodu Colloredo-Mansfeldů až do poloviny 20.století. Za II.světové války si v něm nacisté zřídili sídlo říšského protektora. Za normalizace v něm působilo Ministerstvo kultury a složil jako Domov spisovatelů. Až po sametové revoluci byl zámek v roce 1997 vrácen zpět v restituci potomkům rodu.

  zámek Dobříš

  Jeho současný majitel ing. Jerome Collorado-Mansfeld zámek zpřístupnil veřejnosti a lze ho tak navštívit a prohlédnout si nádherné vnitřní prostory po celou roční dobu.

  Romantický areál zámku Dobříš využili i filmaři k natočení některých scén k oběma dílům oblíbené pohádky Princezny ze mlejna. 

  zámek

  Po prohlídce zámku a jeho zahrady je možné ještě posedět ve zdejší zahradní restauraci nebo navštívit městské muzeum se sbírkou československých historických motocyklů.  

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Maková hora, Smolotely

  Maková hora, Smolotely

  Maková hora je významné poutní místo s neobyčejně krásným barokním kostelem.

  ZOO Chleby

  ZOO Chleby

  Jedna z nejmenších a nejmladších zoo s řadou ochočených zvířátek a s možností jejich pohlazení či nakrmení.

  Kámen tisíciletí, Černín

  Kámen tisíciletí, Černín

  Kámen tisíciletí najdete na Berounsku, nedaleko obce Černín.

  Výlet za „Kováři v Litni“ 6. - 7. 6. 2015

  Výlet za „Kováři v Litni“ 6. - 7. 6. 2015

  V Litni uspořádali letos poprvé setkání všech, kteří pracují se železem s názvem „Kováři v Litni“. Areál bývalého učiliště Pode Zděmi kováře hostil poprvé 7. a 8. června 2014. Příští rok se setkání uskuteční 6. a 7. 6. 2015.

  Plešivecký viklan

  Plešivecký viklan

  Jedná se o křemencový balvan, téměř dva metry vysoký a tři metry dlouhý...