rozhledna Kopanina

rozhledna Kopanina

Kategorie

Rozhledny, vyhlídky, věže

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Železný Brod

Nadmořská výška

657 m n. m.

Popis

Rozhledna utajeně skrytá v lese, ale s úžasnými výhledy do okolní krajiny.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 •  Na území Maloskalska jsme ještě nebyli. Proto si to tu chceme prohlédnout více a tak na rozhlednu Kopaninu vyrážíme z Malé Skály. Víme, že nás čeká asi 5 kilometrová cesta stále do kopce, ale to nám vůbec nevadí.

  V 

   Od parkoviště jdeme po zelené TZ.  Ještě v Malé Skále procházíme kolem kapličky sv. Vavřince postavené roku 1869. Je tu možnost prohlídky na požádání u paní Pánkové (200m odtud), která vám vnitřní prostory ukáže. Cena za osobu 5kč.

   kaplička

   Za chvilku jsme v lese, kde nás upoutá směrovka lesní hřbitůvek. A není to ledajaký hřbitov. Byl založen r.1813 Františkem Zachariášem Romischem, majitelem skalského panství. Byl velkým milovníkem přírody a historie a pozůstatky jeho činnosti lze najít v širokém okolí Malé Skály.

  lesní

   Pokračujeme lesem stále do kopečka. Přicházíme do horské vesničky Bobov, která vypadá úžasně. Krásné baráčky zasazené do svahu, všechno krásně upravené, všude naprostý klid, zkrátka velice sympatické místo.

   vesnička

   Tady stoupání graduje, až se ocitneme na veliké louce, odkud je nádherný výhled na okolní krajinu.

  cestou 

   To už se pomalu blížíme k našemu cíli. Ještě než dojdeme k Myslivecké chatě v Kopanině, vidíme na stromě cedulku s šipkou – zde se půjčuje klíč od rozhledny.

   domek,kde

  Sejdeme k domku, a jelikož se nemůžeme dozvonit, zkoušíme volat mobilem na zde uvedené číslo. To už zafunguje a tak oproti 100,-kč záloze a zaplacení vstupného jdeme sami s klíčem na rozhlednu. Zatím ji však stále nikde nevidíme.

  vstupenka

  Přejdeme silnici a kolem Myslivecké chaty po zelené a modré TZ vcházíme na lesní pěšinku. Jdeme ještě tak 400m, než objevíme uprostřed lesa dobře ukrytou rozhlednu. Tak to bychom nečekali.

  lesní 

  Těžko říct, jestli byla takto ukryta i při svém vzniku. Postavena byla totiž už v roce 1894. Zasloužil se o to Klub českých turistů v čele s ing.Františkem Dubou. Původně 18 metrů vysoká cihlová rozhledna byla zakončena cimbuřím.

   rozhledna

  V roce 1936 však byla zastřešena a opatřena nástavbou s okny a tak je nyní její celková výška 21m. V této podobě zůstala dodnes.

  vchod

  Pokud se chcete dostat až do nejvyšší části rozhledny, musíte zdolat nejdříve 94 schodů. Zpočátku kovové točité schodiště je zakončeno dřevěnými schody a úzkým průlezem na vyhlídkovou plošinu.

  schodiště

   Zde si můžete otevřít okna a v klidu vychutnávat daleké a úžasné výhledy na Český ráj, Jizerské hory, Krkonoše a celou nádhernou krajinu kolem. Ale pozor. Musíte mít i trošku štěstí. Pokud je špatná viditelnost, což postihlo právě nás, tak například Ještěd, Trosky a další zajímavá místa si můžete pouze domýšlet. Ale i tak to rozhodně stálo za to.

  rozhledna

   Jdeme vrátit klíč a pokračujeme ve výletu po modré TZ na velice zajímavou nedalekou zříceninu hradu Frýdštejn (více tipy na výlet-Frýdštejn).   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Zastavení u Motýlí louky

  Zastavení u Motýlí louky

  Motýlí louka je téměř dětský zážitek z lovu, když se chceme dotknout křehké motýlí krásy.

  Prachovské skály

  Prachovské skály

  Žlutá značka vás vezme na krátkou procházku po Prachovských skalách.

  Kopicův statek a galerie ve skalách

  Kopicův statek a galerie ve skalách

  Sochařská galerie pod širým nebem, plná postav z našich dějin a lidového moudra.

  Rotštejn

  Rotštejn

  Rotštejn patří mezi typické skalní hrady Českého ráje.

  Rovenské zvony

  Rovenské zvony

  Letitá dřevěná zvonice v sobě ukrývá tři obrácené "rebelské" zvony.