Sedmihorky-Hrubá Skála-Valdštejn

Sedmihorky-Hrubá Skála-Valdštejn

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

Český ráj

Nejbližší město

Turnov

Nadmořská výška

420 m n. m.

Popis

Atraktivní okruh s nádhernou krajinou Českého ráje s vysokými pískovcovými skálami.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Český ráj je velkým lákadlem pro všechny turisty a tak jsme neodolali ani my. Zvolili jsme velice atraktivní okruh Sedmihorky-Hrubá Skála-Valdštejn a zpět.

  Hruboskalsko

  Ze Sedmihorek vyrážíme po zelené TZ tkz. Myší dírou. Hned od začátku nás obklopují nádherné vysoké pískovcové skály. Naprosto kouzelné prostředí. V otvoru jedné z nich je socha sv.Prokopa z 18.století, která měla ochraňovat zdejší poutníky a pocestné.

   socha

   Zaujmou nás stromy s vystouplými kořeny a již vidíme na dvou pískovcových masivech první záblesky zámku Hrubá Skála. Nacházíme se v kouzelném prostředí uprostřed pohádkových Dračích skal. Teprve nyní, když vstupujeme na kamenné schody, zjišťujeme, proč se tato cesta k zámku jmenuje Myší díra. Musíme totiž projít úzkým průduchem mezi skalisky, což je docela vzrušující.

  Myší 

  Pak se objevujeme přímo u zámku Hrubá Skála.

  Hrubá Skála

  Zde si prohlížíme obě nádvoří i s vyhlídkovou věží ze které jsou krásné výhledy do okolní krajiny.

  nádvoří

  Kousek od hlavní brány zámku vyšplháme po kamenných strmých schodech na protější skálu. Tam byla kdysi Prachovna, což byla malá předsunutá pevnůstka bývalého hradu. Bohužel se nedochovala a na jejím místě je nyní zřízena vyhlídka.

  náčrtek

   Poté navštívíme  nedaleké Adamovo lože. K němu naopak sestupujeme po kamenných schodech dolu a vcházíme do poměrně velkého prostoru obklopeného pískovcovými skálami. Pod jednou z nich je vytesané lože Adamovo.  Zajímavé místečko. Kousek vedle ještě zajdeme na Mariánskou vyhlídku. Vrátíme se zpět na červenou TZ a vydáváme se po Zlaté stezce směrem na hrad Valdštejn.

  Adamovo

  Na cestě se zastavíme v Arboretu Bukovina, což je lesní park, ve kterém jsou vysázeny cizokrajné stromy. Vznikl již někdy kolem roku 1857a patří k nejstarším u nás.

  Arboretum na Bukovině

  Jeho rozloha jsou necelé 3ha. Je tu spousta mohutných a zajímavých stromů, nejvíce ze Severní Ameriky. Také je zde renovovaný původní altán, postavený ve švýcarském stylu.

  arboretum na Bukovině

  Arboretum sousedí s myslivnou Bukovina s přilehlým občerstvením.

  Arboretum

   Poté přicházíme k jednomu z vrcholů tohoto kruhu, a to k vyhlídce zvané Kapela. Odtud je nádherný pohled na úchvatné Skalní město. Před námi vidíme spoustu pískovcových věží vystupující mezi borovicovými stromy.

  skalní město

  Z další vyhlídky U lvíčka, vzdálené jen asi 200m jsou snad ještě impozantnější výhledy. Opět se pod námi rozprostírá nespočet skalních pískovcových věží, v čele se zajímavým skalním útvarem Dominstein. Tady bychom se vydrželi dívat dlouhé desítky minut.

  Skalní

   Pokračujeme dále po Zlaté stezce a asi 500m před Valdštejnem zahneme vpravo po modré TZ k další vyhlídce.

  Janova vyhlídka

  Lesní pěšinka nás po několika stovkách metrů zavede k Janově vyhlídce, odkud jsou opět nádherné výhledy na pískovcové věže Skalního města. V dáli vidíme i hrad Trosky.

  Janova vyhlídka

   Vrátíme se zpět po stejné cestě a za chvilku jsme u Valdštejnu.

  Valdštejn

  Zde nás překvapí docela hodně turistů. Po kamenném mostu ozdobeném sochami světců, vcházíme do prostoru hradu.

  Valdštejn

  Zde si prohlédneme postupně všechny tři části, z kterých se hrad skládá . Skrz mříže kapličku sv.Jana Křtitele z roku 1817, slavnostní sál se spoustou portrétních obrazů a velkými kachlovými kamny.

  Kaple 

  Dále dominantu střední části, kapli sv.Jana Nepomuckého.

  Valdštejn

  Poslední část tvoří nejstarší zbytky hradu. Zde je možno sejít po dřevěných schodech do místnosti s výstavkou maket okolních hradů a zámků Českého ráje.

  Valdštejn

  Hrad nás především zaujme svým netradičním uspořádáním.

  hrad

   Odtud odcházíme po žluté TZ zpět do Sedmihorek. Cesta vede lesem a je lemována pískovcovými skalami. Ke konci projdeme kolem několika studánek, z nichž nás nejvíce upoutala tato.

  jedna

   Výlet byl super, ale v okolí je spousty dalších nádherných míst, které jsme nestihli navštívit, a tak se sem zase rádi brzy vrátíme. 

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Drábské světničky

  Drábské světničky

  Jedno z nejatraktivnějších a nejvyhledávanějších míst Českého ráje.

  Pekařova brána

  Pekařova brána

  Pekařova brána je do skály vytesaný tunel ve tvaru gotického lomeného oblouku.

  Výlet na Drábovnu u Malé Skály

  Výlet na Drábovnu u Malé Skály

  Malinké nenápadné skalní město vysoko nad břehem Jizery bylo osídleno již v době kamenné.

  Hruboskalsko II.

  Hruboskalsko II.

  Vyhlídky mezi Hrubicí a Vladštejnem jsou asi nejznámější oblastí z celého Českého ráje.

  zámek a hrad Staré Hrady

  zámek a hrad Staré Hrady

  Tento výlet je především vhodný pro rodiny s dětmi.Hradní komnaty jsou plné draků různých povolání. Kromě nich lze obdivovat i barokní kuchyni, loveckou chodbu a mnoho dalších zajímavých exponátů z doby habsburské monarchie.