Strážiště

Strážiště

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

362 m n. m.

Popis

Vrch sousedící se zříceninou Kamýk, s pěkným výhledem do okolní krajiny a neuvěřitelným množstvím velkých mravenišť.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch sousedící se zříceninou Kamýk, ze kterého by měl být podle mapy pěkný výhled do okolní krajiny. A tak nás láká zjistit, jako ostatně u každého takto označeného místa, zdali tomu tak opravdu je a jaký bude ten výhled.

  vrch Strážiště

  Žádná turistická cesta na vrchol nevede a už dopředu upozorňujeme, že není snadno přístupný. Počítáme s tím, že po tomto sdělení už tyto řádky čtou spíše „dobrodruzi“ a ti, kteří jdou rádi do neznáma a nevadí jim občas se prodírat i křovím. My tento vrch zdolali až napodruhé. Poprvé jsme si na něj chtěli „odskočit“ při hororové mravenčí cestě z Kamýku na Kalvárii (popsáno v tipech na výlet - Kamýk), ale až tento pokus byl úspěšný.

  vrch Strážiště

  Zaparkovali jsme na plácku u křižovatky pod obcí Kamýk. Vede tudy zelená turistická cesta, která obchází vrch Strážiště zprava po jeho obvodu „mravenčí“ cestou. My se však nedáme nahoru po této zelené, ale odbočíme mírně vlevo k lesu. Jsou tady asi 3 nebo 4 menší louky oddělené remízky. Dáme se některou z těch prostředních, oni se pak nahoře stejně setkávají u velkého posedu. Ten je takovým vztyčným bodem, od kterého vyrážíme kolmo vzhůru do lesa.

  posed 

   Žádná vyšlapaná cestička v něm ale nevede. Po chvilce přicházíme k poměrně velkému suťovému poli a držíme se po jeho pravém okraji.

  vrch Strážiště

  Občas se chytneme do ostnů keřů, občas nám podklouzne noha, ale na vše zapomínáme, když se konečně vydrápeme na samotný vrchol. Je zde menší skalnatá plocha, z které je poměrně široký rozhled do okolní krajiny.

  vrch Strážiště - výhled

  Škoda, že je dnes mlžný opar a není dobrá viditelnost. Přesto můžeme potvrdit, výhled je, mapa nelhala.

  vrch Strážiště - výhled

   A ještě něco. Cestou jsme viděli „pouze“ 2 velká mraveniště, tak doufáme, že se i tady nerozmnoží jejich počet…To už by cesta na vrchol byla definitivně ztracena.  

  mapka oblasti vrchu Strážiště

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Sedlo

  vrcholová kniha Sedlo

  Mohutný vrch Sedlo s nádhernými výhledy do krajiny.

  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička (Malý Lovoš)

  Kibička – (někdy uváděná jako Kybička) přiléhá k Lovoši (Velkému Lovoši) na severovýchodu. Její výška je 489 m n.m. Poskytuje výhledy na Lovosice, Žernosecké jezero a Radobýl.

  Vaňovská skála (vyhlídka)

  Vaňovská skála (vyhlídka)

  Hlavní kouzlo Vaňovské skály spočívá v tom, že slouží jako jedinečná vyhlídka s nádhernými výhledy…

  vrch Sedlo

  vrch Sedlo

  Vrch Sedlo doslova dominuje nad okolní krajinou svou mohutností i výškou.

  Zbytky hradu Žerotín

  Zbytky hradu Žerotín

  Necelé dva kilometry od známého Panenského Týnce na Lounsku se nachází vesnice Žerotín. Přímo v obci jsou ke spatření zbytky dřívějšího stejnojmenného hradu. Zbytky hradu jsou nemovitou kulturní památkou.