Strážiště

Strážiště

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

362 m n. m.

Popis

Vrch sousedící se zříceninou Kamýk, s pěkným výhledem do okolní krajiny a neuvěřitelným množstvím velkých mravenišť.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Vrch sousedící se zříceninou Kamýk, ze kterého by měl být podle mapy pěkný výhled do okolní krajiny. A tak nás láká zjistit, jako ostatně u každého takto označeného místa, zdali tomu tak opravdu je a jaký bude ten výhled.

  vrch Strážiště

  Žádná turistická cesta na vrchol nevede a už dopředu upozorňujeme, že není snadno přístupný. Počítáme s tím, že po tomto sdělení už tyto řádky čtou spíše „dobrodruzi“ a ti, kteří jdou rádi do neznáma a nevadí jim občas se prodírat i křovím. My tento vrch zdolali až napodruhé. Poprvé jsme si na něj chtěli „odskočit“ při hororové mravenčí cestě z Kamýku na Kalvárii (popsáno v tipech na výlet - Kamýk), ale až tento pokus byl úspěšný.

  vrch Strážiště

  Zaparkovali jsme na plácku u křižovatky pod obcí Kamýk. Vede tudy zelená turistická cesta, která obchází vrch Strážiště zprava po jeho obvodu „mravenčí“ cestou. My se však nedáme nahoru po této zelené, ale odbočíme mírně vlevo k lesu. Jsou tady asi 3 nebo 4 menší louky oddělené remízky. Dáme se některou z těch prostředních, oni se pak nahoře stejně setkávají u velkého posedu. Ten je takovým vztyčným bodem, od kterého vyrážíme kolmo vzhůru do lesa.

  posed 

   Žádná vyšlapaná cestička v něm ale nevede. Po chvilce přicházíme k poměrně velkému suťovému poli a držíme se po jeho pravém okraji.

  vrch Strážiště

  Občas se chytneme do ostnů keřů, občas nám podklouzne noha, ale na vše zapomínáme, když se konečně vydrápeme na samotný vrchol. Je zde menší skalnatá plocha, z které je poměrně široký rozhled do okolní krajiny.

  vrch Strážiště - výhled

  Škoda, že je dnes mlžný opar a není dobrá viditelnost. Přesto můžeme potvrdit, výhled je, mapa nelhala.

  vrch Strážiště - výhled

   A ještě něco. Cestou jsme viděli „pouze“ 2 velká mraveniště, tak doufáme, že se i tady nerozmnoží jejich počet…To už by cesta na vrchol byla definitivně ztracena.  

  mapka oblasti vrchu Strážiště

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  vrcholová kniha Trojhora

  vrcholová kniha Trojhora

  Trojhora s nádhernými výhledy do krajiny je zřejmě jediným štítem na území Česka.

  Národní přírodní rezervace Bořeň

  Národní přírodní rezervace Bořeň

  Nápadná skalnatá hora, tyčící se nad údolím řeky Bíliny nad silnicí spojující města Most a Bílina je výraznou dominantou zdejší krajiny. Nejen samotná hora, ale i její nejbližší okolí je od roku 1977 chráněnou Národní přírodní rezervací.

  Lázně Mšené

  Lázně Mšené

  Lázně Mšené se nacházejí v obci Mšené Lázně, vzdálené asi 30 minut jízdy autem z Prahy.

  Hrad Kostomlaty

  Hrad Kostomlaty

  Jedná se o zříceninu hradu, která je velmi krásná

  Písečný vrch

  Písečný vrch

  Vrch, který neláká svoji výškou, ale především svým geologickým, archeologickým a botanickým významem.