Jsou součástí cenného komplexu stepních a lesostepních ekosystémů, který tvoří společně ještě s bezprostředně sousedícím vrchem Oblík.
Leží v chráněné krajinné oblasti Českého středohoří. Předmětem ochrany jsou společenstva vzácných teplomilných rostlin a živočichů. Na některých místech obou vrcholů se údajně nacházejí i energetická místa.
Jsou jako dvě spojité nádoby, vyjdete na Srdov a hřích by bylo nevyjít i na vedle stojící Brník.
Dělí je pouze malá rozsedlina, takže stačí z jednoho sejít a hned už můžete šplhat na druhý.
Turistická značka ani k jednomu nevede a dostat se proto na ně, není zas tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo. Zdejší trnité křoví, které obklopuje oba vrchy, tvoří důmyslný labyrint, kdy se před vámi v určité chvíli otevře cesta a pustí vás dál, pak se však najednou neprodyšně uzavře a vy se musíte prodírat celou cestou zase zpět. To jsme si prožili několikrát. Ale týká se to hlavně cesty od Chraberců, kdy jdete nejdříve na Brník. Tato cesta je vyloženě pro milovníky dobrodružství.
My však spíše doporučujeme cestu schůdnější od Mnichova po zelené TZ. Kousek před odbočkou na vedlejší vrch Oblík se z turistické cesty odchýlíme vlevo, kde je vedle sebe několik úzkých polí. Vy se musíte vydat po okraji jednoho z nich. A ačkoliv to z dálky nevypadá, v protějších křovinách se vám najednou otevře nenápadná malá cestička, která vás zavede, pokud ovšem trefíte tu správnou, až pod samotný vrchol Srdova.
Pak už stačí pouze vystoupat kolmo vzhůru a užívat si nádherné rozhledy do okolí.
Na konci hřebene Srdova, který je dlouhý asi 100m, vede cestička dolu do rozsedliny, z které si můžete zopakovat výstup,tentokráte na Brník.
Hřeben tohoto vrchu je sice o něco kratší, ale za to skalnatější.
Opět lze v klidu posedět na vrcholu, přijímat pozitivní energii tohoto místa a přitom si vychutnávat nádherné kruhové výhledy na okolní krajinu.
V roce 2011 umístila Fototuristika.cz na oba vrcholy vrcholové knihy. Takže když navštívíte tyto vrchy Českého středohoří, můžete také vy připojit svůj zápisek.