Tříjezerní slať

Tříjezerní slať

Kategorie

Přírodní zajímavosti

Oblast

Šumava

Nejbližší město

Vimperk

Nadmořská výška

1069 m n. m.

Popis

Horské rašeliniště se třemi jezírky, které je učebnicovým příkladem vrchoviště prameništního typu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Horské rašeliniště se třemi jezírky, které je učebnicovým příkladem vrchoviště prameništního typu. Příroda zde demonstruje téměř vše, co může návštěvník Šumavy shlédnout v jejich slatí. Navštívili jsme už Chalupskou, Jezerní i Cikánskou slať a tato je poslední co nám zbývá.

  Tříjezerní

  Vydáváme se z Modravy po červené značce směrem k prvnímu orientačnímu bodu Rybárna. Přejdeme most kolem domků s nádhernou ukázkou šumavské architektury a jdeme podél Roklanského potoka, který nás bude doprovázet po celou cestu.

  Modrava

  Mineme Hraběcí most, za který je vstup zakázán, je tam vyhlášeno klidové území.

  cestou

   Po 500metrech jsme u Rybárny. Tento název ale nesouvisí s množstvím ryb, které tu kdysi i byly, a to hlavně pstruzi a lososi, ale s překladem jména bývalého zdejšího hospodáře Fischera (fish-ryba). Nacházíme se na rozcestí s posezením a informační tabulí. Nedaleko stojí 2 pravděpodobně rekreační objekty. Cesta vede dále po červené na Javoří Pilu. My se však dáváme lehce doprava po neznačené cestě a čeká nás opravdu ostré 700m dlouhé stoupání. Z tohoto kopce je nádherný výhled zpět k Modravě, kde zrovna v dáli vidíme pořádný déšť.

  cestou na Jezerní slať

  Po zdolání tohoto kopce jsme prakticky u cíle. Je zde rozcestí Tříjezerní slať (1069m) a dvě informační tabule, popisující zdejší klima, přírodu a jak slatě vlastně fungují.

   rozcestník-Jezerní

  Pak již můžeme vstoupit na naučnou stezku po povalovém chodníku.

  Tříjezerní slať

  Vede lesem a zavede nás postupně k všem třem jezírkům. Cestu lemují kosodřeviny s keříky brusnic, borůvek a dalších rostlin, pečlivě označených a popsaných na dřevěných destičkách.

  Tříjezerní slať

  Nejlépe je vidět samozřejmě to největší jezírko, které má velikost 7 arů a je 2m hluboké.

   Jezerní

   Nahnědo jej obarvily huminové kyseliny vylouhované z rašeliny. Kyselá voda, nedostatek živin a chladno.  Roste tu i masožravka rosnatka okrouhlolistá, vylepšující si svůj chudý jídelníček mouchami. Všechny tři jezírka jsou vměstnány těsně vedle sebe na poměrně malém prostoru.

  Tříjezerní slať

   Toto místo má opravdu neobyčejnou atmosféru a je naprosto úžasné.  Po dokonalé prohlídce se zpět do Modravy vracíme okruhem přes Javoří Pilu.  

  v okolí Tříjezerní slatě

  Mapka oblasti Tříjezerní slatě.

  mapka oblasti Tříjezerní slatě

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Šumava – Čertova stěna

  Šumava – Čertova stěna

  Čertova stěna je součást národní přírodní rezervace Čertova stěna – Luč. Nachází se cca 2 km severozápadně od Vyššího Brodu vpravo od silnice do Loučovic, nad Čertovými proudy řeky Vltavy. Na levé straně silnice je parkoviště.

  rozhledna Jezerní slať u Kvildy

  rozhledna Jezerní slať u Kvildy

  Dřevěná volně přístupná rozhledna s hezkým výhledem na Jezerní slať.

  Bílá Strž

  Bílá Strž

  Národní přírodní rezervace Bílá Strž s nejvyšším vodopádem na Šumavě se nachází v údolí Bílého potoka nedaleko Černého jezera.

  rozhledna Sedlo

  rozhledna Sedlo

  Krasna drevena rozhledna a lahko i pristupna.

  Lipno – vyhlídková věž Stezky korunami stromů

  Lipno – vyhlídková věž Stezky korunami stromů

  Vyhlídková věž je pokračováním Stezky korunami stromů. Po jejím obvodu vede stoupající široký chodník. Ze 40 m vysoké věže je stoprocentní kruhový výhled.