Oblík

Oblík

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

509 m n. m.

Popis

Národní přírodní rezervace s jedinečným modelovým územím stepní vegetace a zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Národní přírodní rezervace s jedinečným modelovým územím stepní vegetace a zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů.

  Oblík

  Oblík je opravdu krásné místo, obzvláště v létě, když na jeho vrcholu rozkvete nespočet druhů barevné květeny.

  Oblík

  I proto je tu už od roku 1967 zřízena národní přírodní rezervace.

  oblík

  Je proslulý svou jedinečnou stepní vegetací. Skoro všechny dřeviny jsou křovitého vzrůstu. Roste zde řada chráněných druhů rostlin /koniklec luční český, hlaváček jarní, divizna brunátná, různé druhy kavyl/ a žije zde také mnoho vzácných živočichů a ptáků /užovka hladká, dudek chocholatý a různé druhy motýlů/.

  oblík 
  Nejlépe se parkuje v Mnichově, kde také začíná zelená turistická značka vedoucí až k vrcholu Oblíku. Kousek za parkovištěm mineme usedlost s velkou pastvinou pro krávy, poté několik menších polí a už se ocitáme pod samotným Oblíkem. Zahneme vpravo a jdeme po zelené značce pohodlnou, ale poměrně příkrou cestičkou nahoru.

  cestou na Oblík

  Netrvá to dlouho a už se před námi otevírá nádherný výhled na západní část Českého středohoří a za dobré viditelnosti i na Krušné hory.

  výhled z Oblíku

  Na samotném vrcholu, který tak trošku hyzdí nefunkční maják pro letecký provoz (vypadá jak sloup elektrického vedení, ale alespoň slouží jako schránka pro vrcholovou knihu), se naskýtá téměř kruhový výhled na další část zdejší krajiny.

  na vrcholu Oblíku

   výhled z Oblíku

  Sedneme si na travičku, pozorujeme z výšky krajinu a užíváme si naprosté pohody.

  výhled z Oblíku

  Půjčujeme si ze schránky zdejší vrcholovou knihu a pročítáme si různé vzkazy, citáty a motta napsané výletníky. Zaujal nás citát z 13.6. 2009 od Radka z Prahy /tímto ho zdravíme/, který naprosto přesně vystihuje nejen toto místo naší vlasti: „Člověk jezdí po světě, aby viděl jeho krásy a přitom mu celou dobu leží u nohou“. Jak trefné. A co na závěr? Stojí za to sem přijít.  

  Oblík

  Oblík jsem navštívili opět v roce 2012 a objevila se tu jedna novinka. Na vrchol Oblíku byl nainstalovaný energetický bod.

  energetický bod na Oblíku

  energetický bod na Oblíku

  Oblík - mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Hradiště u Hlinné

  Hradiště u Hlinné

  Čedičový vrch Hradiště, jehož nadmořská výška dosahuje kóty 545 m, se nachází severně od Litoměřic a jihovýchodně od malé obce Hlinná, odkud vede na vrchol Hradiště žlutě značená turistická cesta. Část vrchu je od r. 1949 přírodní památkou.

  Libčeves – zřícenina zámku

  Libčeves – zřícenina zámku

  Obec Libčeves se nachází v Ústeckém kraji v okrese Louny, na jižním úpatí Českého středohoří, při silnici 1/15 spojující Most a Lovosice. Na návrší jižně od obce stojí zřícenina bývalého zámku.

  vrcholová kniha Plešivec

  vrcholová kniha Plešivec

  Nevelký skalnatý vrch s nádhernými výhledy na krajinu Českého středohoří.

  České středohoří – vrch Srdov

  České středohoří – vrch Srdov

  Srdov je výrazný čedičový vrch nacházející se v sousedství dominantního Oblíku v Chráněné krajinné oblasti České středohoří, konkrétně její západní části – Lounském středohoří.

  vrcholová kniha Boreč

  vrcholová kniha Boreč

  Boreč je jeden z vrchů Českého středohoří, který se ale z geologického hlediska od ostatních výrazně odlišuje...