Oblík

Oblík

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

509 m n. m.

Popis

Národní přírodní rezervace s jedinečným modelovým územím stepní vegetace a zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Národní přírodní rezervace s jedinečným modelovým územím stepní vegetace a zvlášť chráněných druhů rostlin a živočichů.

  Oblík

  Oblík je opravdu krásné místo, obzvláště v létě, když na jeho vrcholu rozkvete nespočet druhů barevné květeny.

  Oblík

  I proto je tu už od roku 1967 zřízena národní přírodní rezervace.

  oblík

  Je proslulý svou jedinečnou stepní vegetací. Skoro všechny dřeviny jsou křovitého vzrůstu. Roste zde řada chráněných druhů rostlin /koniklec luční český, hlaváček jarní, divizna brunátná, různé druhy kavyl/ a žije zde také mnoho vzácných živočichů a ptáků /užovka hladká, dudek chocholatý a různé druhy motýlů/.

  oblík 
  Nejlépe se parkuje v Mnichově, kde také začíná zelená turistická značka vedoucí až k vrcholu Oblíku. Kousek za parkovištěm mineme usedlost s velkou pastvinou pro krávy, poté několik menších polí a už se ocitáme pod samotným Oblíkem. Zahneme vpravo a jdeme po zelené značce pohodlnou, ale poměrně příkrou cestičkou nahoru.

  cestou na Oblík

  Netrvá to dlouho a už se před námi otevírá nádherný výhled na západní část Českého středohoří a za dobré viditelnosti i na Krušné hory.

  výhled z Oblíku

  Na samotném vrcholu, který tak trošku hyzdí nefunkční maják pro letecký provoz (vypadá jak sloup elektrického vedení, ale alespoň slouží jako schránka pro vrcholovou knihu), se naskýtá téměř kruhový výhled na další část zdejší krajiny.

  na vrcholu Oblíku

   výhled z Oblíku

  Sedneme si na travičku, pozorujeme z výšky krajinu a užíváme si naprosté pohody.

  výhled z Oblíku

  Půjčujeme si ze schránky zdejší vrcholovou knihu a pročítáme si různé vzkazy, citáty a motta napsané výletníky. Zaujal nás citát z 13.6. 2009 od Radka z Prahy /tímto ho zdravíme/, který naprosto přesně vystihuje nejen toto místo naší vlasti: „Člověk jezdí po světě, aby viděl jeho krásy a přitom mu celou dobu leží u nohou“. Jak trefné. A co na závěr? Stojí za to sem přijít.  

  Oblík

  Oblík jsem navštívili opět v roce 2012 a objevila se tu jedna novinka. Na vrchol Oblíku byl nainstalovaný energetický bod.

  energetický bod na Oblíku

  energetický bod na Oblíku

  Oblík - mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Kalvárie Ostré

  Kalvárie Ostré

  Kalvárie Ostré je poutní místo charakteristické již z dálky siluetou dvou věžiček.

  Zoo Ústí nad Labem

  Zoo Ústí nad Labem

  Menší ukázka zvířat, na která se můžete podívat v zoo v Ústí nad Labem.

  České středohoří – vrch Vraník

  České středohoří – vrch Vraník

  Další nápadný kopec travnatý kopec se vypíná nad okolní krajinu v sousedství vrchu Kamýk, severně od obce Liběšice v Litoměřickém okrese na jižním okraji Milešovského středohoří.

  Zchátralý kostel sv. Jakuba u Libčevsi

  Zchátralý kostel sv. Jakuba u Libčevsi

  Kostel sv. Jakuba se nachází na jižním úbočí Českého středohoří, poblíž obce Libčeves na Lounsku, jižně od osady Lahovice, a to při silnici č. I/15 spojující města Most a Lovosice.

  Křížová hora (Litoměřicko)

  Křížová hora (Litoměřicko)

  Křížová hora se nachází ve východní části hřebenu Dlouhého vrchu severně od Litoměřic, poblíž vsi Pohořany. Z místa je pěkný výhled na vrch Liščín, na Ploskovice a na vrch Sedlo.