Raná

Raná

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

457 m n. m.

Popis

Mohutný masiv se třemi vrcholy je tradičním rájem pro všechny milovníky paraglidingu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Mohutný masiv se třemi vrcholy je tradičním rájem pro všechny milovníky paraglidingu.

  Raná

  Je zde letecký sportovní areál, létají zde rogala i větroně z blízkého letiště Hrádek a je také oblíbeným místem leteckých modelářů.

  Raná

  Za dobrého počasí se můžete sami aktivně zapojit do létání nebo si pouze sednout a pozorovat barevné hemžení paraglidistů, rogal a modelů letadel ve vzduchu kolem vrcholu. Úžasná podívaná.

   paragliding

   Ale Raná není jenom o létání. A právě kvůli tomu je i předmětem konfliktů mezi sportovci a ochranáři. Tento masív o třech vrcholech je totiž i Národní přírodní rezervací se vzácnými společenstvy středoevropských kontinentálních stepí, vyskytující se hlavně na jižních a jihozápadních svazích.

  Raná

  Roste zde například violka obojetná, hlaváček jarní, koniklec luční český nebo kavyly, které zvláště v květnu a červnu obarvují vrch doslova do stříbrné barvy.

   jižní

   Žijí zde vzácní střevlíci, drabčíci, z motýlů otakárek fenyklový, užovka hladká nebo dole u kempu je možno spatřit pobíhat sysla obecného. A toho jsme tam opravdu viděli i my.

  Raná

  Přes všechny tři vrcholy vede cestička, takže se můžete projít napříč celým masivem. A věřte, že procházka vzhledem k jeho délce necelého kilometru, nebude krátká.

  Raná

  Výhledy jsou z něj opravdu daleké a nádherné.

  výhled

  Tento výlet můžete navíc spojit také s návštěvou nedalekých zajímavých vrchů Oblík nebo Milá.

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Národní přírodní rezervace Bořeň

  Národní přírodní rezervace Bořeň

  Nápadná skalnatá hora, tyčící se nad údolím řeky Bíliny nad silnicí spojující města Most a Bílina je výraznou dominantou zdejší krajiny. Nejen samotná hora, ale i její nejbližší okolí je od roku 1977 chráněnou Národní přírodní rezervací.

  Zřícenina Hazmburk

  Zřícenina Hazmburk

  Přijeli jsme autem pod vrchol kde se nalézá zřícenina Hazmburk , jak jsme došli pěšky po turistických značkách. Naskytl se zde nádherný výhled do okolí

  České středohoří - Košťálov

  České středohoří - Košťálov

  Zřícenina hradu se nachází na vrchu Košťál (481 m n. m.) nad vesničkou Košťálov, severně od Třebenic. Košťálov patří mezi dominanty Českého středohoří. Za pěkného počasí je z Košťálova nádherný kruhový výhled po celém Českém středohoří.

  Plešivec

  Plešivec

  Vrch s nádhernými kruhovými výhledy, který se nachází v těsné blízkosti zříceniny Hrádek.

  Kamenná slunce

  Kamenná slunce

  Unikátní geologický útvar s ukázkou výsledků sopečné činnosti.