Milá

Milá

Kategorie

Hory, skály, kopce

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Louny

Nadmořská výška

510 m n. m.

Popis

Skalnatý čedičový vrch, který svým kopulovitým tvarem vyčnívá nad okolní krajinou.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Skalnatý čedičový vrch, který svým kopulovitým tvarem vyčnívá nad okolní krajinou.

  Milá

  Leží v I.zóně CHKO Českého středohoří. Od roku 1958 je tento vrch vyhlášen státní přírodní rezervací. Vyskytuje se zde řada chráněných rostlin a živočichů.

  Milá

  Byli jsme zde již několikrát a rádi se na tak příjemné místo zase vracíme. Od místního hezkého kostelíka ve stejnojmenné obci Milá, stoupáme po silnici až k zatáčce se zrcadlem.

  kostelík

  Pod ním je na zdi nakreslená modrá šipka, která nás zavádí nejdříve mezi okrajová stavení obce a posléze na louku, z které už vidíme vrch Milé.

  Milá

  Ještě než dojdeme k tabuli oznamující, že se právě nacházíme na území chráněné přírodní památky, modrá značka odbočuje vpravo na úzkou cestičku. Je však hodně nenápadná a dá se lehce přehlédnout.

  Milá

  To ale příliš nevadí, neboť můžeme jít podél cedulí chráněného území vpravo po rozlehlé louce a nerušeně si během cesty prohlížet svahy tohoto zajímavého vrchu.

  cestou

    Na konci louky nás cestička svede sama vpravo na modře značenou cestu a po ní pokračujeme až k rozcestníku. Zde se střetáváme s modře značenou cestou vedoucí od Bělušic. Odtud zbývá už „ jen“ půlkilometrové ostřejší stoupání.

  rozcestník

   Hned na začátku nás vítá velká tabule, která popisuje základní údaje o této přírodní rezervaci. Je již notně omšelá a čtení je dosti obtížné.

  Milá

  V této oblasti lze také narazit na muflony, stopy tu jsou, ale žádné nevidíme. Teď nevíme, jestli to je štěstí nebo smůla... Blížíme se nahoru a spíše my funíme jako mufloni.

  Milá

  Lesní porost se pomalu vytrácí a postupně ho nahrazuje kratičká travička a začínající výhledy do okolí. Z těch bližších cílů nejde přehlédnout elektrárna Počerady a její kouřící komíny a pak již vidíme staré známé vrchy Ranou, Oblík, Srdov, Brník  a další kopce Českého středohoří.

  Milá - výhled

  Vrchol Milé je krásně zakulacený a člověku by se ani nechtělo jít zase dolu jak je tady krásně /dnes svítí sluníčko/. Posedíme, dáme zápis do zdejší vrcholové knihy, kde si pročítáme vzkazy ostatních výletníků a pak odcházíme opět nabití energií z tohoto krásného místa. 

  Milá

  Mapka vrchu Milá a jeho blízkého okolí-

  Milá - mapka

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Vrchol Ostrý

  Vrchol Ostrý

  Vrchol Ostrý se nachází v Českém Střeohoří na jehož vrcholu se nachází zřícenina

  skanzen Březno

  skanzen Březno

  Unikátní památka pravěkých a raně středověkých obydlí se nachází nedaleko Loun.

  České středohoří – vrch Vraník

  České středohoří – vrch Vraník

  Další nápadný kopec travnatý kopec se vypíná nad okolní krajinu v sousedství vrchu Kamýk, severně od obce Liběšice v Litoměřickém okrese na jižním okraji Milešovského středohoří.

  Srdov a Brník

  Srdov a Brník

  Jsou součástí cenného komplexu stepních a lesostepních ekosystémů...

  Vršetín

  Vršetín

  Vytěžený bývalý čedičový vrch se zajímavými pozůstatky z doby jeho těžby.