Kamýk

Kamýk

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

382 m n. m.

Popis

Na strmé čedičové skále nad obcí Kamýk se nachází stejnojmenná zřícenina bývalého gotického hradu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na strmé čedičové skále nad obcí Kamýk se nachází stejnojmenná zřícenina bývalého gotického hradu.

  hrad Kamýk

  Pochází někdy z počátku 14. století a byla postavena spíše jako tvrz. Zpočátku sloužila jako jedno z míst pro vybírání cla při plavbě po Labi. Hrad mnohokrát změnil majitele, přežil husitské období, až v roce 1632 byl vydrancován saskými vojsky a zpustnul.

  zřícenina

  Na tuto zříceninu lze dojít z několika míst nebo přijet přímo do obce Kamýk. Chceme si udělat takový malý výletní okruh a vedle Kamýku navštívit i sousední vrch Strážiště a Kalvárii se třemi kříži. Volíme tedy cestu od Velkých Žernosek, kde ostatně začíná i modrá turistická trasa a kam se asi po 8 kilometrovém okruhu zase vrátíme. Vydáváme se tedy po modré, mineme poslední Žernosecké domky a ocitneme se po chvilce na polní cestě. Již odtud se naskytne pěkný pohled na zříceninu Kamýk, která se nachází na vzdáleném protějším kopci.

  zřícenina Kamýk

  Procházíme Malíč, vesničku, kde se na nás postupně rozštěkali všichni místní psi. Dostáváme se na cestu, která vede uprostřed obrovských sadů jablek. Jdeme stále do kopce, jablka jsou zprava i zleva a konec cesty stále v nedohlednu. Asi po kilometrové „jablkové cestě“ přicházíme do obce Kamýk. Vyšlápneme 100 metrů dlouhé pozvolné schody a objevujeme nádherné místečko s rybníčkem, rákosím a v pozadí malým rančem.

   cestou na Kamýk

   To už jsme prakticky pod hradem, směrovka ukazuje 100 metrů. Procházíme kolem bílé malé chaloupky úzkou cestičkou až přímo k hradu, nyní již zřícenině.

  hrad Kamýk

  Má částečně zachované obvodové zdivo. Moc velká zřícenina to ale není. Velikostí nám připomíná spíše dvoupokojový sídlištní byt. Kolik lidí tam kdysi mohlo najednou pobývat? Dovnitř vede úzký průduch ukončený skálou.

   cesta

  Kdo by chtěl vylézt nahoru na hradby, musel by po skále vyšplhat. Je to ale nebezpečné a v žádném případě to nedoporučujeme. Ale zvědavost a touha udělat nějaké fotky je silnější...

  výhled z hradeb Kamýku

  Nahoře není moc místa, pouze taková malá nerovná ploška. Odměnou jsou nádherné kruhové výhledy na některé vrchy Českého středohoří a přilehlou okolní krajinu.

  výhled 

   Při cestě za dalším naším cílem se vracíme do vesničky, kde v místní hospůdce Pod hradem je možnost se občerstvit a najíst a navíc i koupit turistickou známku Kamýku. Sejdeme z kopce po zelené TZ na křižovatku, přejdeme ji rovně a mírně stoupáme k vrchu Strážiště. A zde upozorňujeme všechny, kteří mají fobii z mravenců, ať se tomuto místu vyhnou velkým obloukem.

   vrch 

   Po pár stovkách metrů se totiž na okrajích lesa, porůstajícího celý vrch Strážiště, začínají tu a tam objevovat poměrně velká mraveniště. S přibývající cestou, přibývá i počet těchto mravenišť. Navíc se mravenci začínají hemžit všude po celé cestě pod nohama, takže se ani nemůžeme zastavit, aby na nás hned nenalezli. Při pohledu dále do lesa vidíme jednu velkou kupku vedle druhé. Úplně jako v hororu. Kdo neuvidí, neuvěří! Něco podobného jsme nikdy neviděli. Chtěli jsme to vyfotit, ale kvůli špatnému světlu bychom museli použít stativ a nikdo ani na chvilku nebyl ochoten zůstat stát na místě, byť jen na pár vteřinek. Na vrch Strážiště, na který bychom museli projít právě tímto lesem, rychle zapomínáme. Po cestě si chceme prohlídnout pěknou kapličku Navštívení P.Marie. I ona je však doslova obležená mračny mravenců a tak ji zkouknem jen letmo. Tato cesta hrůzy trvá asi kilometr a viděli jsme určitě více jak sto obrovských mravenišť. Ještě na Kalvárii, kam jsme následně došli, jsme se ošívali, jestli po nás někde nelezou mravenci.

  Kalvárie

  Z Kalvárie, která je charakteristická třemi dřevěnými kříži je nádherný výhled na údolí Labe zvané Česká brána. Lze zde pohodlně na skalách posedět a pozorovat okolní krajinu. Po vydatném odpočinku a trochu „zklidnění“, sejdeme dolu po zelené a kolem břehu Labe se vracíme do Velkých Žernosek.

   pohled

   A na závěr: Nedalo nám to a na výhled z vrchu Strážiště jsme se při jiném výletu přeci jenom dostali (tipy na výlet – Strážiště). Použili jsme ale výstup z boční strany, kde jsme viděli už jenom „pouhá“ dvě mraveniště…   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Muzeum české vesnice, Peruc

  Muzeum české vesnice, Peruc

  Muzeum ukazuje stroje, nářadí a dalšími předměty používané dřívější generací na českém venkově.

  vodní hrad Budyně

  vodní hrad Budyně

  Vodní gotický hrad, později přestavěný na zámek, leží na okraji městečka Budyně nad Ohří.

  Bývalý klášter a zámek v Panenském Týnci

  Bývalý klášter a zámek v Panenském Týnci

  Městys Panenský Týnec se nalézá mezi městy Louny a Slaný. Proslavený je nedostavěným gotickým chrámem Panny Marie. Není to však jediná zajímavost, je zde ještě bývalý klášter a později zámek.

  hrad Kalich

  hrad Kalich

  Skromné pozůstatky hradu husitského vojevůdce Jana Žižky se nachází v Třebušíně, nedaleko města Litoměřice.

  Kamýk

  Kamýk

  Na strmé čedičové skále nad obcí Kamýk se nachází stejnojmenná zřícenina bývalého gotického hradu.