Kamýk

Kamýk

Kategorie

Hrady, zámky zříceniny

Oblast

České středohoří a Lounsko

Nejbližší město

Litoměřice

Nadmořská výška

382 m n. m.

Popis

Na strmé čedičové skále nad obcí Kamýk se nachází stejnojmenná zřícenina bývalého gotického hradu.

 • Článek
 • Jak cestovat
 • Praktické
 • Mapa
 • Fotogalerie
 • Na strmé čedičové skále nad obcí Kamýk se nachází stejnojmenná zřícenina bývalého gotického hradu.

  hrad Kamýk

  Pochází někdy z počátku 14. století a byla postavena spíše jako tvrz. Zpočátku sloužila jako jedno z míst pro vybírání cla při plavbě po Labi. Hrad mnohokrát změnil majitele, přežil husitské období, až v roce 1632 byl vydrancován saskými vojsky a zpustnul.

  zřícenina

  Na tuto zříceninu lze dojít z několika míst nebo přijet přímo do obce Kamýk. Chceme si udělat takový malý výletní okruh a vedle Kamýku navštívit i sousední vrch Strážiště a Kalvárii se třemi kříži. Volíme tedy cestu od Velkých Žernosek, kde ostatně začíná i modrá turistická trasa a kam se asi po 8 kilometrovém okruhu zase vrátíme. Vydáváme se tedy po modré, mineme poslední Žernosecké domky a ocitneme se po chvilce na polní cestě. Již odtud se naskytne pěkný pohled na zříceninu Kamýk, která se nachází na vzdáleném protějším kopci.

  zřícenina Kamýk

  Procházíme Malíč, vesničku, kde se na nás postupně rozštěkali všichni místní psi. Dostáváme se na cestu, která vede uprostřed obrovských sadů jablek. Jdeme stále do kopce, jablka jsou zprava i zleva a konec cesty stále v nedohlednu. Asi po kilometrové „jablkové cestě“ přicházíme do obce Kamýk. Vyšlápneme 100 metrů dlouhé pozvolné schody a objevujeme nádherné místečko s rybníčkem, rákosím a v pozadí malým rančem.

   cestou na Kamýk

   To už jsme prakticky pod hradem, směrovka ukazuje 100 metrů. Procházíme kolem bílé malé chaloupky úzkou cestičkou až přímo k hradu, nyní již zřícenině.

  hrad Kamýk

  Má částečně zachované obvodové zdivo. Moc velká zřícenina to ale není. Velikostí nám připomíná spíše dvoupokojový sídlištní byt. Kolik lidí tam kdysi mohlo najednou pobývat? Dovnitř vede úzký průduch ukončený skálou.

   cesta

  Kdo by chtěl vylézt nahoru na hradby, musel by po skále vyšplhat. Je to ale nebezpečné a v žádném případě to nedoporučujeme. Ale zvědavost a touha udělat nějaké fotky je silnější...

  výhled z hradeb Kamýku

  Nahoře není moc místa, pouze taková malá nerovná ploška. Odměnou jsou nádherné kruhové výhledy na některé vrchy Českého středohoří a přilehlou okolní krajinu.

  výhled 

   Při cestě za dalším naším cílem se vracíme do vesničky, kde v místní hospůdce Pod hradem je možnost se občerstvit a najíst a navíc i koupit turistickou známku Kamýku. Sejdeme z kopce po zelené TZ na křižovatku, přejdeme ji rovně a mírně stoupáme k vrchu Strážiště. A zde upozorňujeme všechny, kteří mají fobii z mravenců, ať se tomuto místu vyhnou velkým obloukem.

   vrch 

   Po pár stovkách metrů se totiž na okrajích lesa, porůstajícího celý vrch Strážiště, začínají tu a tam objevovat poměrně velká mraveniště. S přibývající cestou, přibývá i počet těchto mravenišť. Navíc se mravenci začínají hemžit všude po celé cestě pod nohama, takže se ani nemůžeme zastavit, aby na nás hned nenalezli. Při pohledu dále do lesa vidíme jednu velkou kupku vedle druhé. Úplně jako v hororu. Kdo neuvidí, neuvěří! Něco podobného jsme nikdy neviděli. Chtěli jsme to vyfotit, ale kvůli špatnému světlu bychom museli použít stativ a nikdo ani na chvilku nebyl ochoten zůstat stát na místě, byť jen na pár vteřinek. Na vrch Strážiště, na který bychom museli projít právě tímto lesem, rychle zapomínáme. Po cestě si chceme prohlídnout pěknou kapličku Navštívení P.Marie. I ona je však doslova obležená mračny mravenců a tak ji zkouknem jen letmo. Tato cesta hrůzy trvá asi kilometr a viděli jsme určitě více jak sto obrovských mravenišť. Ještě na Kalvárii, kam jsme následně došli, jsme se ošívali, jestli po nás někde nelezou mravenci.

  Kalvárie

  Z Kalvárie, která je charakteristická třemi dřevěnými kříži je nádherný výhled na údolí Labe zvané Česká brána. Lze zde pohodlně na skalách posedět a pozorovat okolní krajinu. Po vydatném odpočinku a trochu „zklidnění“, sejdeme dolu po zelené a kolem břehu Labe se vracíme do Velkých Žernosek.

   pohled

   A na závěr: Nedalo nám to a na výhled z vrchu Strážiště jsme se při jiném výletu přeci jenom dostali (tipy na výlet – Strážiště). Použili jsme ale výstup z boční strany, kde jsme viděli už jenom „pouhá“ dvě mraveniště…   

  Další výlety v okolí

  Zobrazit vše
  Víťova vyhlídka

  Víťova vyhlídka

  V obci Náčkovice nedaleko Verneřic stojí na bezejmenném kopci vyhlídka s nádhernými výhledy nejen na České středohoří.

  hrad Kostomlaty (Sukoslav)

  hrad Kostomlaty (Sukoslav)

  Jedna z nejkrásnějších a nejmalebnějších zřícenin u nás.

  Lázně Mšené

  Lázně Mšené

  Lázně Mšené se nacházejí v obci Mšené Lázně, vzdálené asi 30 minut jízdy autem z Prahy.

  Konojedské bochníky

  Konojedské bochníky

  Konojedské bochníky jsou zajímavou přírodní památkou představující neobvyklý a ojedinělý jev…

  Zřícenina Hazmburk

  Zřícenina Hazmburk

  Přijeli jsme autem pod vrchol kde se nalézá zřícenina Hazmburk , jak jsme došli pěšky po turistických značkách. Naskytl se zde nádherný výhled do okolí