Založení vrcholové knihy na štítu Trojhora

V pořadí třetí vrcholová kniha Fototuristiky byla založena na vrcholu štítu Trojhora v Českém středohoří.

V létě minulého roku jsme si udělali výlet do Třebušína na zříceninu hradu Kalich, bývalé to sídlo žižkovského vojevůdce Jana Žižky. A aby nezůstalo jenom u něj, našli jsme si, že se má v okolí nacházet údajně jediný štít v naší republice, zvaný Trojhora. Jestli je jediný nevíme, ale vydali jsme se na něj. Cestou k němu, v místech, kde se měl nacházet, to z dálky vypadalo všelijak, jen ne tak, že by tam měl být nějaký skalnatý štít. Ovšem po vylezení na jeho vrchol jsme názor rychle změnily. Hned bylo jasné, že to bude důstojné místo pro založení vrcholové knihy.

štít Trojhora a výhled z jeho vrcholku na okolní krajinu

Neuplynul ani půlrok a vyrazili jsme do Třebušína znovu, tentokráte s jasným cílem, založit vrcholovou knihu Fototuristiky na vrcholu štítu Trojhora. Nyní v zimě, když jsou lesy téměř bez jediného lístečku, je štít vidět tentokráte zřetelně již z velké dálky.

štít Trojhora

Výstup, i když se to na první pohled nezdá, je docela náročný. Závěrečné stoupání je hodně strmé. V létě to klouzalo, protože byl povrch tvrdý, nyní to klouže opět, protože je pro změnu pěkné bahýnko.

poslední metry pod vrcholem Trojhory

Na vrcholku Trojhory pořádně fičí. I když ráno nesměle vykukovalo sluníčko, teď se jak naschvál schovalo. V první částí vrcholu se dá pohybovat celkem bezpečně. Pokud však chce někdo vylézt i na další zbylé vrcholy, je to už docela nebezpečné, obzvláště jeli větrno jako nyní.

vrcholky štítu Trojhory

Vyndaváme nářadí z batohu, ale není toho tolik. Vrtačka, vrták, kladívko, kovová tyčka a samozřejmě plechová schránka, vrcholová kniha a psací potřeby.

věci potřebné k založení vrcholové knihy

Prvním úkolem je najít nejvhodnější místo pro umístění knihy. Držíme se přitom svých zásad. Určitě nesmí stát v místě, které by nějakým způsobem překáželo návštěvníkům při chůzi po vrcholu, nesmí ani překážet při výhledu z vrcholu, ale měla by být zase na viditelném a lehce dostupném místě. Toto místo po chvilce nacházíme.

Pak již přichází „nejnáročnější“ úkon vrtání. Ne, není to nic náročného. Vrtá se do hloubky 10 až 15cm a jen se modlíme, aby to šlo dobře a vydržela baterka vrtačky. Ke konci ji sice dochází dech, ale zvládla to.

vrtání pro ukotvení kovové tyčky  vrtání pro ukotvení kovové tyčky

Nyní do vyvrtané díry zatlučeme kovovou tyčku. Celkem snadná operace, pokud není tyčka většího průměru, než byl vrták. Není, všechno jde hladce, vždy záleží na dokonalé přípravě…

zatlučení kovové tyčky pro schránku vrcholové knihy

Do vrcholové knihy, kde je již nalepený štítek s názvem Trojhora, s nadmořskou výškou 451m a s datem založení 25.2. 2012, napíšeme první záznam.

a první zápisek do vrcholové knihy Trojhora

Knihu vložíme do schránky a je hotovo. V pořadí již třetí vrcholová knihy Fototuristiky byla založena.

hotovo, kovová schránka připravena pro uložení knihy

Takže, když se někdy vydáte po stopách Jana Žižky z Trocnova a zabloudíte na Kalich, nezapomeňte navštívit i nedaleký štít Trojhora, odkud jsou opravdu nádherné výhledy na okolní krajinu Českého středohoří.

v pořadí třetí vrcholová kniha fototuristiky je založena

A můžete přispět i svým zápiskem do vrcholové knihy, že jste toto úžasné místo také navštívili. Více o místě na http://www.fototuristika.cz/tips/detail/343.

mapka s místem, kde se štít Trojhora nachází

a na závěr ještě mapka pro lepší orientaci

Nové fotoreportáže

Zobrazit vše
Festival světla v Praze

Festival světla v Praze

Historické centrum Prahy se ponořilo do světa nových technologií, originálních nápadů a nespoutané kreativity.

Zbyslavský pochod – 6.ročník

Zbyslavský pochod – 6.ročník

O víkendu 24. srpna 2013 se konal na klatovsku již 6. ročník Zbyslavského pochodu.

Kulminace Vltavy v centru Prahy 2013

Kulminace Vltavy v centru Prahy 2013

Nejvyšší stav hladiny Vltavy se očekával v úterý 4.června, v 6 hodin ráno...

Záplavy v Praze 2013

Záplavy v Praze 2013

Povodňová vlna se valí i na hlavní město Prahu...

Střížkovský masopust

Střížkovský masopust

Dne 9. února 2013 se konal na Praze 9 již 11. střížkovský masopust.