Vltava 2011 na pět...(I.část)

Sjíždět Vltavu jen pět dní je časoprostorová blbost ... aneb fotograf na vodě to nemá lehké.

Sjíždět Vltavu jen pět dní je časoprostorová blbost ... aneb fotograf na vodě to nemá lehké.

Nějakou tu vodu sjedeme každý rok, už to nějak patří poslední léta k naší dovolené, že se na týden utrhneme z města a hurá do přírody. Letos (2011) padla volba na královnu našich řek - rozhodnutí znělo "dáme Vltavu", jenže pracovní vytížení nás přinutilo vtěsnat sjezd do pěti dnů. A dneska zodpovědně mohu říct, že toho lituji, protože kolem Vltavy je toho tolik k vidění a navštívení, že pokud nechcete jen pádlovat nebo se válet v lodi, ale chcete občas vylézt na břeh a pokochat se nějakou tou památkou, chce to minimálně týden.

Fotograf to na vodě nikdy nemá lehké, pokud jedete tak, že si vše potřebné sebou vezete na lodi, znamená to neustálé ohrožení foťáku vykoupáním. Takže fotopřístroj máte buď uložený v bezpečí barelu - a tudíž nemůžete fotit, nebo to risknete a necháte si foťák zabalený v malém lodním pytlíku - ale i tak se stane, že než vybalíte, je záběr či volavka odletí pryč a couvat se na "tekoucí" řece dá jen velmi obtížně. No nakonec to zkousnete a o to větší je pak radost, když si nějaké pěkné fotky přeci jen nalovíte.

Každá naše česká řeka má svou kilometráž, podle které, i když jste ji ještě nikdy nejeli přeci jen víte co Vás čeká. Jenže i tak ta samá řeka, je pokaždé jiná - jeden velký rozdíl je, jedete-li ve dvojici či v partě. Pokud se jede v partě, je na lodi mezi háčkem a kormidelníkem větší pohoda, protože se nezabývají žabomyšími válkami na palubě, nýbrž se baví tím, co ostatní zrovna vyvádí. V české vodácké partě se většinou voda sjíždí pomaleji, víc se staví a je větší prča, neb zblbnout se podaří na vodě téměř každému a pak se na to celý rok vzpomíná. Druhá věc, která dělá stejnou řeku pokaždé jinou, je množství vody (aktuální stav se nechá zjistit např. na www - raft.cz, padlo.cz - kde najdete i kilometráže). Je až neuvěřitelné, že tam, kde jste minule museli vystoupit z lodi a tlačit, se jindy v pohodě vezete, že ten krásně sjízdný jez, dokáže být během pár hodin deště i životu nebezpečný. Třetí věc je počasí - i když to se vodákům jen těžko zavděčí, když je hezky nadává vodák na sluníčko pálící na úmorném "voleji" a místa plná kamenů, kde musí z lodi vystoupit - když fouká je to příjemné jen když je to do zad,v opačném případě na"voleji" dřete jak burlaci a nehnete se z místa - když prší,  řeka krásně teče, vezete se zadarmo a cesta krásně odsejpá, jenže v pláštěnce s vodou pod sebou, nad sebou a kolem sebe, to leze pěkně na nervy. Takže snad odtud pochází staré české pořekadlo: NIDKY NEVSTOUPÍŠ DO STEJNÉ ŘEKY.

Vltava 2011 na pět...
Ukázkový sjezd jezu Konopa na Vltavě

 
Dál budu raději psát formou deníku, prý se to na vodě nosí a pak bude to asi přehlednější.
15.6.-18.6.2011, jedeme sami dva - tj. jedna loď, jeden pes a všechny věci sebou.

-----------------

 úterý 14.6. - k navečeru jsme autem přijeli do Vyššího Brodu, budeme tu spát dvě noci, kemp je plný vodáků, řeka bude pěkně narvaná, to nám ale zatím neva, protože my zítra pojedeme Vltavu nad Lipnem.

 
středa 15.6. - ráno nasedáme jen nalehko vybaveni (tj. svačina a pár cajků v jednom poloprázdném vodáckém vaku) do auta a jedeme nad přehradu Lipno, užít si Vltavu civilizací nepolíbenou. Jedeme z Lenory (Borových Lad) do Pěkné, loď i pádla si půjčujeme v místě. U Soumarského mostu máme být kolem 13 hodiny (zde je poslední možnost občerstvení u kiosku), protože průjezd Národním parkem Šumavy si musíte rezervovat předem (je zpoplatněn a pouští se na den jen určitý počet lodí). Cesta plyne v klidu a romantickém prostředí - nádhera, výstup na břeh se nekoná, na to jsou zde přesně vyhrazená místa. Po dvou hodinách začíná pršet, nejdřív si myslíme, že počkáme, až přestane. Pak ale strkám psa pod svou pláštěnku a pádlujeme. Jen kdyby ten psí blb nebyl tak zvědavý o:))) kouká mi ven rukávem pláštěnky zrovna u ruky, kterou pádluji - je z nás podivná figura, ale sehraná dvojka. Potřebujeme stihnout domluvený sraz odvozu lodi z Pěkné zpět do Lenory. Lidé od půjčovny nás berou sebou zpět autem, takže vlak se dnes nekoná. To nám dá čas k dobru, abychom se mohli zastavit u Lipna a u Čertovy stěny. Přijíždíme do Vyššího Brodu a u večeře zjišťujeme, že pod Lipnem o žádném dešti místní nevědí. Procházíme se městečkem a mne mrzí, že dnes se do Kláštera ve Vyššáku už nepodívám, ráno asi taky ne, to se po snídani hned pojede. Snad se mi to podaří na konci dovolené, až si sem přijedeme vlakem pro auto.

 Vltava 2011 na pět...
Vltava nad Lipnem protéká chráněným územím NPŠ

 

Vltava 2011 na pět... 
Večer míjíme Lipno, které je ohromnou zásobárnou vody pro Vltavu

 
CHKO Čertova stěna je Vyhlídka mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi -1 kmnad Vyšákem je u silnice parkoviště s trasou značenou k Čertově stěně - skálou vysoko nad řekou Vltavou a s kamenným mořem mezi "Vyhlídkou" a řečištěm Vltavy. Kamenné moře mezi Vyhlídkou a řečištěm Vltavy i kameny dole v řece, dají fotografovi mnohem víc záběrů, než se mi podařilo zachytit během naší pidi zastávky.

 Vltava 2011 na pět...
Kamenné moře pod vyhlídkou Čertova stěna končí až dole ve Vltavě
 

 Vltava 2011 na pět...
Klášter ve Vyšším Brodu stojí za turistickou prohlídku

 
čtvrtek 16.6. - Po snídani si v kempu Pod hrází půjčujeme znovu loď - dvoumístnou Sambu, barel a velký loďák na věci, vesty a pádla, jako jedni z mála táhneme vše sebou ne lodi. Jak nahlížím do ostatních lodí, většina lidí si už dnes jezdí vodu užít "nalehko" s tím že bagáž jim veze někdo po silnici. Pro jistotu oblékám naší psí slečně Ťapince místo obojku postroj i s cedulkou a tel. číslem, je s námi na tak dlouho na vodě poprvé a ještě se "neudělala", tak aby ji bylo za co vytáhnout, popř. aby se vědělo, ke komu patří. Je krásný letní den a z kempu kolem desáté na řeku vyráží doslova procesí vodáků. Hned na prvním jezu zjišťujeme, že na sjezd se čeká "fronta". Prostě na hraně jezu stojí navigátor, který sleduje, jestli je pod jezem volno a pouští pak další loď.

 Vltava 2011 na pět...
Na rozdíl od nás si většina vodáků sjezd jezu ve Vyšším Brodu užívá

 
Dohadujeme se, zda to dáme i se psem a bagáží, ale protože jsme v předchozích letech jezdili s o mnoho větším psem bez problému, jedem jez s kompletně naloženou lodí. Uprostřed jezu 8kg Ťapinka hodlá vystoupit, sice ji mám přišlápnutou za vodítku, ale i tak se uděláme - najednou jsme rádi, že kolem jezu postává tolik vodáků, kteří okamžitě pomáhají pochytat vše, co vezem. Mám dvě pádla a držím loď po pás v tekoucí vodě, zjišťuji, že parťák má dva lodní pytle, barel nám chytá loď před námi. Vše vypadá ok, než mi dojde, že jsme bez psa!!! Chci otočit loď, přitom vypadám jako blb, neb na mne ochotní vodáčtí pomocníci řvou, že tohle se dělá až v mělké vodě, abych neutopila loď, která pak nejde zvednout a je těžce zvladatelná. Křičím, že jsme jeli tři a že si myslím, že mám jednoho pod lodí. Byla tam! Když se mi podařilo Ťápu chytit v kapse pod obrácenou lodí za kšíry, vytáhnout - zjisti že je sic vystreslá, ale živá - vyhodit na břeh, psí vydřička zmizela na břehu ve křoví. Vylejváme loď, nakládáme se zpět a já jdu hledat Ťapku - sedí za druhým velkým stromem na břehu, je od prachu jak prase a třese se (neutekla holka šikovná, nevzdala to o:))). Už při vyprání psa - aby šla na loď čistá, je jasné že pro dnešek s námi už nepromluví, určitě si myslí něco o páníčcích blbcích. Při zastávce na oběd U Tří veverek mi dá značnou práci přesvědčit pejskovou, že má s námi jet vodu dál, dá si ještě pár kliček - jen ať si panička nemyslím, že ze mne bude vodácký pes nebo vydra. Odpoledne jsme se všichni usušili a pes nám znovu začíná věřit, snad i to, že ho nechceme úmyslně utopit. Podjíždíme pod hradem Rožmberk, ale přesto, že škemrám o zastavení, nestavíme a než stačím vytáhnout foťák, zmizí hrad nad řekou mezi stromy, mrzí mne to, protože nevím, jestli se sem ještě někdy podívám. Na další nocleh zastavujeme v kempu U Vikinga. Ťápa usíná u vytažené lodi a bagáže ještě dřív než postavíme stan o:) má toho chuděra dneska dost, ani neví, že se stala křtěným vodáckým psem. Sprchy na žeton, kuchyně v místě a večer hudba a posezení s těmi kdo s námi přijeli po řece, to vše nás smiřuje s dnešním dnem, který tak mokře začal.

pokračování příště


autor fotoreportáže: Slafka

více fotek zde <http://www.fototuristika.cz/album/album?album_id=1137>   

 

 

 

 

Nové fotoreportáže

Zobrazit vše
Festival světla v Praze

Festival světla v Praze

Historické centrum Prahy se ponořilo do světa nových technologií, originálních nápadů a nespoutané kreativity.

Zbyslavský pochod – 6.ročník

Zbyslavský pochod – 6.ročník

O víkendu 24. srpna 2013 se konal na klatovsku již 6. ročník Zbyslavského pochodu.

Kulminace Vltavy v centru Prahy 2013

Kulminace Vltavy v centru Prahy 2013

Nejvyšší stav hladiny Vltavy se očekával v úterý 4.června, v 6 hodin ráno...

Záplavy v Praze 2013

Záplavy v Praze 2013

Povodňová vlna se valí i na hlavní město Prahu...

Střížkovský masopust

Střížkovský masopust

Dne 9. února 2013 se konal na Praze 9 již 11. střížkovský masopust.