Curia Vítkov - Glaudius

Na bezejmenný kopec "Wothanburg" se do vesnice Horní Vítkov již delší dobu sjíždějí přátelé tzv. živé historie.

Severně za Libercem směrem k polským hranicím leží zapomenutá vesnička Horní Vítkov. Čas si zde vládne po svém ... některá dříve obydlená místa zmizela téměř beze stop. Jiná vás pozvou do dávné historie, aniž by k tomu měla historické kořeny a právo. Nečarují tu tajemné síly, ale hravost lidí.

  Curia Vítkov - Glaudius

Připadala jsem si tak trochu ztracená v čase, prostoru a historii ... ale všechno bylo vlastně úplně v pořádku. Ta historie byla živá a zábavná. A kdy se Vám stane, že jste diváky bitvy na živo, aniž by na Vás stříkala krev.

  Curia Vítkov - Glaudius  

Na bezejmenný kopec "Wothanburg" se do vesnice Horní Vítkov již delší dobu sjíždějí přátelé tzv. živé historie. Občas ke svým hrátkám přizvou i úplně obyčejné lidičky a pohostí je podívanou dle svého zvyku. Já se sem jezdím dívat ráda ... poslední výtečnou ochutnávkou byl letos "GLAUDIUS - ANTICKÝ FESTIVAL", který proběhl o víkendu 14-15.května. Šlo vlastně již o deváté setkání v řadě lidiček s Curie Vítkov a Legio X. GPF (tj. lidiček zabývajících se antickou historií a její rekonstrukcí).

  Curia Vítkov - Glaudius

Na vršku Wothanburg jsme po svém příjezdu potkávali nejen legionáře a gladiátory, ale i jejich protivníky z řad Keltů či Germánů. Musím přiznat, že mne potěšilo, že mezi osazenstvem byly i ženy.

  Curia Vítkov - Glaudius  

Program byl postaven tentokrát na tom, co by se mohlo skrývat za nápisem z náhrobku římského legionáře (který se skutečně našel) -  je na něm hodnost, jméno, pár dat a ví se místo, kde leží pohřben. Na tomto málu, nás dokázal vypravěč provést celým lidským příběhem vojáka z dob Marca Aurelia. Obdobím, kdy byla aktivita Římanů na našem území (Morava) největší.

  Curia Vítkov - Glaudius

Coby diváci jsme byli odborně proškoleni, jak to ve vojsku římských legií vlastně chodí, že služba trvala až 25 let a vojna opravdu nebyla kojná.

  Curia Vítkov - Glaudius  

Popis zbroje i jednotlivých zbraní sice nedovedu přesně (nedovolím si) znovu zformulovat, ale vtáhlo nás to všechny do historie jak mávnutím kouzelného proutku. Dobrovolníci si mohli odzkoušet váhu výstroje na vlastní kůži. A po výcviku se šlo do boje ...

  Curia Vítkov - Glaudius  

Nebylo zapomenuto ani na gladiátorské souboje, které měli mezi přihlížejícími velkou odezvu. Zvláště po tom, kdy se rozhodovalo o osudu poraženého ... naštěstí tu opravdová krev neteče. Ale podívaná to byla vskutku vzrušující ...

  Curia Vítkov - Glaudius  

Samotná vojenská služba v římských legiích trvala 25 let. Vojákův majetek se krom výplaty sestával i z části získané kořisti. Na konci služby, pokud přežil, většinou dostal k obhospodařování kus půdy v provincii, kde naposledy sloužil.

Takže, jak zněl příběh pro tento víkend, voják se musel dát neverbovat, byla mu přiděla zbroj, se kterou pak cvičil jak s ní zacházet. Na vlastní oči jsme se všichni přesvědčili, že např. secvičná v bojové sestavě "želvy" neměla daleko do našich spartakiád.

  Curia Vítkov - Glaudius

Na druhou stranu souhra a tvrdá disciplína byla nutná pro bojeschopnost a životaschopnost jednotky. Vojáka usnuvšího na stráži jeho druhové nemilosrdně potrestali přímo před našima očima.

  Curia Vítkov - Glaudius  

Během služby prošli legie velkou částí tehdejšího světa. Nás příběh zanesl před římskou pevnůstku, ke které na místní trh přišli Germáni nabízet zboží. Římané si chování Germánů ale vyložili jinak a část jich pochytali, některé i popravili.

  Curia Vítkov - Glaudius

Nebudem si namlouvat, že to nechá Germány klidnými. Udělají protiakci a bitva místního rozměru je na spadnutí ...

  Curia Vítkov - Glaudius  

Vrtkavé štěstí si vybírá daň na obou stranách - mrtvý, byl často oplakáván i několika ženami najednou a zanechal po sobě kopu sirotků a náhrobek s několika řádky.

 Curia Vítkov - Glaudius

Akce na Wothanburgu nejsou nikdy masovou záležitost, přednost má kvalita před kvantitou. Lidiček, kteří se u nás zabývají antickým vojenstvím na solidní úrovni vč. táborového zázemí je pár a většinu z nich na Gladiu divák potkal a viděl, jak svému koníčku propadli.

  Curia Vítkov - Glaudius  

Po bitvě se mohl návštěvník ještě potoulat táborem. Ženy ho nechaly nahlédnout i pod pokličku řemesel či do vnitřního zařízení místních staveb.

  Curia Vítkov - Glaudius  

Pod dozorem vojáků si zájemce mohl odzkoušet střelbu z kuše či luku. Všude, kde jste se zeptali, jen samá ochota a vstřícný a zasvěcený komentář.

 Curia Vítkov - Glaudius  

Po příjemně stráveném půldni vím dvě věci jistě: dějepis nemusí být nuda a příští akci si určitě opět nenecháme ujít, už nyní jsme zvědaví, kam nás čas zavede.


autor fotoreportáže: Slafka

 

více fotek zde <http://www.fototuristika.cz/album/album?album_id=888>  

Nové fotoreportáže

Zobrazit vše
Festival světla v Praze

Festival světla v Praze

Historické centrum Prahy se ponořilo do světa nových technologií, originálních nápadů a nespoutané kreativity.

Zbyslavský pochod – 6.ročník

Zbyslavský pochod – 6.ročník

O víkendu 24. srpna 2013 se konal na klatovsku již 6. ročník Zbyslavského pochodu.

Kulminace Vltavy v centru Prahy 2013

Kulminace Vltavy v centru Prahy 2013

Nejvyšší stav hladiny Vltavy se očekával v úterý 4.června, v 6 hodin ráno...

Záplavy v Praze 2013

Záplavy v Praze 2013

Povodňová vlna se valí i na hlavní město Prahu...

Střížkovský masopust

Střížkovský masopust

Dne 9. února 2013 se konal na Praze 9 již 11. střížkovský masopust.