Zbyslavský pochod - 4.ročník

Dne 20.srpna 2011 se konal již 4.ročník Zbyslavského pochodu. Tentokráte se šla trasa z Pohoří přes Velký kámen, Lovčice, Kvasetice a Újezd s cílem ve Zbyslavi. Na přibližně 15km dlouhý pochod se vydalo 146 pěších turistů. Nejstarším účastn

Dne 20.srpna 2011 se konal již 4.ročník Zbyslavského pochodu. Tentokráte se šla trasa z Pohoří přes Velký kámen, Lovčice, Kvasetice a Újezd s cílem ve Zbyslavi. Na přibližně 15km dlouhý pochod se vydalo 146 pěších turistů. Nejstarším účastníkem byl Josef Steiner s ročníkem narození 1935.

Zbyslavská náves před startem pochodu

Všichni účastníci se registrovali k pochodu na návsi ve Zbyslavi, kde mohli i zcela dobrovolně přispět na tuto akci nějakou částkou peněz. Každý dostal mapku trasy pochodu a lístek s číslem, na který se dávalo na kontrolním bodě pochodu razítko.

registrace ke Zbyslavskému pochodu

Před pochodem se mohli všichni posilnit zdarma výbornou polévkou. Pak už se ujal slova hlavní organizátor pochodu neúnavný Miroslav Brabec a starosta obce Zbyslavi pan Krátký.

hlavní organizátor pochodu Miroslav Brabec se starostou Zbyslavi p. Krátkým

 Po krátkém proslovu vyrazili na trať nejdříve cyklisté, jichž se zde sešlo celkem 26. Čekala na ně trasa dlouhá asi 40km se startem i cílem ve Zbyslavi.

start cyklistů Zbyslavského pochodu

Ostatní turisté byli odvezeni autobusem do vesničky Pohoří, která se nachází v přírodním parku Plánický hřeben.

příjezd do vesničky Pohoří

 Zde pochod začínal malým výkladem u roubené chalupy č.19 U Primasů. V roce 1856 v této chalupě krátce pobýval nemocný J.K.Tyl, než se vydal do Plzně, kde zemřel.

v této chalupě krátce pobýval J.K.Tyl

Ve vesničce, o které byla první zmínka v roce 1558, stojí i kaplička sv. Václava, pomník padlým ze světových válek a boží muka.

 kaplička sv.Václava    

Odtud se vydali účastníci pochodu po trase zcela individuálně každý svým tempem. K orientaci jim sloužil plánek trasy a značení cesty fáborky či šipkami na cestách.

značení cesty Zbyslavského pochodu     značení cesty Zbyslavského pochodu

Dalším zastavením po krátkém stoupání byla přírodní památka Velký kámen. Ze skalních seskupení, ležících uprostřed bukového lesa, zabránily výhledům do krajiny vzrostlé stromy.

přírodní památka Velký kámen

Z Velkého kamene vedla cesta prudce dolu do Lovčic. V Lovčicích byl ke zhlédnutí zámek z 18.století, kde se ukrýval v roce 1866 velitel rakouských vojsk L.Benedeck. Zámek je nyní v soukromém vlastnictví a tak ho lze vidět pouze z venku. Kolem místní kapličky cesta pokračovala do Kvasetic.

kaplička v Lovčicích

Nad touto obcí se nachází zřícenina velké sýpky, lidově zvané Maxberk. Sýpka je z tereziánské doby a sloužila jako zásobárna obilí v případě neúrody. Bohužel z ní zbyly pouze dvě obvodové zdi.

zřícenina velké sýpky, lidově zvané Maxberk

Poté již čekalo na účastníky pochodu kontrolní stannoviště s občerstvením. Zde se dostávalo razítko na číselné lístky obdržené při registraci. Každý dostal velice chutnou sušenku a možnost doplnit tekutiny čajem nebo dokonale vychlazeným pivem. A to mnohým dodala novou energii do druhé poloviny pochodu.

kontrolní stanoviště

Pokračovalo se do vesničky Kratice. Nejdříve se prošlo kolem větrné elektrárny s výhledem na městečko Plánici.

větrná elektrárna s výhledem na Plánici

V Kraticích je statek s bývalou třípatrovou tvrzí, které se dodnes říká Barbora. Vysoká palácová stavba stojí uprostřed tohoto statku, který je soukromým pozemkem, takže lze budovu vidět jen z dálky.

statek v Kraticích s bývalou třípatrovou tvrzí Barbora

Po silnici se dojde k poslednímu bodu trasy pochodu, do obce Újezd. Tato obec z roku 1551 má i svůj obecní úřad. Je zde možné vidět pomník padlým z I.světové války nebo kdysi zlatonosnou řeku Úslavu. Mnozí účastníci si zde udělali v místní restauraci „kratší“ přestávku.

obec Újezd a dočasné odpočinkové místo účastníků pochodu

Na závěr pochodu čekalo pro všechny účastníky ještě jedno překvapení. Z dálky vlající holandská vlajka uprostřed lesa mnohé znejistila co se děje. O to milé překvapení bylo při příchodu ke stolku s malým pohoštěním od holandských žen, pobývajících toho času ve Zbyslavi.

holandské překvapení uprostřed lesa

Velice chutný sýr, sladká oplatka a bonbony, vše made in Holand, potěšily všechny mlsné jazýčky již zcela vyčerpaných turistů.

vynikající ochutnávka made in Holand

Po krátkém mírném stoupání se objevil vytoužený cíl, Zbyslav. Hned po příchodu do cíle a po ukázání razítka z kontrolního bodu, byl každému účastníku předán pamětní list pochodu s jeho jménem.

pamětní diplomy Zbyslavského pochodu

Z místní zbrojnice se stala občerstvovací stanice. Bylo možno si dát výborné klobásky, pivo, limo a zaposlouchat se do tónů živé hudby. Na návsi se sedělo na lavicích až do pozdního večera a debatovalo se mezi účastníky nejen o dnešním pochodu.

zasloužený odpočinek po skončení pochodu

Skončil tak velice vydařený 4.ročník Zbyslavského pochodu, čemuž dopomohlo i nádherné počasí.  Velký dík k naprosto bezproblémovému průběhu náleží sponzorům akce, SDH Zbyslav, městu Plánice a hlavně panu Miroslavu Brabcovi a všem jeho aktivním pomocníkům dnešního pochodu. 

více fotek zde  <http://www.fototuristika.cz/album/album?album_id=879>Nové fotoreportáže

Zobrazit vše
Festival světla v Praze

Festival světla v Praze

Historické centrum Prahy se ponořilo do světa nových technologií, originálních nápadů a nespoutané kreativity.

Zbyslavský pochod – 6.ročník

Zbyslavský pochod – 6.ročník

O víkendu 24. srpna 2013 se konal na klatovsku již 6. ročník Zbyslavského pochodu.

Kulminace Vltavy v centru Prahy 2013

Kulminace Vltavy v centru Prahy 2013

Nejvyšší stav hladiny Vltavy se očekával v úterý 4.června, v 6 hodin ráno...

Záplavy v Praze 2013

Záplavy v Praze 2013

Povodňová vlna se valí i na hlavní město Prahu...

Střížkovský masopust

Střížkovský masopust

Dne 9. února 2013 se konal na Praze 9 již 11. střížkovský masopust.