Už se Vám to také stalo?

Hodnocení něčeho, kromě pevně daných technických parametrů, je vlastně pouze vyjádřením momentálních pocitů a emocí jak dané místo, v daný čas, na člověka působí.

Už se Vám to také stalo? Přečtete si o zajímavém turistickém místě, které nějaký pisatel popsal jako nádherné a jedinečné, máte velké očekávání, a když tam přijedete, tak jste z toho trošku zklamaní.
Tohle, že je to úžasné místo? Nechápete, znejistíte, jestli jste správně na popisovaném místě. Kouknete pro jistotu do mapy, ano, opravdu jste tu správně.

Už se Vám to také stalo?

Čím to je, že nás to místo neohromilo. To si pisatel všechno jen vymyslel? Vysvětlení je ale celkem jednoduché.

Hodnocení něčeho, kromě pevně daných technických parametrů, je vlastně pouze vyjádřením momentálních pocitů a emocí jak dané místo, v daný čas, na člověka působí. To si hodně lidí ani neuvědomuje. Ovlivňuje nás totiž spousta faktorů.

Nejvíce je to zřejmě počasí. Pokud jdeme za doprovodu příjemných slunečních paprsků a můžeme třeba na skalní vyhlídce nějakého kopce v klidu posedět, posvačit a vychutnávat si přitom daleké výhledy na krásnou okolní krajinu, určitě to na nás bude působit velice pozitivně.

Už se Vám to také stalo?

Stihne-li nás ale během cesty přetrvávající déšť nebo neprostupná mlha a my přijdeme na tu samou skalní vyhlídku promáčení a navíc přes mlhu nic neuvidíme, hodnocení místa bude asi odlišné.

Už se Vám to také stalo?

I naše nálada se odráží na tom, jak místo vnímáme. Přijít někam rozladění po ranní hádce, neustále myslící na problémy v práci či jiné nepříjemné věci, než na krásnou přírodu kolem nás, nedokážeme dostatečně vstřebat neopakovatelnou atmosféru toho místa.

Rozdíl je i jít sám a vše vnímat naplno bez jakéhokoliv rozptylování nebo ve společnosti kamarádů či skupinového zájezdu, kde na nás působí celá řada rušivých prvků.

Ovlivňuje nás i různá roční doba, různá denní doba. Přijdete-li někam v létě v poledne uprostřed největšího pařáku a úplně z Vás lije nebo na podzimu, těsně před západem slunce, kdy nízké paprsky zlatavě ozařují celou krajinu.

Už se Vám to také stalo?

Rozhoduje i typ člověka a jeho náročnost. Znáte to, někomu stačí ke štěstí málo, někdo se ho pro své vysoké požadavky ani nedočká. Prostě každý je jiný, odlišný, každý má rozdílná měřítka hodnot. Což je naprosto v pořádku, jinak bychom byli všichni jak roboti.

Tím se dostáváme opět k na začátek článku. Hodnocení může být nespočet, od méně či více negativního až po méně či více pozitivní a přesto se bude jednat vždy o stejné místo, které se pouze proměňuje v čase a v momentálních přírodních podmínkách.

Už se Vám to také stalo?

Nebuďme proto zklamáni, přijdeme-li na ono vychvalované místo a úplně nesplní naše představy. Buďme k názorům druhým tolerantní a dejme šanci i tomu místu samotnému. Třeba příště přijdete lépe naladěni…   

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...