Krmítka a budky

Výroba a vyvěšování budek má u nás již dlouholetou tradici a patří k nejjednodušším projevům člověka při pomoci ptactvu.

Výroba a vyvěšování budek má u nás již dlouholetou tradici a patří k nejjednodušším projevům člověka při pomoci ptactvu.  Musíme si uvědomit, že dutiny, ať už ve stromech či jinde si mohou vytvořit pouze šplhavci, tedy datlovití ptáci. Se stoupající péčí o naše zahrady, parky a lesy, zároveň ubývá starých suchých stromů poskytující právě tyto dutiny pro ptáky. A kde najdou svůj domov ti ostatní?

Krmítka a budky

Komu tyto věci nejsou lhostejné, může navštívit Botanickou zahradu v Praze Troji, kde právě probíhá výstava ptačích budek a krmítek (16.1.- 29.2. 2012). V prostorách venkovní expozice, kam je přístup zdarma, se lze inspirovat a zároveň přiučit.

Krmítka a budky

Říká se, že jsme národem kutilů, a tak by neměl být problém si vyrobit nějakou budku nebo krmítko v domácí dílničce. Ovšem, aby výrobek ptákům opravdu pomohl, vyžaduje to dodržení určitých podmínek, a to jak konstrukčních, tak materiálových. Po ohlasech z minulých ročníků byl pro tento účel rozšířen tkz. koutek hrůzy s ukázkami nesprávně vyrobených budek pro hnízdění zcela nevhodných. 

Krmítka a budky

U jednotlivých budek jsou srozumitelně popsány jejich chyby, což je asi tou nejlepší školou, jak si to zapamatovat a v budoucnu se jim vyvarovat. Mezi nejčastější patří nevhodně zvolený materiál (dřevotříska, surové dřevo…) a špatná konstrukce (rovná střecha, její malý přesah, budku nelze otevřít, dno připevněné zespodu hřebíky…). Po projití koutku hrůzy je pak člověk dokonale proškolený a načerpané chytrosti může dále šířit mezi další kutily.

Krmítka a budky

Nejvíce ukázek budek a polobudek je věnováno jejím nejčastějším obyvatelům, a těmi jsou sýkorky, šoupálci, konipásci, lejskové, rehky a další, kteří jsou vděční za takový příbytek. Ptáci v polobudkách jsou v nynější době daleko více ohrožováni, než tomu bylo doposud, a to hlavně strakami a sojkami, jejichž počty ve městech značně stouply.

Krmítka a budky

Mezi silně ohrožené druhy patří i rorýs obecný. Ten si dost často vyhledával místa ve větracích otvorech panelových domů, které jsou nyní celorepublikově zateplovány a otvory zaslepovány. Nejenže ztrácí své obydlí, ale zmenšuje se mu tak možnost najít si někde nový domov. Můžeme však pomoci i jemu. Jedna firma vyrábí budky z extrudovaného polystyrenu vhodné pro rorýse a netopýry. Vyznačuje se výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi, nízkou hmotností, dlouhou životností a hlavně s možností použití do vrstev izolantu při zateplování obvodových plášťů budov.

Krmítka a budky

O kousek dále vidíme poněkud rozměrnější budky, určené pro větší druhy ptáků jako je poštolka, puštík nebo kavka. Ty ale není vhodné mít v bezprostřední blízkosti obydlí.

Krmítka a budky

Poslední zastavení je u prací dětí základních škol. Většinu výrobků tvoří krmítka, nejrozličnějších tvarů, velikostí i barev.

Krmítka a budky

A že jsou dobře udělané a děti se snažily, oceňují všudypřítomné sýkorky. Ty si nejvíce oblíbily především závěsná tuková krmítka. Směs tuku a semen vyplňují otvory navrtané v zavěšených větvích, na kterých se udrží pouze malé zpěvné ptactvo a mají tak klid k jídlu.

Krmítka a budky

Ptactvu může takto pomoci každý z nás, abychom mohli i nadále poslouchat jejich příjemný zpěv a zvuky.


více fotek zde
<http://www.fototuristika.cz/album/album?album_id=1164>

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...