V Praze máme víc ostrovů než na Kanárech

Zatímco Kanárských ostrovů je sedm, v Praze jich najdete rovnou jedenáct. Tak pojďme po proudu.

V dubnu vyrazím na naši Řeku. Na tu, bez které si naše Město ani neumím představit. Vltava tvoří svým prohnutím nejprve vpravo, dvakrát vlevo a opět doprava siluetu písmene P, jakoby se tu podepisovala na počest Prahy.

ostrov Kampa

O řece

V Praze až na pár míst nedělá Vltava čest svému jménu. Protože její jméno pochází ze  starogermánského Wilth-ahwa, s významem divoká, prudká voda. Proti tomuto názvu nelze mnoho mít, protože řeka se většinu svého toku v době před přehradami prodírala hlubokými kaňony s mnoha peřejemi. Až v Praze se zklidňuje, aby mohla ukončit svou pouť pod Mělníkem v Labi. Jen tak mezi námi, když budeme dál pátrat, zjistíme, že původ slova Vltava má stejný základ také se slovem frčet či dokonce frnda přesně v tom významu slova, na který myslíte. Je to zkrátka prudká a plodná řeka.

řeka Vltava

O ostrovech

Zatímco Kanárských ostrovů je sedm, v Praze jich najdete rovnou jedenáct. Tak pojďme po proudu.

 

1.Císařská (Královská) louka zvaná Cinda. Dostanete se tam buď po mostě ze Smíchova nebo přívozem, který odráží pod Vyšehradem. Na Cindě je perfektní funpark, kde najdete slunnou restauraci s nezvyklým výhledem od řeky na Vyšehrad, dá se tu hrát beach volejbal, zastřílíte si z luku, adeventure centrum a hřiště na nohejbal a když vydržíte do června, tak se tu koná legendární Cinda Open Air.

 

2. Veslařský (Schwarzenberský) ostrov v Praze nebyl odjakživa jako i mnohé jiné z ostrovů. Vznikl naplavením písku při zatarasení řečiště nahromaděným ledem stejně jako ostrov Střelecký nebo Žofín. Dnes na něm najdete, jak název napovídá, veslaře a podobné sportovce. Jednou jsem tam hrál i šachy.

 Veslařský ostrov

3. No a už jsem v centru u levého břehu je jeden z nejmenších pražských ostrovů Petržílkovský neboli Jezuitský ostrov. Stojí na něm vodárenská věž a okolo ní je trocha trávníku. Nedá se tam dostat neb věž je soukromá a jediný přístup na ostrov suchou nohou je skrz kanceláře firmy, která budovu vlastní.

 Petržílkovský ostrov

4. Střelecký ostrov děla vždy čest svému jménu. Střílelo se na něm už od dvanáctého století. Střelba byla zakázána přesně před 100 lety v roce 1913. Dneska se na ostrov dostanete z mostu Legií a kromě hospody tam nic není. Až prvního máje se zde zřejmě zase sejdou anarchisti a asi přijedou i bratři Čadíci se svým kinem.

 

5. Kampa vlastně nevypadá ani jako ostrov. Od Malé Strany ji ale odděluje náhon k mlýnům Čertovka. Na Kampě je spoustu hospod, barů a kaváren a dokonce tady najdete i neturistické nálevny. Ale především Museum Kampa v Sovových mlýnech. Kupkovo jméno budiž pochváleno.

 ostrov Kampa

6. Dětský neboli Židovský ostrov – Na něm najdete spíše dětská než dospělá hřiště, ale dá se tu celkem slušně zahrát fotbálek a je tu také ucházející skatepark. Před Dušičkami se tady na ostrově koná velká sláva. Na severní straně ostrova je socha Vltavy a jejích přítoků, Lužnice, Berounky a Otavy jako připomínka všech utonulých plavců. A tak pánové ze spolku Vltavan přinesou za zvuku ryčných kapel věnce, aby utopencům ulehčili. A když podskalákům z Vltavanu řeknete: "Na vlčí mhu," budou vás milovat, protože budou mít pocit, že umíte podskalským nářečím, kterým už dneska nikdo nemluví.

 

7. Slovanský ostrov neboli Žofín je veřejně přístupný a ve Slovanském domě se konají bály a podobné trachtace, na druhém konci stojí Mánes s galerií a uprostřed jezdí Český lvíček – tedy mašinka na kolejích.

Slovanský ostrov, Žofín 

8. Křižovnický ostrov je můj nejoblíbenější a to jsem na něm nikdy nebyl. Je to takový zvláštní kus země v řece. Všichni návštěvníci Prahy, ale i Pražané, nad ním přejdou, akorát že o tom neví. Je to ostrov, na kterém jednou nohou stojí Křižovnický klášter, což je ta budova vpravo, když jdeme na Karlův most ze Starého Města. Ostrov je vidět, když se nakloníte přes zábradlí nad řekou na Křížovnickém náměstí nebo klášter obejdete, pak je možné obdivovat i jeden z oblouků bývalého Juditina mostu.

 

9. No, a u Karlova mostu je ještě jeden ostrůvek, který je tak malý, že nemá ani jméno. Když se podíváte s Karlova mostu směrem k Novotného lávce, uvidíte stromy, které na ostrově rostou. Dostanete se na něj, stejně jako na ten Křižovnický, leda na šlapadle nebo lodí.

 

10. Štvanice (Velké Benátky, Velký ostrov) – na tomhle ostrově se vždycky děly zajímavé věci. Jméno dostal podle atrakce, kdy na ostrově byla zřízena dřevěná aréna, kde se ještě před dvěma sty lety pořádaly veřejné štvanice na medvědy, býky, jeleny a krávy. A u sportu ještě zůstaneme. Ve třicátých letech zde byl postaven velechrám československého hokeje, kde v roce 1947 získali naši hokejisté první titul mistra světa. Před dvěma lety byl k mé veliké lítosti stadion stržen a v zimě po něm zůstalo jen veřejné kluziště. O čtyřicet let později v roce 1986 vyrostl na Štvanici tenisový stadion, kde se hraje občas Davis Cup. No a v devadesátých letech v zadní části vznikla nuda pláž, jedna z mála na světě, která byla uprostřed města.

ostrov Štvanice 

11. A na Císařském ostrově naproti ZOO je čistírna odpadních vod z celé Prahy nebo-li sračkárna, kudy projde všechno, co vypustíme do záchodu. Dělá tam Petr Trpák, známý pražský performér, rocker a dobrý člověk, který o sračkárně říká: "Od mládí jsem chtěl dělat něco pro to, aby byl svět čistší. Býval jsem ochráncem přírody, jenže k čemu to je, pořád někde demonstrovat? Každý by měl spíš začít sám u sebe. Své povolání proto chápu jako poslání. A podstatnou výhodou je i fakt, že si nemusím nosit práci domů!"

autor: David Černý
foto: Fototuristika.cz

Připraveno ve spolupráci se stránkou Miluju Prahu
 

Zdroj: citybee.cz

logo CityBee
 Inspirativní volnočasový portál pro ty, co chtějí vážně prožít Prahu.

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...