Nebojte se v zimě na kole do Prahy

Napadá vás, že zasněženou Prahou na kole jezdí jen šílenci?

Napadá vás, že zasněženou Prahou na kole jezdí jen šílenci? Pak čtěte dál! Díky naší reportáži z cyklojízdy zjistíte, že se v zimě na bicyklu projedete stejně dobře jako v létě. A zároveň vám poradíme, jaké vybavení potřebujete a co byste měli vědět, než se na kole sněhem vydáte.

Nebojte se v zimě na kole do Prahy


Před zimní projížďkou...

° Pokud si chcete cestu zasněženým městem užít, nezapomeňte na kvalitní a teplé oblečení. Rozhodně si vezměte i teplé boty. Se zmrlými prsty u nohou se vám bude jen těžko šlapat.

° Určitě si sežeňte i dobré osvětlení, popřípadě reflexivní vestu. V zimě je viditelnost opravdu bídná a jezdíte skoro jen po tmě.

° Máte doma jen městské kolo? Nebojte se ho vytáhnout. I tyto bicykly mají v zimě široké využití a nejsou o nic horší, než kola horská.

° Ačkoliv se to zdá nemožné, ve sněhu to příliš neklouže.

° Zimní ježdění vám zlepší fyzičku, protože musíte víc šlápnout do pedálů. To není na škodu, alespoň budete nad věcí, až na jaře billboardy vyrazí s kampaní "zhubněte do plavek".

° Jestli jste si na kole ve městě nejistí a bojíte se dopravy, vyzkoušejte některou z cyklojízd. Doprava se na každé křižovatce na chvilku pozastaví a všichni v klidu projíždějí celým městem.

Nebojte se v zimě na kole do Prahy

 
Reportáž z pražské zimní cyklojízdy

Příkladem parádní zimní projížďky byla nedávno konaná cyklojízda, která byla věnována Honzovi "Pupovi" Bouchalovi (předsedovi sdružení Oživení a koordinátorovi Auto*Matu, kterého v roce 2006 smrtelně zranil automobil).  Na cyklojízdu jsme se vydali, abychom zjistili, jaké to je dívat se na Prahu i v mrazivých dnech ze sedla bicyklu.

Účast 50 cyklistů je dobrá a to potěší. Přestože nasněžilo, jsou k vidění skládačky, fixky a také pár horských kol. Krátce po šesté celý peleton vyráží na sedmou lednovou cyklojízdu. Jedeme poklidným tempem z náměstí Jiřího z Poděbrad přes Náměstí Míru okolo Tančícího domu. Motoristi jsou až na pár výjimek tolerantní. Na chvilku přemýšlím, proč jsou lidi za volantem obecně dost nervózní, když tím čekání v koloně neurychlí. Pak ale myšlenku opouštím a užívám si, jak plynule proplouváme městem.

Nebojte se v zimě na kole do Prahy

První zastávka je ve Sněmovní ulici, kde zakládal Honza Bouchal sdružení Oživení. Ve dvoře jednoho z malostranských domů je připraven oheň a teplý čaj. Oboje nás potěší i zahřeje. Tady se projevuje další nástraha zimního ježdění. Málokdo si ohřívá ruce, téměř všichni jako první přisouvají k ohni svoje špičky bot. Když si nevezmete opravdu teplou obuv a pořádné ponožky, za chviku prsty u nohou necítíte. Takže na to pozor!

Nebojte se v zimě na kole do Prahy

Na Malostranské, kde se k peletonu přidává pár lidí na skládačkách, se koná krátká pieta. Umělec Krištof Kintera popisuje plánovaný Bouchalův pomník a po krátké vzpomínce vyráží každý po vlastní ose do kina OKO. Bio OKO mě příjemně překvapilo stojanem na kola, který je umístěn uvnitř. Nic tak nebrání vyrazit i do kina na kole, což slibuje dvojí dávku zábavy.

Nebojte se v zimě na kole do Prahy 

Po krátkém posezení jsem opravdu dostál slibu, že pro vás otestuji, jaké to je jezdit na kole v zimě. Během chvilky napadlo asi 15 cm sněhu a mě čeká cesta ze zimní Letné do Michle. Nejdříve mne přepadá trocha nejistoty, ale nakonec to díky sněhu byla snad ta nejkrásnější část celého dne.

Napsal: Michal Dub

 

Zdroj: citybee.cz

logo CityBee
 Inspirativní volnočasový portál pro ty, co chtějí vážně prožít Prahu.


Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...