Zámek Jezeří a měsíční krajina

Není to tak dávno, kdy jsem spatřil snímek zámku Jezeří, kde pozadí za zámkem tvořila měsíční krajina severočeských dolů. Naprosto mě to ohromilo a nevěřícně jsem koukal na tu zdevastovanou krajinu, kterou jsem viděl doposud jen v televizi.

Není to tak dávno, kdy jsem spatřil snímek zámku Jezeří, kde pozadí za zámkem tvořila měsíční krajina severočeských dolů. Naprosto mě to ohromilo a nevěřícně jsem koukal na tu zdevastovanou krajinu, kterou jsem viděl doposud jen v televizi. Ne, opravdu jsem nikdy nebyl na severu Čech nebo v jiných lokalitách, kde bych něco podobného viděl. O to víc to na mě zapůsobilo. Hned jsem si řekl, že to musím vidět na vlastní oči.

zámek Jezeří a měsíční krajina

Neuplynuly ani 4 měsíce a přijel jsem na místo činu. Zámek Jezeří stojí na zalesněném svahu na okraji Horního Jiřetína.  Již při cestě k zámku jsem měl divný pocit. I přes spoustu zeleně, která zakrývala výhledy do okolí, jakoby krajina vyzařovala negativní signály.  Zde žijícím lidem to možná již nepřijde nějak zvláštní, oni s tím tady žijí, někteří od narození a berou to možná již jako nedílnou součást zdejšího života.

zámek Jezeří a měsíční krajina

Já a další přítomní návštěvníci, kteří vyšplhali na vyvýšeninu vedle zámku Jezeří, jen nechápavě zíráme do té prázdné krajiny. Slyším jen slova, to je hrůza, devastace, neskutečné, to jsem ještě neviděl…

zámek Jezeří a měsíční krajina

Samotný zámek Jezeří jako by byl v těchto končinách navíc. Stojí jen několik set metrů od neskutečně velké plochy stále aktivního dolu. I dnes v sobotu důlní stroje nezahálejí.  

zámek Jezeří a měsíční krajina

Severočeské doly se dají také nazvat jako pohřebiště vesnic. Jména Albrechtice, Dřínov, Kundratice, Podhůří, Ervěnice, Pohlody, Hořany, Vršany, mnohým moc neřeknou, ale místní by mohli vyprávět. Ano, jsou to jména podkrušnohorských vesniček, ve kterých mnozí vyrůstali, měli tam kamarády, známé, svá rodná obydlí nebo tam kdysi jezdili na prázdniny či dovolenou. Teď je už na mapě nenajdete, prostě neexistují. Těžba hnědého uhlí nad nimi „zvítězila“.

zámek Jezeří a měsíční krajina

To, že nádherná krajina Krušných hor a Českého středohoří byla hrubě narušena, o tom není pochyb. Když se díváte na tu měsíční krajinu, je vám smutno, když si domyslíte, jak to tu mohlo vypadat bez těchto zásahů.

zámek Jezeří a měsíční krajina

Na druhou stranu, uhlí bylo a je potřeba. Kdybychom si nějaké sami u nás nevytěžili, muselo by se dovážet a zase bychom brblali, jak je drahé topení atd. Navíc v dolech a na ně napojených dalších odvětvích, je zaměstnána spousta lidí, živitelů rodin. Kdyby se netěžilo, čím by se ty tisíce lidí průmyslových oblastí živilo? Lidem, kteří zde nežijí, se to snadno kritizuje a odsuzovat je strašně jednoduché.

zámek Jezeří a měsíční krajina

Patřím mezi ty kritiky a právě proto jsem přijel sem, abych to viděl na vlastní oči, udělal si vlastní úsudek, nafotil to a ukázal těm, co tu ještě nebyli. Mluví se totiž o dalším prolomení limitů těžby hnědého uhlí v této oblasti. Zámek Jezeří je v nebezpečí, neboť se v jeho blízkosti opět sesouvá půda. A další otázkou je, jestli nepřibude do zdejšího pohřebiště obcí nějaké další jméno, třeba Horní Jiřetín.

zámek Jezeří a měsíční krajina

 Osobně jsem za zachování krajiny, neschvaluji již žádnou další devastaci přírody, té už bylo u nás a hlavně v této oblasti příliš. Je to názor můj a myslím, že i většiny dalších lidí. Pokud bychom nyní položili otázku lidem v okolních vesničkách či městech (Most, Chomutov, Litvínov, Duchcov…) s vysokou nezaměstnaností, zdali jsou pro pokračování a rozšíření další těžby, co bychom se dozvěděli? Názory by se asi různily podle toho, jak se to koho dotýká a kdo je na této práci existenčně závislý.

zámek Jezeří a měsíční krajina

Vyhrají nakonec peníze nebo zdravý rozum? Uvidíme…
 

více fotek ve fotoalbu zde <http://www.fototuristika.cz/album/album?album_id=1111>

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...