New Yorku, miluji tě, aneb jak si ho maximálně užít...

Zkuste přemoct jetlag a prožít New York City trochu jinak.

Původně jsem chtěla napsat o tom, jak maximálně prožít New York během jednoho dne. To je ale blbost. Nikdo (kromě těch, kdo v New Yorku přestupují na letišti JFK) nestráví v téhle světové metropoli jen jeden den. I víkend v New Yorku je málo. Během téměř tří dní se toho ale dá stihnout docela dost. Typické atrakce, jako je Empire State Building, Times Square, Socha svobody, Hard Rock Café nebo Musem of Modern Art tady budou vždycky a stihnete je někdy jindy. Zkuste přemoct jetlag a prožít New York City trochu jinak. 

New Yorku, miluji tě, aneb jak si ho maximálně užít přes víkend

Základem je vyrazit do města s plným břichem. Při návštěvě Spojených států se zdejší kuchyni nevyhnete, což ale rozhodně není smůla. New York je svět v jednom nejen, co se týče lidí a kultury, ale také nabídky jídla. Když už tu ale jste, užijte si amerických burgerů, křidýlek, waflí, snídaňových omelet, kávy (obzvlášť doporučuji lískooříškovou příchuť) a sladkostí, jako jsou cookies, cupcakes nebo whoopie pies. Má zkušenost v New Yorku je taková, že kamkoli zajdete, jídlo bude dobré a místo bude mít specifickou atmosféru. Na obrázku vidíte kromě červeného cupcake v jedné bezejmenné pekárně v Garment District, také snídaňový skořicovo-rozinkový bagel s máslem v Bagels & More v Chelsea a trochu netypická vajíčka s lososem a špenátem, která si v brunchovém menu společně s Bloody Mary můžete dát v podniku Native v Harlemu za 15 dolarů. Na pořádný hovězí burger se sýrem zajděte do Colador Cafe v Brooklynu a na skvělá buffalo křidýlka a uzená žebýrka jděte třeba do Wildwood BBQ kousek od Union Square.

New Yorku, miluji tě, aneb jak si ho maximálně užít přes víkend 

Tak konečně k samotnému programu. Je toho na dva dny hodně, v pátek se pořádně vyspěte a v sobotu vstaňte brzy. Díky časovému posunu žádný problém. Nejprve si zajeďte na upper Manhattan a dejte si procházku probouzející se přírodou, tedy celý Central Parkem. Čekají vás zhruba 4 kilometry a cestou potkáte vše potřebné - streetové umělce, veverky, stánkaře s pitím, zrmzlinou nebo praženými oříšky a veřejné toalety. Z Central Parku to vemte přímou čarou dolu na Bryant Park. Kromě stylových obchůdků a nealkoholického svařáku tady objevíte hlavně bruslařskou plochu. Je to jediný led v New Yorku, kde nemusíte platit vstup. A brusle si tu můžete i bez problémů půjčit. Z Bryant Parku je to jen přes pár avenue na Grand Central - obří vlakový terminál, který se stal aktérem mnoha filmů a přístřeškem mnoha flashmobů. 

New Yorku, miluji tě, aneb jak si ho maximálně užít přes víkend    New Yorku, miluji tě, aneb jak si ho maximálně užít přes víkend

Z nádraží se už skrze ulice proplížíte do centra OSN. Snad dobře vychytáte správný den, kdy vás pustí dovnitř. Když jde o důležité mezinárodní otázky - tedy ne ty, jestli se sem netáhnete zbytečně - hrozí, že vás kvůli jednáním nepustí dovnitř. Pokud ale ano, čeká vás zajímavá prohlídka jen za 320 korun. Když vám zbydou síly na večerní povyražení, projděte nejslavnější klubobou ulici v New Yorku - Bleecker Street - a její okolí. Na každém metru najdete bluesové, jazzové nebo disko kluby. Pátrejte po tom s nejnižším vstupným - takzvaným coverem - a nesedejte si ke stolu, to byste si museli objednávat i jídlo. Kamkoli ale zapadnete, čekejte pravou americkou atmosféru. Třeba jako v klubu Groove, kam jsem se uchýlila já.

New Yorku, miluji tě, aneb jak si ho maximálně užít přes víkend

Na neděli nabijte foťáky a vydejte se koukat, procházet a vstřebávat všechny podoby New Yorku. Začněte třeba horkým jablečným moštem na vánočích trzích na Union Square a posilněni, ale snad ne obtěžkáni množstím vánočních dárků, vyrazte na další výlet, tentokrát do pseudopřírody. Jedná se o The High Line - veřejný park vystavěný a otevřený v roce 2009 a 2011 na trati bývalé nákladní železniční nadzemky. Dřevěný mostek je lemovaný trávou, stromky i uměním. Dá se tu běhat, posedávat a v létě i opalovat. The High Line najdete v západní části Manhattanu přibližně mezi 13. a 34. ulicí. A dostanete se na ní bez jakéhokoli poplatku.

 New Yorku, miluji tě, aneb jak si ho maximálně užít přes víkend 

Dalším bodem v programu je zase most, tentokrát ale přes East River. Po nejjižněji položeném newyorském mostě můžete přejít kdykoli, ale vyberte si jasné, ne mlhavé počasí. Pak na vás za zády vykoukne Manhattan v celé své obří kráse, před sebou zase uvidíte rozlehlou čtvrť Brooklyne. Pak teprve vám dojde, jak je New York obrovský. Stejný ohromující dojem ale získáte i jinak. Zkuste přejet trajektem z jihu Manhattanu na Staten Island, což je další ostrovní čtvrť New Yorku. Za trajekt, který o víkendu jezdí skoro každou hodinu, nemusíte nic platit. V zimě doporučuji vyjet okolo třetí nebo čtvrté hodiny směrem na Staten Island, tam si dát pivko a zpět vyjet až po setmění. Uvídte tak downtown Manhattanu v denním i nočním světle. A zamávat můžete bdící i spící Soše Svobody.

New Yorku, miluji tě, aneb jak si ho maximálně užít přes víkend      New Yorku, miluji tě, aneb jak si ho maximálně užít přes víkend

A jestli tedy přeci jen zůstanete v New Yorku o něco déle než na víkend a zbydou vám síly na ještě více netradičních zážitků, vyrazte třeba do ortodoxní židovské čtvrti Williamsburg, projít se nebo vykoupat na pláž Coney Island nebo mrkněte do naší Bohemian National Hall. Prozkoumávat můžete také Bronx za bílého světla (a pamatujte si, že tam na nikoho nesmíte moc dlouho koukat!) nebo naopak projet celou čtvrť Queens autobusem. Ideální je třeba číslo B62.

Napsala: Eva Samšuková

 

Zdroj: citybee.cz

logo CityBee
 Inspirativní volnočasový portál pro ty, co chtějí vážně prožít Prahu.

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...