Zúčastněte se fotografického workshopu

Co přesně je fotografický workshop a co se na něm můžeme naučit, tak o tom si budeme povídat s fotografem Tomášem Morkesem....

Tématem tohoto rozhovoru je fotografický workshop. Co to přesně je a co se na něm můžeme naučit, tak o tom si budeme povídat s fotografem Tomášem Morkesem, s jehož fotografiemi se můžete setkat v časopisech jako Photo Life, Foto-Video nebo Fotografie magazín a který takové workshopy sám pořádá.


Pane Morkesi, vysvětlete prosím na úvod čtenářům portálu www.fototuristika.cz, co to vlastně takový workshop je a co od něj mohou případní zájemci očekávat.

Dobrý den, fotografický workshop je určen pro všechny, kteří mají chuť poznávat zajímavá místa a jejich prioritou i velkým koníčkem je tato místa zachytit co nejlépe na svých fotografiích. Tyto workshopy jsou určeny jak úplným začátečníkům, tak i pokročilým fotografům. Jelikož pracuji na větší fotoprodejně, vidím, jaký boom zaznamenává díky příznivým cenám prodej digitálních zrcadlovek, ale mnoho kupujících (především mladších), kteří chtějí mít kvalitní fotografie a přechází od kompaktních automatů si s novou zrcadlovkou neví rady a neumí ji vůbec ovládat. Právě pro tyto začátečníky jsou naše workshopy určeny. Seznámí se se základními funkcemi digitální zrcadlovky a naučí se základní postupy při fotografování, ale i zpracování fotografií, tak aby získali co nejlepší fotografie.

Jak dlouho už workshopy pořádáte?

Fotografické workshopy pořádáme již 3 roky.

Zvládáte to sám nebo máte tým spolupracovníků?

Workshopy pořádám od samého počátku se svým kamarádem a kolegou fotografem Danem Řeřichou.

Zúčastněte se fotografického workshopu   Zúčastněte se fotografického workshopu   

Konají se workshopy vždy na stejném místě nebo využíváte různé lokality?

Většinu workshopů pořádáme na osvědčených místech (např. v atraktivní lokalitě Česko-saské Švýcarsko nebo ve velice žádaných Dolomitech), ale každý rok se snažíme vymyslet a připravit i nějaké novinky.

Na jeden takový výjezd berete velice úzkou skupinku lidí. Asi to má své důvody…

Ano, to s Vámi plně souhlasím. Není totiž možné ve dvou lidech učit fotografovat velkou skupinu začínajích fotografů. To bychom je dost šidili. Každý potřebuje individuální přístup. Proto pořádáme workshopy většinou pro 6 účastníků, abychom se jim mohli plně věnovat a poskytnout jim maximum fotografických informací. A věřte, nenecháváme si nic pro sebe, veškeré naše zkušenosti a fotografické fígle získané za dlouhé roky fotografování se jim snažíme předat.

Kolik se hlásí v průměru zájemců. Rozhoduje přitom i atraktivita destinace, kde se workshop právě koná?

Většinu našich workshopů zcela zaplňujeme s tím, že samozřejmě rozhoduje i atraktivita cílové destinace. Například oblíbený workshop v Dolomitech jsme museli prodloužit o 1 další termín díky velkému zájmu účastníků.

A co ti fotografové, na které se nedostane?

Fotografové, na které se třeba nedostane, vedeme v evidenci a rozesíláme jim nabídku na další rok.

Zúčastněte se fotografického workshopu   Zúčastněte se fotografického workshopu

Musí potenciální účastníci splňovat nějaké základní požadavky ohledně vědomostí, fotografické výbavy či schopností? Myslím tím, jestli to je i pro úplné začátečníky nebo spíše pro pokročilé.

Potenciální účastníci našich workshopů nemusí splňovat základní požadavky ohledně vědomostí. Kvůli tomu jedou na workshop, aby se vše naučili. Co však doporučujeme je to, aby každý účastník měl s sebou alespoň nejlevnější zrcadlovku se setovým objektivem a nějaký stabilní stativ, popřípadě nějaký základní filtr. Ačkoliv například přechodové šedé filtry, nebo třeba i stativ, jim samozřejmě půjčujeme, aby si je v praxi vyzkoušeli, když zatím nemají svůj vlastní.

Na co se nejvíce při workshopech zaměřujete?

Na workshopech se nejvíce zaměřujeme na to, aby si z nich všichni účastníci odnesli co nejvíce zkušeností a abychom je pro fotografování ještě více nadchli. Víte, fotografická „gramotnost“ od počátku digitální éry značně poklesla. Firmy vyrábějící fotoaparáty zahlcují fotografy nesmyslnými funkcemi a programy, které jsou především  pro krajinářskou fotografii k ničemu. Nemělo by docházet k tomu, aby fotoaparát svými automatickými funkcemi zjevně ovládal fotografa. Je tomu přesně naopak. Fotograf musí dávat správné pokyny fotoaparátu, aby z něj vytěžil co nejvíce.

Můžete nám v krátkosti popsat, jak probíhá jeden den kurzu „od budíčku až po večerku?“

Samozřejmě že mohu. Především se vstává brzy ráno ještě za tmy, abychom se přesunuli auty na vytipovanou lokalitu. Takže kdo si rád přispí, tomu to dělá trochu problémy. Pravdou však je, že nejlepších snímků se dosahuje těsně po východu slunce. Nakonec i ti největší spáči potom uznávají, že mají z brzkého rána nejhezčí snímky. V průběhu ranního focení se věnujeme individuálně jednotlivým účastníkům a doporučujeme jim, jak fotoaparát správně nastavit, jakou zvolit kompozici, který filtr použít apod. V poledne, kdy počasí není vhodné na focení se většinou vracíme do penzionu na oběd. Po obědě s nimi probíráme praktické zpracování fotografií na počítači, které ráno nafotili.  Odpoledne se opět přesouváme na jinou, stejně atraktivní lokalitu, abychom zachytili večerní atmosféru s posledními paprsky světla. Do penzionu se vracíme již za tmy a po společné večeři opět v přátelské atmosféře živě diskutujeme na téma fotografie, zodpovídáme účastníkům všechny jejich otázky, které k nám mají a probíráme program na následující den.

Dají se pozorovat pokroky u fotografů už během samotného kurzu?

Samozřejmě, že se dají u některých účastníků pozorovat pokroky již v průběhu prvního dne. Naučit se správně ovládat digitální zrcadlovku není zase až tak složité. A když má někdo zájem se to naučit, tak to zvládne. Pak je na řadě kompozice, tam už má každý trochu odlišný názor, to však vytváří prostor k vlastnímu rukopisu fotografií, který je u každého autora velice potřebný.

Zúčastněte se fotografického workshopu   Zúčastněte se fotografického workshopu

Spolupracujete s účastníky workshopů i po skončení kurzů?

Pokud nás někdo po skončení workshopu osloví s nějakou prosbou či otázkou, tak se mu vždy snažíme maximálně vyjít vstříc. Stává se nám dost často i to, že takřka čtvrtina účastníků s námi vyráží na workshopy opakovaně, což nás oba velmi těší a říkáme si, že tyto workshopy neděláme zbytečně.


A na závěr sdělte našim čtenářům, kde se mohou podívat na Vaše fotografie a kde najdou informace o pořádání Vašich fotografických workshopů.

Mé fotografie mohou čtenáři shlédnout na mých osobních webových stránkách: www.tomasmorkes.cz, kde počátkem prosince mimo jiné najdou i informace o pořádání workshopů na následující rok. Dále své fotografie prezentuji na některých českých serverech: www.photoserver.eu 

www.photoextract.com

nebo na zahraničních serverech: 

www.500px.com/morkes

http://19485.portfolio.artlimited.net/

                               

Pane Morkesi, Fototuristika.cz děkuje za rozhovor, přeje Vám spoustu dalších hezkých fotek a mnoho úspěchů při vychovávání nových fotografů.

Já děkuji Vám za poskytnutí prostoru na Vašem velmi zajímavém a poučném webu.

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...