Víme, že pražské zdi obsazují vetřelci. A víme také kde.

Street artové umění najdete v každém městě a Pražan na jeho nejrůznější podoby v ulicích hlavního města jistě také narazil.

Street artové umění najdete v každém městě a Pražan na jeho nejrůznější podoby v ulicích hlavního města jistě také narazil. Pomiňme teď graffiti a zaměřme se na plastické instalace. Ve světě s nimi prorazil umělec Invader, když přišel s vesmírnými vetřelci. V Praze se zviditelnil Point alias Jan Kaláb s dráčky. My víme, kde v Praze tyhle roztomilé vetřelce najdete.

Street artové umění -Invander

Francouz, který si říká Invader, se při tvorbě městských vetřelců nechal inspirovat populární počítačovou hrou z roku 1978 Space Invaders. Začal vytvářet mozaiky tvorů z této arkádové hry a instalovat je po městě. Tím odstartoval jeden z nejznámějších druhů pouličního umění za poslední desetiletí.

populární počítačová hra z roku 1978 Space Invaders 

I k nám do Prahy se pouliční umění pomalu dostává, jak se dočtete o něco níž. Prvního „invadera“ umístil umělec v roce 1988 v Paříži, kde žil. V tomto městě najdete příšerek nejvíc. Poté rozšířil invazi po dalších 31 francouzských městech. Vesmírnou invazí je už ale zasažen i Londýn, Ženeva, Řím, Berlín, Barcelona, Vídeň, Amsterodam nebo Instanbul, ale i Sao Paolo, Los Angeles, New York a Tokio. Podrobnou mapu Invaderových mozaik najdete na této internetové stránce (http://www.space-invaders.com/).

Street artové umění - Invander 

Jednotlivé kostičky reprezentují pixely a vyrábí se v nejrůznějších barevných provedeních. Je těžké je zničit nebo odstranit, odolají i nepříznivému počasí. Jejich umístění není náhodné, ale řídí se nejrůznějšími kritérii. Může jít o estetický vzhled a strategické místo nebo musí vetřelcíci do prostředí zapadat koncepčně.

Street artové umění - Invander

Jejich instalace není záležitostí pěti minut. Umělec si ve městě nejdříve vytipuje místa, na která mozaiky instaluje, a pak musí polohu nového invadera zanést do mapy, což mu dohromady zabere nejméně týden. Vetřelci se rádi předvádějí na místech, kudy chodí hodně lidí, ale umí se schovat i do méně navštěvovaných lokalit. Často je najdete dost vysoko nad zemí na zdech domů, či výrazných staveb. V roce 1999 umístil Invader jednoho vetřelce na písmeno D ze slavného nápisu Hollywood. Postupně začal přidávat vetřelce i na další písmena. 

Street artové umění - Invander

Do Prahy Invader ještě nezavítal, ale má tu šikovné následovatele. Na zdech objektů metropole můžete najít nejrůznější roztodivnosti. Nejvýrazněji se do podvědomí Pražanů zapsal Jan Kaláb, který po metropoli rozmístil dráčky – pointíky. Zrovna on je příkladem umělce, který začínal na ulici a nakonec to dotáhl až do galerie. Dráčky mu vystavili v Trafačce a teď už svá díla instaluje po celém světě.

Street artové umění - Invander

Další street artové ozdoby ale můžeme vidět i z tramvajové zastávku ve směru do centra na I.P. Pavlova nebo při vstupu do metra na stanici Náměstí Míru, kde visí modrý medvídek. Podobný, ale černý pak najdete i pokud na zastávce Vyšehrad půjdete směrem od Kongresového centra nadchodem před Nuselským mostem. Jestli vás baví v ulicích objevovat uměleckou Prahu, prohlédněte si stránky zaslepenapraha.cz. Najdete tam galerii dalších streetových děl.

Street artové umění - Invander

Oblíbeným městem všech umělců je už zmíněné New York City. Jako by jeho kosmopolitní ulice nebyly dostatečně cool a různorodé, snaží se je vyzdobit i svými díly. Po mnoha letech boje s úřady se také Tomovi Otternessovi podařilo umístit svoje bronzové panáčky do stanice metra 14th Street – 8th Avenue. Dojedete tam metrem A, C, E nebo L. Sošky mají zobrazovat obyvatele New Yorku v každodenních, ale zároveň trochu obskurních situacích. Prostě přesně tak, jak byste to v New Yorku čekali.

Street artové umění - Invander

Foto: zdroj space-invaders.com, onepoint.cz

 

Zdroj: citybee.cz

logo CityBee
 Inspirativní volnočasový portál pro ty, co chtějí vážně prožít Prahu.

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...