Editace fotek díl 1 Základní úpravy v programu Irfan View

Přinesli jste si z vašich fotografických cest spoustu nafoceného materiálu? V nynější éře digitálních fotoaparátů, lze z jednoho výletu pořídit téměř neomezeně fotek, záleží pouze na velikosti vaší paměťové karty. Některé se povedou...

Přinesli jste si z vašich fotografických cest spoustu nafoceného materiálu? V nynější éře digitálních fotoaparátů, lze z jednoho výletu pořídit téměř neomezeně fotek, záleží pouze na velikosti vaší paměťové karty. Některé se povedou nafotit lépe, jiné hůře. Potom je třeba fotky roztřídit a každá vydařená, kterou si ponecháte ve své sbírce nebo s kterou se chcete někomu pochlubit, zaslouží alespoň pár základních úprav v počítači. Například ořez, korekce barev  nebo doostření snímku.

V dnešním prvním díle našeho seriálu EDITACE FOTEK, vám představíme volně šiřitelný program IrfanView, patrně nejjednodušší a nejrozšířenější software pro tyto základní úpravy fotografií, který si můžete zdarma stáhnout.

 

 Jak začít ?

1. Nainstalujte IrfanView do svého počítače.
Klikněte na tento odkaz a zdarma nainstalujte program IrfanView:

http://www.stahuj.centrum.cz/grafika_a_design/prohlizece_obrazku/irfanview/

 

2. Vyberte si libovolnou fotku, na které si společně s námi vyzkoušíte pár základních úprav. 
My jsme pro tento účel zvolili tuto.

 


3. Nyní tuto fotku otevřete v programu IrfanView. 
Klikněte na File > open, nebo stiskněte klávesu O a vyberte v příslušném adresáři fotku, kterou chcete upravovat. Měla by se vám pak objevit takto.

 

4. Nejprve fotku ořízneme.
A to tak, aby nám zůstalo jenom co chceme skutečně na fotce mít. Odstraníme tím zbytečné rušivé či nežádoucí prvky, v našem případě je to například dopravní značka.

Klikněte jednou do prostoru fotky a roztáhněte rámeček, nyní nezáleží na velikosti a přesnosti výřezu. Velikost rámečku lze totiž libovolně měnit tažením za jeho okrajové body a lze s ním i pohybovat na všechny strany pomocí šipek na klávesnici. Tímto způsobem si ohraničte obraz, který chcete, aby Vám po ořezu zůstal. Jakmile budete s výběrem ořezu spokojeni, klikněte na Edit > Crop selection, nebo stiskněte Ctrl + Y a zůstane vám pouze ta oblast, kterou jste ohraničili.

 

5. Fotku jsme ořezem zbavili rušivých prvků u krajů. Nyní upravíme kontrast barevnou tonalitu snímku.

Klikněte na Obraz (Image) > korekce barev (Color corrections), nebo stiskněte
Shift + G, tím vyvoláte okno, ve kterém můžeme upravovat jas (Brightness),kontrast (Contrast), vyvážení jednotlivých barev (Color balance), Gamma korekci a celkovou saturaci snímku (Saturation).

V dialogovém okně, máte vedle sebe dva shodné obrázky, ten levý ukazuje současnou podobu Vašeho snímku v pravé polovině vidíme právě prováděné úpravy.

 

Jas a kontrast (Brightness, Contrast)
Přetáhněte jezdec jasu mírně doprava, v našem případě je to na hodnotu 12. To samé uděláme s jezdcem kontrastu, zde ho posuneme o něco dále, třeba na hodnotu 30. Při úpravách kontrastu dbejte na to, abyste na snímcích neměli čistě bílé „vypálené“ plochy nebo naopak tmavě černá místa bez kresby.

 

Vyvážení barev (Color balance)
Barvy se seřizují v části Vyvážení barev. Tady to nebudeme přehánět a u každé barvy (R- červená, G – zelená, B – modrá) uděláme jen drobné, téměř nepatrné posuny. Zde by pro nás mělo být důležité, jaký barevný nádech má fotografie mít, zdali studený nebo teplý a podle toho se řídíme.

 

Saturace barev (Saturation)
Aby byly barvy v obraze výraznější, je potřeba přidat na sytosti. Zde doporučujeme nastavit přibližně stejné nebo o něco vyšší hodnoty než u kontrastu.

 

6. Nyní jsme provedli několik základních úprav. Vaše fotka teď vypadá určitě lépe, než na začátku. Zbývá uložit.  To provedeme jednoduše, klikněte na ikonku diskety, nebo stiskněte klávesu S, objeví se okno uložit jako (Save as). Nyní soubor pojmenujte a vyberte formát vyhovující Vašim záměrům a klikněte na Uložit(Save).Jste-li se svými úpravami spokojeni, potvrďte tlačítkem OK.

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...