S Danielem Řeřichou o fotografování

Patří mezi nejlepší české fotografy „krajináře“, jmenuje se Daniel Řeřicha a přispívá mimo jiné i na náš portál www.fototuristika.cz do rubriky Foto týdne.

První otázka je už takové klišé, ale nejde se nezeptat pane Řeřicho, jak jste se vůbec k focení dostal. Vzešlo to přímo z Vašeho nitra nebo to začalo jako u mnohých jiných, že jste dostal svůj první foťák pod stromeček a pak to začalo…

Spíše bych se přiklonil v první variantě. Vše začalo tak, že jsem si  jako většina turistů  na výlety či dovolené brával kompaktní fotoaparát, abych se pokusil co možná nejlépe zachytit navštívená místa. Nejdříve tedy šlo spíše jen o dokumentování mých cest a fotografii jako takové jsem se začal věnovat až později.

A jak to bylo dál. Co bylo tím spouštěcím momentem, kdy jste se začal fotografování věnovat opravdu vážně. Byl to úspěch v nějaké soutěži nebo touha vyrovnat se jiným fotografům?

Trochu více jsem se o focení začal zajímat v roce 2000. Tehdy jsem jako dárek dostal knihu o fotografování a po pár měsících jsem si pořídil kinofilmovou zrcadlovku Pentax. Do světa digitální fotografie jsem vstoupil o čtyři roky později a počátkem roku 2006 jsem přešel na mou první digitální zrcadlovku. Tehdy mne fotografování zcela pohltilo a od té doby veškeré mé cesty a volný čas podřizuji tomuto koníčku.

Bydlíte nedaleko nádherných přírodních lokalit Českého středohoří a Českého Švýcarska. Mělo to vliv na to, proč jste se rozhodl právě pro krajinářskou fotografii?

Určitě ano …… tato krajina je velice inspirativní a nabízí nepřeberné množství míst pro pořízení zajímavých snímků.

foto: Daniel Řeřicha

Bavilo by Vás fotit i něco jiného než krajinu? Třeba architekturu, sport…

Občas se pokusím o snímek architektury, ale to bývá jen pro zpestření. V těchto případech se pak snažím o minimalistické černobílé snímky. Obdivuji fotografie divokých zvířat, ale na tento žánr si zatím netroufám. Jsem tedy spíše věrný krajinářské fotografii. 

Chodíte fotit raději sám nebo s kolegy krajináři?

Jsem si sice vědom faktu, že pokud vyrážím sám, tak dokážu lépe vnímat okolní atmosféru a více se soustředit na vznikající fotografii, ale i přes tuto skutečnost raději jezdím s dalšími kolegy krajináři, neboť se ve skupině zažije mnoho legrace a v některých lokalitách to je i bezpečnější.

Vracíte se na předem vytipovaná místa i několikrát, než natrefíte na ty nejideálnější podmínky pro vznik dokonalé fotky? A máte takové „nedořešené“ místo i nyní?

Občas se ale stane, že někam přijedu poprvé a hned se zadaří, ale to je spíše vyjímkou. Většinou se musím na stejné místo opakovaně vracet, než to klapne alespoň trochu podle mých představ. Samozřejmě jsou i taková místa, kde jsem byl již mnohokrát, ale nepoštěstilo se mi tam být v ten správný okamžik a na ty správné podmínky teprve čekám.

Řekněte nám, kdy jsou obvykle nejvhodnější podmínky pro focení krajiny a kdy naopak je lepší nechat foťák v brašně a užívat si přírody jako turista?

Všeobecně v krajinářské fotografii platí, že nejatraktivnější jsou rána při východu a pak večery při západu slunce. Pokud bych měl hovořit o roční době, tak u mě vítězí podzim. Bez ohledu na denní či roční dobu, ale mám nejradši rychle se měnící divoké počasí, které dokáže nabídnout neopakovatelnou atmosféru.  No a kdy nechat raději fotoaparát v brašně? Uprostřed horkých letních dnů, kdy je slunce vysoko nad obzorem.

foto: Daniel Řeřicha

Tím už se dostáváme k praktickým radám, které mohou být cenné pro mnohé začínající fotografy. Pane Řeřicho, myslíte, že i oni mohou docílit nádherných fotek, aniž by vlastnili drahou profesionální techniku?

Technika je pro dobrý snímek důležitá, ale ještě mnohem důležitější je atmosféra daného okamžiku, světelné podmínky a kompozice. Výborný snímek lze pořídit i pomocí amatérské techniky pokud je v dobrých rukách. Naopak samotná profesionální technika bez estetického vnímání fotografa výbornou fotografii nikdy neudělá.

Můžete vyjmenovat, co by měl mít každý průměrný fotograf minimálně za výbavu, aby se mohl alespoň trochu přiblížit k podobným fotkám, jaké děláte třeba Vy?

Mimo samotného fotoaparátu (pokud možno zrcadlovky alespoň se základním objektivem), by ve výbavě neměl chybět často opomíjený a co možná nejstabilnější stativ, pak bych doporučoval nákup šedých přechodových filtrů a velkým pomocníkem je i kabelová spoušť či dálkové ovládání. Úplně nejdůležitější je však chuť do samotného fotografování!

Považujete stativ za nedílnou součást výbavy každého fotografa? Na co všechno ho lze využít a kde se bez něj fotograf neobejde.

V současné době fototechnika  nabízí stabilizované objektivy, možnost nastavení vysoké citlivosti ISO a mnoho dalších vymožeností, které umožňují fotografovat i za zhoršených světelných podmínek, což dříve bylo možné jen se stativem. I přes tyto skutečnosti se ale domnívám, že kvalitní stativ by pro krajináře měl být samozřejmostí a osobně si fotografování krajiny bez stativu nedovedu představit. Pak jsou i momenty, kde ani nejnovější technologie nepomohou a snímek bez stativu pořídit nelze. Mám na mysli např. noční fotografie či snímky s extrémně dlouhými expozičními časy.

foto: Daniel Řeřicha

Někdo se ale se stativem nechce tahat, přeci jenom je to docela přítěž. Postačí jako náhrada třeba pytlík s rýží, který je o něco skladnější?

Samozřejmě lze v terénu využít i jiné alternativy, jako je kmen stromu, kapota auta a nebo i ten sáček s rýží, ale jak jsem již zmínil – kvalitní stativ nic nenahradí.

Zatím se bavíme spíše o technickém vybavení, ale to tvoří jen část k vytvoření pěkné fotky. Další neméně důležitou součást demonstruji na příkladu. Když někdo začne hrát fotbal nebo hokej a nemá pro to vrozené dispozice, jinak řečeno talent, může sporty provozovat, ale asi nikdy nedosáhne na nejvyšší mety. Platí to samé i ve fotografování?

Fotografie je umění jako každé jiné a bez vrozeného talentu, dá-li se to tak nazvat, pořídit výborný snímek nelze.  Pokud nemá člověk estetické vnímání a cit pro fotografii, tak se bohužel může snažit sebevíc, ale vždy nakonec vytvoří jen jakousi běžnou turistickou momentku. Zde je však nutné dodat, že i takový snímek může autorovi udělat radost a to je hlavní.  

Co byste na závěr poradil našim čtenářům, na jaké 3 nejzákladnější věci by se měli zaměřit, než zmačknou spoušť svého fotoaparátu, ať už fotí zrcadlovkou, kompaktem nebo dnes již stále dokonalejšími mobily?

Asi ze všeho nejdůležitější je být v pravou chvíli na pravém místě, což se lehce říká, ale hůře provede. Další důležitou věcí je správná kompozice a jako třetí bych vyzdvihl spoléhat se na svůj um přímo v terénu během vzniku fotografie a nikoliv na funkce grafických editorů.
 

 Daniel ŘeřichaI Daniel Řeřicha začínal jako všichni ostatní, ale neustálým zdokonalováním se vypracoval ve výborného fotografa. Pokud se chcete seznámit s jeho fotografickou tvorbou, z které jsou i fotky doprovázející tento rozhovor, zde je odkaz na webové stránky http://www.danielrericha.cz/.

 

 Pane Řeřicho, Fototuristika.cz Vám děkuje za rozhovor, přeje mnoho úspěchů v další činnosti a spousty krásných fotek.

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...