5 svatomartinských slavností, kde víno poteče proudem

Připravte si skleničky i vidličky, příští dny se ponesou v duchu svatomartinských slavností.

Připravte si skleničky i vidličky, příští dny se ponesou v duchu svatomartinských slavností. Letos na trh přijde přes 2 miliony lahví mladého vína, to by bylo, abyste pro vás nenašli to pravé ořechové. Povolte si také opasky, oslavy se neobejdou bez pečené husy se zelím a knedlíkem. Přinášíme vám 5 tipů, kde víno poteče proudem, i když se svatý Martin se sněhovou peřinou opozdí.

 

Jaká jsou svatomartinská vína?

 Jedná se o první vína nového ročníku. Jsou to vína svěží a ovocitá, která ačkoliv zrála jen pár týdnů, získala už osobitý charakter. Mají nižší obsah alkoholu, jsou to spíše vína suchá. Degustátorská kontrola je prověřuje ve dvou termínech, koncem října a začátkem listopadu.

svatomartinské slavnosti

 
Svatomartinské slavnosti a pečená husa – náměstí Jiřího z Poděbrad (11. listopadu)

Hlavní hvězdou bude mladé svatomartinské víno, v těsném závěsu se bude držet sám svatý Martin, který přijede na bílém koni a přiveze s sebou husu s knedlíkem a zelím. Pokud huse neholdujete, připravte si chuťové pohárky na kozí sýry, suché salámy, nakládané delikatesy, bramboráky, slané palačinky, domácí burgery i další speciality vhodné k vínu. Pokud vás nezahřejí litry dobrého vína, určitě to zvládne cimbálovka, Jiří Schmitzer nebo Yoyoband.

svatomartinské slavnosti

Přidejte si tuto akci do kalendáře nebo si přidejte do oblíbených Farmářské tržiště - Jiřák  a nic vám neunikne.

 

Svatomartinská plavba na Vltavě – kotviště na Františku (11. listopadu)

Již popáté připlouvá za zvuku lodního zvonu moravská odpověď na Beaujolais Nouveau - Svatomartinské víno. Na vyhřívané lodi Czechie si pochutnáte jak na znojemském mladém vínu, tak i husí paštice s brusinkovým želé, pečené huse se zelím a se špekovými a houbovými knedlíky, tradičních moravských koláčcích i populární čokoládové fontáně. Romantickou atmosféru dokreslí cimbálovka i šansonové písně.

svatomartinské slavnosti

 Přidejte si tuto akci do kalendáře a určitě na ni nezapomenete.

 

 Svatomartinské – Botanická zahrada, vinice sv. Kláry (11. listopadu)

Pokud patříte mezi milovníky vína, kteří se již nemohou dočkat, až pozvednou sklenici svěžího moku z nové úrody lahodných hroznů, zkuste vinici sv. Kláry v pražské Troji. Kromě 20 vzorků svatomartinského vína si můžete dopřát i nejlepší víno z Troji, posedět ve stylovém viničním domku s nevšední vyhlídkou na Prahu.

svatomartinské slavnosti

Přidejte si tuto akci do kalendáře nebo si přidejte do oblíbených Botanická zahrada hl. m. Praha  a nic vám neunikne.

 

 Letenská husa a košt svatomartinského vína – Národní zemědělské muzeum (17. a 18. listopadu)

Cimbálovku si poslechnete, husí pochoutky i víno okoštujete také o týden později na Letné. Pokud vezme své sourozence či ratolesti, snadno se tu zabaví. Prohlédnou si traktory a na muzejní farmě se naučí starat o domácí zvířátka.

svatomartinské slavnosti

 Přidejte si tuto akci do kalendáře nebo si přidejte do oblíbených Národní zemědělské muzeum  a nic vám neunikne.

 

Karlínské Svatomartinské slavnosti vína – Karlínské náměstí (17. listopadu)

Zajímá vás, jaká vína pěstují a pijí slavní francouzští herci Pierre Richard a Gerard Depardieu? Pak neprošvihněte skvělý gurmánský zážitek v srdci Karlína. Ochutnáte speciality mistra kuchyně Michala Tanka z restaurace Mon Rouge Pif, jejímž patronem je právě Richard. Speciální nabídka sýrů, uzenin a dalších gurmánských specialit z celé Evropy zažene váš hlad. Francouzskou atomosféru doladí filmové projekce z vinařství pánů Pierra Richarda a Gérarda Depardieu.

svatomartinské slavnosti

 Přidejte si tuto akci do kalendáře a určitě na ni nezapomenete.

 

 TIP gastro kritika Standy:

svatomartinské slavnostiSvatomartinské je pro vinaře zajímavá obchodní a marketingová příležistost. Nese to i riziko, že pokud se víno neprodá či nevypije do týdne po sv. Martinovi, stává se neprodejným a ztráty z výprodeje mohou pohltit i zisk z prodaných lahví. Ještě více to platí o Beaujolais nouveau (letos kvůli špatné sklizni za mimořádně vysoké ceny).To nikdy v Česku nehrálo silnou roli a po obnovení svatomartinské tradice téměř "neexistuje".

Někteří vinaři (např. ex-novácký Vladimír Železný vlastnící vinařství Tanzberg) proti svatomartinskému brojí kvůli jeho nedokonalé kvalitě z důvodu mladosti. Na druhou stranu k těžce stravitelné huse je toto červené s neposednými taniny celkem dobře padnoucí.


Zdroj: citybee.cz

logo CityBee
 Inspirativní volnočasový portál pro ty, co chtějí vážně prožít Prahu.

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...