Víme, proč je slunovrat nejtajemnějším dnem v roce

Sběratelé známek o tom už dávno vědí. Ví to i astrologové a ti, kdo se zajímají o mystické odkazy stařičké Prahy.

Sběratelé známek o tom už dávno vědí. Ví to i astrologové a ti, kdo se zajímají o mystické odkazy stařičké Prahy. Praha je opředena tajemným mysteriem slunovratu, které lze pozorovat právě jen ve dne s nejkratší nocí v roce. A vy se teď dozvíte, kam se vypravit za jeho pozorováním.  

tajuplná Praha 
Foto: fototuristika.cz 

I secesní malíř Alfons Mucha o tom věděl a pražské mysterium vyobrazil na první československé poštovní známce. Nejspíš má v tom všem prsty Karel IV., fušovali mu do toho ale Matyáš z Arrasu i Petr Parléř. Společně se znalcem Prahy Davidem Černým jsme se na tenhle Karlův slunovratový zoubek podívali.

1.československá známka 
Foto: PostStamp.wz.cz

 
Na slunovrat Slunce rozsvítí Katedrálu

Schválně se zkuste okolo osmé hodiny večer ve středu 20. června, na kterou letos připadá letní slunovrat, postavit na Křižovnické náměstí vedle Karlova mostu na Starém Městě a zamiřte pohled na Katedrálu svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Uvidíte, jak Slunce chystající se k nejkratšímu spánku v roce postupně rozžehne lucerny nejprve velké barokní věže, poté západních gotických věží a nakonec zapadne v místech, kde odpočívá patron Českých zemí svatý Vít.

slunovrat 
Foto: Jan W. Drnek (web)

Když takovou scenerii pozorujete, zapomenete, že se nacházíte ve středu Evropy 21. století a ocitnete se v královské pracovně Karla IV. na Pražském hradě v polovině 14. století, nad stolem plným městských plánů a astrologických výpočtů. Právě tehdy se totiž začalo rodit pražské mysterium. Jak říká David Černý, Slunce věžemi pražské Katedrály určitě neprochází náhodou.

 
Karel si hrál se světlem

"Karel IV. chtěl pražskou sluneční scenerií vzdát hold našim patronům svatému Vítu i svatému Václavu," odtajňuje smysl mysteria David Černý a dodává, že celá symbolika souvisí i s kultem Karla IV. Když navrhoval polohu dnešního Karlova mostu, chtěl dostát přízvisku svého rodu Lucemburků, které v překladu znamená "hrad světla". Vyvýšením mostu a umístěním jeho pravého konce tak stvořil hru světla, kterou můžeme pozorovat dodnes. A právě místo, ze kterého se dá celé sluneční defilé pozorovat je symbolické – tam, kde začíná Karlův most na pravém břehu Vltavy, bylo zázračně přeneseno tělo knížete Václava přes rozbouřenou řeku, když bylo přivezeno po staroboleslavské vraždě do Prahy. A kníže Václav byl ten, kdo založil v Českých zemích kult svatého Víta, když přivezl jeho relikvii do Prahy a dal na místě svatostánku tehdejšího pohanského boha Svantovíta vystavět rotundu - budoucí Katedrálu.

slunovrat 
Foto: Jan W. Drnek (web)

Pozorovatelů pražského mysteria slunovratu nikdy není mnoho, protože se o něm obecně moc neví. To potvrzuje i Jan W. Drnek, který chodil k mostecké věži na Starém Městě fotit mysterium celých sedm let, a podařilo se mu to pouze jedenkrát. Pokud letos bude ošklivo, prohlédněte si mysterium na jeho fotkách nebo k mostu zajděte kdykoli do 29. června. Slunce sice neproběhne věžemi tip-ťop, tajemství Prahy ale ucítíte.


I Staroměstská mostecká věž je spojená se slunovratem

Sluneční přehlídka nad Katedrálou ale není jediným mysteriem, které se v Praze pojí s letním slunovratem. Pokud se chcete probít davem turistů, tak na Staroměstské mostecké věži se nachází plastika lucemburského jednoocasého lva, jehož stín se v den letního slunovratu ve třináct hodin dotkne o něco níže zobrazené svatováclavské orlice.

staroměstská mostecká věž s plastikou lva
Foto: fototuristika.cz

Celý jev má symbolizovat propojení lucemburského a přemyslovského rodu. V době Karla IV. vycházel slunovrat vždy na 15. června, kdy měl a pořád má svátek Vít, jehož kult přinesl do našich zemí svatý Václav. Symbolický kruh se tak rozrůstá a uzavírá. 

Zdroj: citybee.cz

logo CityBee
 Inspirativní volnočasový portál pro ty, co chtějí vážně prožít Prahu.


 

 

 

 

 

 

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...