Bohatý není ten, kdo má nejvíce…(3/3 část)

Závěrečná část rozhovoru s bývalou členkou československého reprezentačního horolezeckého týmu Boženou Nývltovou.

Co považujete za svůj největší úspěch, na co jste nejvíce pyšná?

Víte, když o tom tak přemýšlím – sedmitisícovka (Manáslu 7157m), která mně dovolila, abych na její vrchol v roce 1980 vystoupila, byl a zůstane pro mě obrovský úspěch, zkušenost a zážitek. Ale myslím, že ne menší úspěch a zcela určitě mnohem a mnohem větší úsilí jsem vynaložila na výchovu dvou synů. Ano jsem hrdá i na své bezproblémové syny, kteří mě stáli mnohá odříkání.

Litujete něčeho, když se ohlédnete zpět, udělala byste dnes něco jinak?

Litovat nemám čeho, přestože jsem se na každém rozcestí života nerozhodla úplně nejlíp, ale měla jsem a mám obrovské štěstí, že jsem potkala a potkávám srdečné, kamarádské a hodné lidi, kteří mi otevřeli cestu ke kráse, radosti a lásce k přírodě a k životu. Díky všem ...

Božena Nývltová na lyžích

A nyní se přenesme do současnosti. Na svých stránkách Zima na náchodsku o.s. (http://zimananachodsku.wz.cz) organizujete různé akce a zájezdy. Udělejte si teď malou reklamu a povězte nám, co všechno je možné prožít s Boženou Nývltovou a občanským sdružením Zimy na náchodsku?

Všechny akce jsou uskutečňovány v přátelském duchu bezvadných, tolerantních, kamarádských lidí.  Zažíváme a prožíváme nepředvídatelné a neopakovatelné situace, operativně řešené.

Poslední víkend v prosinci, prodloužený od středy začínáme lyžařskou sezónu "Prvním namazáním" v Krkonoších a pokračujeme každou sobotu výlety na běžkách. Na vzdálenější kopečky, jako jsou Jeseníky, Vysočina, Jizerky, Jizerky z Polské strany a celý hřeben Krkonoš jezdíme autobusem na jednodenní přejezdy. Vždy připravuji kratší a delší trasu, aby si každý mohl vybrat dle momentální kondice.

Na příští rok je opět připraveno dostatek zájezdů cyklo i pěších a námořní plavba na jachtě.

Za zmínku určitě stojí cyklo zájezd do Dolomit, ale i cyklo zájezd kolem Labe a Českosaské Švýcarsko, nebo Jeseníky a i plavba na jachtě budou zajímavé. Trasy a tůry mám vždy připraveny kratší a delší.

Kompletní kalendář akcí průběžně doplňovaný s podrobnějším popisem je ve stránkách Zimy na náchodsku o.s. viz výše. Pojeďte to s námi zkusit. Přistoupit lze kdekoliv po směru jízdy.

Božena Nývltová na raftu

Jací lidé a jakého věku se nejčastěji účastní Vašich akcí?

Hrstka horolezců a turistů, kteří jezdili Zimu na náchodsku od jejího vzniku, pár jejich potomků a nově přichozivší lyžaři, cyklisté a turisté. Pár lidí dělá všechny pohybové aktivity, někdo jen lyžuje, jiný se zúčastňuje jen pěších akcí, nebo cyklo akcí. Nejmladší účastnici jsou necelé 2 roky (již s námi byla letos 2 x) máme i dva školáky do 15 let a Kubovi je 84 let, věk tedy nerozhoduje. Rozhoduje chuť, zvídavost a nadšení pro tu, kterou akci a aktivitu. Průměr jsou spíše starší lidé, ale schopní.

Jak by měli být fyzicky připraveni ti, co by se chtěli případně také zúčastnit. Musí třeba umět lézt po skalách, mít naježděno na kole nebo naběháno na běžkách určitý počet kilometrů….?

Žádná velká průprava není potřeba, pokud člověk nechodí pěšky pouze 100 m do hospody pro cigarety. Veškeré akce, tedy i pěší a cyklo připravuji vždy pro „Rychlíky“ a „Pomalouše“. Každý si vybere, jestli potřebuje pěšky naběhat 20 a více km a ještě vše prohlédnout, nebo mu stačí kolem 10. km a v klidu si užívá přírodní krásy, nasává příjemnou atmosféru společnosti a vychutnává vše krásné. Totéž platí o cyklo zájezdech – někdo najezdí i 100 a více km v těžkém terénu a někomu stačí do 50 km, aby byl spokojen. O lezení už není řeči, ale takové umění chodit v horském terénu není vůbec k zahození. Potvrdili by to všichni loňští účastníci Vysokých Tater, kteří po řetězech přelezli zasněžené Priečne sedlo. A to ve Vysokých Tatrách byli někteří poprvé, což mně potvrdilo pořekadlo, že když se chce, jde vše. Na běžkách to chce trochu umět.

Božena Nývltová jako cyklistka

Pomalu se blíží zima, Vaše stránky se jmenují Zima na náchodsku, znamená to, že máte raději sníh? Už se těšíte, až zase napadne a budete moc nazout běžky?

Zima na náchodsku, jak se dočtete na stránkách, byla založená horolezcem Vláďou Škaroupkou před 37. lety. Nedovolila jsem její přejmenování. V minulém roce se Zima na náchodsku, vzhledem k zákonům, stala občanským sdružením. Může tedy přijímat dary a používat je na svoji činnost, tudíž i na zájezdy. Členem se může stát kdokoliv. Původně, do 29. ročníku, byla Zima na náchodsku kalendářem pouze lyžařských akcí. Já mám tu čest v této činnosti již osmý rok pokračovat. A nebyla bych to ani já, abych něco nepřidala, proto od jara pokračujeme cyklo a pěšími akcemi. Máme tedy činnost celý rok.

Přesto jsem asi víc zimní člověk. Nyní si sice vychutnávám krásný podzim, ale taková pocukrovaná příroda, stříbrně se třpitící pláň s panenskou vrstvou prašanu a lehkým mrazíkem - to prostě nemá chybu. A ledoví a zasněžení velikáni? Těším se do Krkonoš na První namazání, které začíná dýchat zimní atmosférou.

Mohla byste na závěr doporučit pro naše výletníky nějaké zajímavé místo u nás, které stojí za návštěvu?

Nechcete po mně, abych určila jedno místo, když naše republika je jeden skvost. Skutečně od východu k západu, ať se podíváte kamkoliv je se na co dívat, co obdivovat. A mnohdy máme krásné místo za humny, jen jej nevidíme. Ale dobře Adršpašsko – teplické skály. Národní přírodní rezervace od roku 1933. Nádherné přírodní útvary, jezírko a počátek mého krásného života. Určitě za zhlédnutí stojí.

Paní Nývltová, fototuristika.cz děkuje za rozhovor a ať se Vám daří.

I já Vám děkuji za pěkné vzpomínky do minulosti, díky Vám osvěžené.
Přeji Vám krásné pohodové dny a někdy třeba na viděnou ...

 

První část rozhovoru s Boženou Nývltovou   <zde>

Druhá  část rozhovoru s Boženou Nývltovou
 <zde>

Nové články

Zobrazit vše
Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Udržte své boty ve formě v 5 krocích

Ve svých oblíbených botách jste toho už hodně nachodili a za žádnou cenu se jich nechcete vzdát? Poradíme vám, jak udržet vaše boty ve formě, abyste si mohli dopřát ještě spoustu společných kilometrů.

8. profesní setkání magazínu Best of

8. profesní setkání magazínu Best of

V klubu Mecca se uskutečnilo 8. profesní setkání magazínu Best of za účasti celé řady významných osobností i celebrit.

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

„Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Nová galerie zve na první výstavu trochu tajemně, mottem „Tvoříme místo, ve kterém se sny stávají skutečností…“

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Zdravý program, který vás roztančí, tvrdí Vlastimil Harapes

Na křtu kvasných nápojů se Vlastimil Harapes proměnil v Baccha, boha vína...

Jedenáctka fandí cyklistům

Jedenáctka fandí cyklistům

Pomocí mapy máte možnost si naplánovat celodenní rodinný výlet a na své si přijdou opravdu všichni...